Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Linux - Komunikacja przez Internet

Platforma Linuksa - Komunikatory 

W dozie rozwijającej się infrastruktury informatycznej, wzrosło zainteresowanie i zapotrzebowanie na użytkowanie komunikacji poprzez internet. Przedstawimy państwu szereg różnych komunikatorów, dostępnych sposobów komunikacji oraz ich profile. 

 

KaduKadu komunikator

Kadu - to stabilny, szybki i dynamicznie rozwijający się komunikator IM. Jeśli zależy Ci na wyglądzie programu oraz dużych możliwościach konfiguracji i dostosowania do własnych potrzeb, to polecam Kadu. Dzięki swojej prostocie i intuicyjnym interfejsie, program może ujarzmić nawet początkujący użytkownik Linuxa. Takie właśnie cechy udało się zaimplementować twórcom w Kadu. Kadu posiada zestaw dodatkowych modułów, które w prosty sposób powiększają możliwości programu. Do samego komunikatora dodano spory zestw dodatków jak nowe zestawy dźwiękowe, skiny czy ikonki upiekszające wygląd programu.
Sam program wygląda tak

 

EKG

 

EKG (eksperymentalny klient gadu-gadu) - Jest to kolejny komunikator sieci Gadu - Gadu tylko, że pod konsolę. Kod objęty jest licencjami GPL oraz LGPL. Został napisany na podstawie informacji uzyskanych przez badanie pakietów wysyłanych między klientem a serwerem oraz informacji nadesłanych przez użytkowników. Autorzy nie disasemblowali, ani nie dekompilowali oryginalnego klienta. Projekt powstał przy użyciu darmowych i wolnodostępnych narzędzi. EKG przydaje się, gdy mamy konta shellowe lub padną nam Xy a pilnie potrzebujemy dostać się do sieci Gadu - Gadu.

 

Tleenx

 

Tleenx - to linuksowy klient tlen.pl, znanego polskiego komunikatora. Działa w środowisku X Window wykorzystując bibliotekę GTK+. Z dodatkowych funkcji wymienić można częściową obsługę Jabbera oraz Gadu-Gadu. Tleenx jest również wydawany na Windowsa. Sam program wygląda tak

 

Tkabber

Tkabber komunikator

 

Tkabber - jest klientem Jabbera napisanym w Tcl/Tk, co sprawia, że jest z definicji dostępny dla każdej platformy, która posiada swoje wersje tych bibliotek. Jego zaletami jest między innymi:

+ polska wersja językowa
+ przesyłanie plików (trzy standardy przesyłu)
+ ergonomiczny i przejrzysty wygląd, łatwy w dostosowaniu do własnych preferencji
Program prezentuuje się
następująco

 

Gabber

Gabber komunikator


Gabber - jest to kolejny klient sieci jabber przystosowany pod powłokę GNOME. Głównymi cechami programu są:
+ polska wersja językowa
+ przesyłanie plików
+ szyfrowanie SSL, GPG
+ obsługa słowników ispell i aspell
+ import kontaktów z transportów
+ przesyłanie kontaktów między klientami
+ zapis archiwum w postaci XML lub XHTML
+ wylogowywanie z podaniem przyczyny
+ import/eksport rostera z/do pliku
+ konsola XML
Screenshot

PSI


PSI - to jeden z multikomunikatorów, który dzięki ogromenj ilości różnych transportów obsługuje sieci: gg, icq, aim, yahoo, tlen oraz wiele, wiele innych. Główne cechy programu:

PSI komunikator


+ polska wersja językowa
+ przesyłanie plików zgodnie ze standardem Jabbera
+ ukrywanie grupy w rosterze
+ możliwość wyeksportowania historii jako zwykły tekst
+ pełna obsługa Unikodu
+ obsługa certyfikatów SSL
+ obsługa konferencji
+ obsługa profili użytkowników
+ wieloplatformowy (wersje dla Windows, Apple MacOS X i GNU/Linux)
+ możliwość zalogowania jednocześnie na wiele kont
+ ergonomiczny i przejrzysty wygląd, łatwy w dostosowaniu do własnych preferencji
+ konfigurowalne dźwięki dla zdarzeń
+ obsługa proxy
+ obsługa openpgp/gpg
+ konsola XML
Sam program prezentuje się znakomicie

Gnu Gadu

GNU Gadu

 

Gnu - Gadu - to program typu "Instant Messenger" stworzony do pracy z protokołami popularnymi w Polsce (ale nie tylko). Działanie oparte jest o wtyczki, nawet interfejs (napisany w GTK+) jest wtyczką. Aktualnie obsługiwane są protokoły Gadu-Gadu, Tlen.pl i Jabber.

