Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Linux w Państwie

Wielka Brytania stawia na open source

Brytyjski rząd zaprezentował plan dotyczący procesu migracji na rozwiązania Open Source w administracji publicznej. Prócz oszczędności (600 mln funtów), krok ten jest tłumaczony chęcią uniknięcia zamkniętych rozwiązań i standardów w usługach publicznych. Migracja obejmować ma kategorie takie jak aplikacje biurowe czy zarządzanie dokumentami i infrastrukturą baz danych.

Plan rządu zakłada przyjęcie otwartych standardów i używanie ich w komunikacji z obywatelami i firmami, które opowiedziały się za rozwiązaniami Open Source oraz wybieranie tego rodzaju rozwiązań tam, gdzie stanowią najlepszy stosunek jakości do ceny.

Wielka Brytania nie chce pozostać w tyle za Kubą, która ogłosiła niedawno, że ma własną dystrybucję Linuksa, która ma w najbliższych latach zastąpić systemy operacyjne Microsoftu. Tom Watson, odpowiedzialny za "zaangażowanie cyfrowe" w angielskim rządzie, powiedział, że otwarte oprogramowanie będzie konkurować z Windowsem i będzie instalowane tam, gdzie dostarczy najlepszą jakość w porównaniu z ceną - informuje BBC News.

Co ważne, rząd zauważa, że open source to nie tylko cena, ale również wolność, a co za tym idzie, elastyczność.

Plan rządu zakłada między innymi:

* wykorzystanie otwartych standardów w komunikacji z obywatelami i właścicielami firm
* zapewnienie, że produkty open source będą brane pod uwagę przy wyborze rozwiązań dla administracji i tam, gdzie dostarczają najlepszy stosunek możliwości do kosztów, wybrane przy wdrożeniach,
* zwiększenie świadomości i umiejętności pracowników rządowych na temat oprogramowania open source, tak aby lepiej wykorzystać jego zalety,
* zaadoptowanie kultury dzielenia się i współpracy znanej ze świata open source, pomiędzy jednostkami administracji oraz dostawcami rozwiązań informatycznych,
* upewnienie się, że integratorzy systemów i dostawcy własnościowych rozwiązań wykazują podobną elastyczność i możliwość ponownego użycia rozwiązań, jak ma to miejsce w świecie open source.

Dodatkowo, osoby odpowiedzialne za wdrożenia informatyczne w administracji będą będą musiały wybrać rozwiązania open source, jeśli "nie będzie znacznej różnicy w koszcie wdrożenia takich rozwiązań w porównaniu z rozwiązaniami własnościowymi", właśnie ze względu na elastyczność open source.

Firmy z branży otwartego oprogramowania wyliczyły, że brytyjski rząd mógłby zaoszczędzić nawet 600 milionów funtów rocznie dzięki przejściu na rozwiązania open source.