Screenshot

Gaim

Gaim komunikator

Gaim - jest multisieciowym komunikatorek obsługującym wiele protokołów: AIM, ICQ, MSN Messenger, Yahoo!, IRC, Jabber, Gadu-Gadu, SILC, GroupWise Messenger i Zephyr. Często jest dodawany do takich dystrybucji jak Mandrake / Mandriva czy Aurox. Obsługuje dodatkowe pluginy, oraz skórki. Prostota jego wyglądu kusi sama w sobie.

 

Kopete

Kopete ichat

Kopete - jest komunikatorem wspierającym: AIM, ICQ, MSN, Yahoo, Jabber, IRC, Novell GroupWise Messenger, Lotus SameTime*, oraz jeszcze więcej, gdyż jego funkcjonalność rozszerzają pluginy. Kopete jest składnikiem KDE, więc można zobaczyć w wielu dystrybucjach.Linux to system sieciowy. A nikt nie wyobraża sobie w dzisiejszych czasach sieci bez komunikatorów, zwanych również aplikacjami typu IM (”Instant Messangers” czyli od “Natychmiastowych Wiadomości”). Programów do szybkiej komunikacji ze znajomymi istnieje bez liku. Do najbardziej popularnych na świecie należą MSN, AOL, Yahoo Messanger, ICQ i Jabber. W Polsce prym wiodą dla odmiany Gadu-Gadu oraz Tlen.pl. Czy po przejściu na Linuksa nadal będziemy mogli porozumieć się z naszymi znajomymi?

Najpierw szybko odpowiem na pytanie zawarte w poprzednim akapicie. Oczywiście, że tak - używając Linuksa dogadamy się ze znajomymi korzystającymi z komunikatorów w systemie Windows. I to mimo faktu, że producenci najpopularniejszych komunikatorów wydają się zupełnie nie zauważać innych systemów niż ten rodem z Redmond. Co więcej, nie udostępniają nawet tajników protokołu używanego do wymiany danych przez swoje aplikacje, utrudniając w ten sposób znacznie pisanie konkurencyjnych, ale kompatybilnych programów.

Nie doceniają oni jednak siły twórców Wolnego Oprogramowania. Mimo, że początki były trudne, w tej chwili wszystkie popularne sieci IM mają swojego klienta w Linuksie. Co więcej, w przypadku większości z nich mamy do wyboru kilka aplikacji, a jeśli lubimy mieć porządek, możemy nawet korzystając z jednego programu rozmawiać ze znajomymi używającymi rónych sieci.

Multikomunikatory, czyli wszystko w jednym

Twórcy programów Gaim (dla środowiska GNOME) oraz Kopete (podstawowy klient IM w KDE) podeszli do sprawy w ten sposób: po co uruchamiać 5 różnych programów, żeby móc rozmawiać ze wszystkimi swoimi znajomymi? Czy nie wystarczy jedna aplikacja, która implementuje wiele protokołów komunikacyjnych?

Jabber - alternatywne gadanie

Inne podejście do idei “all-in-one”, czyli wszyscy znajomi w jednej aplikacji oferuje sieć Jabber. Tutaj to serwer do którego się łączymy oferuje nam funkcjonalność “transportów”, czyli możliwość dodania do naszej jabberowej listy kontaktów osób z innych sieci. Z naszymi znajomymi z Gadu-Gadu czy Tlena rozmawiamy tak, jakby oni również używali Jabbera, a za wysyłanie do nich wiadomości odpowiada serwer “tłumaczący” protokół Jabbera na ten używany przez konkurencyjną sieć.

Gadu Gadu w Linuksie

Gadu-Gadu w Linuksie to przede wszystkim Kadu - projekt, którego zadaniem jest (a raczej było, bo zostało ono już dawno spełnione) stworzenie klienta Gadu-Gadu bardziej funkcjonalnego niż sam oryginał. Ale nie znaczy to wcale, że jesteśmy skazani na jeden program. Dzięki bibliotece libgadu, napisanej przez twórców EKG (Eksperymentanlego Klienta Gadu-Gadu, działającego w trybie konsoli) możemy oprócz Kadu korzystać z innych klientów popularnego GG pod Linuksem, takich jak Gnu Gadu 2, wspomniany EKG oraz jego nowocześniejsza wersja: EKG2 (obsługująca również Jabbera).

Tlen.pl i system GNU

Z Tlenem w Linuksie jest nieco gorzej niż z GG, ale nie beznadziejnie. W tej chwili Tlen wspierany jest przez dwa programy: Gnu Gadu 2 oraz TleenX. Możemy też korzystać z transportu Tlen.pl na jednym z serwerów Jabbera (np. chrome.pl), do czego potrzebować będziemy klienta Jabbera (np. Psi czy Gajim).

Niestety, linuksowy Tlen nie wspiera rozmów głosowych (Tlenofon). W celu porozmawiania przez sieć ze znajomymi będziemy musieli skorzystać więc z innej sieci (np. Skype lub Google Talk).

Co w czym działa, czyli przegląd klientów IM

Mnogość programów sprawia, że czasem trudno się połapać, która aplikacja obsługuje który protokół. Dlatego też w poniższej tabelce przedstawiamy zestawienie aplikacji IM wraz ze wspieranymi przez nie sieciami.


Jabber Gadu-Gadu Tlen.pl MSN AOL ICQ Yahoo
Psi, Gajim lub inny klient Jabbera Tak Tak, przez transport Tak, przez transport Tak, przez transport Tak, przez transport Tak, przez transport Tak, przez transport
Gaim Tak Tak, podstawowe wsparcie Na razie nie Tak Tak Tak Tak
Kopete Tak Tak, podstawowe wsparcie Nie Tak Tak Tak Tak
Gnu Gadu 2 Tak, podstawowe wsparcie Tak Tak Tak, przez transport Tak, przez transport Tak, przez transport Tak, przez transport
Kadu Nie, planowane w wersji 0.5.x Tak, bardzo dobre wsparcie Nie Nie Nie Nie Nie
aMSN Nie Nie Nie Tak, dobre wsparcie Nie Nie Nie
CenterICQ Tak Tak, przez transport Tak, przez transport Tak, przez transport Tak, przez transport Tak, dobre wsparcie Tak, przez transport
lICQ Nie Nie Nie Nie Nie Tak, dobre wsparcie Nie

Podsumowanie

Świat komunikatorów dla Linuksa jest zróżnicowany. Istnieje wiele opcji i to użytkownik wybiera tę, która odpowiada mu najbardziej. Niestety, w związku z faktem, że najpopularniejsze protokoły na świecie wciąż pozostają zamknięte, nie jest możliwe ani wykonalne stworzenie dokładnych kopii takich programów jak MSN Messanger czy Tlen Komunikator z pełną funkcjonalnością oryginałów. Dlatego też, szansą jaka się rysuje dla nas wszystkich jest rosnąca popularność otwartego standardu w dziedzinie komunikacji - Jabbera. Tutaj rozwój oraz konkurencja jest nieskrępowana zamkniętymi standardami i rynek dzięki temu rozwija się bardzo prężnie. Wiele komunikatorów (jak np. rodzimy WP Kontakt czy nowy komunikator Hapi.pl) już teraz wykorzystuje jako transport protokół Jabbera. Wraz z nadejściem oficjalnej wersji Google Talk (opartego na Jabberze właśnie) być może nastąpi kolejny krok w światowej popularyzacji tego standardu. Na razie jednak musimy cały czas uciekać się do półśrodków, czy to korzystając z multikomunikatorów typu Gaima lub Kopete, czy to radząc sobie z Jabberem i jego transportami… Miejmy nadzieję, że tylko do czasu.

---

Michał 

Tagi

Bezpieczeństwo w Windows Vista Jak włączyć HSDPA? Legalizacja, Windows XP Professional, Vista Nowy wymiar Komunikacji,... Ochrona / Anty Spyware Ochrona / Firewall'e Programy Pocztowe Rynek telefoniczny - trendy... Skrypty PHP - CMS, Blog, Galerie Słowniki - Tłumaczenia - Translatory TOP LISTA - Free ANTYWIRUSÓW Wirusy Top Ranking - Zestawienie Wyniki wyszukiwania, onet, google, Wyszukiwarki, Wyszukiwarka, Statystyki, Frazy, Test, Ranking, e-mail