Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Linux w szkołach

w szkole tylko Linuks - dlaczego warto wykorzystywać?

Od wielu lat trwa dyskusja wśród nauczycieli informatyki w szkołach, który system wybrać - jaki będzie optymalny do nauki obsługi komputera, internetu i podstaw programowania? Brane są pod uwagę aspekty: łatwość obsługi, funkcjonalność, dostępność, cena za użytkowanie oraz liczba programów przeznaczona dla danej platformy. 

Dlaczego Linux? 

Linuks! Bo jest darmowy, a dla szkół to bardzo ważne!

Wyposażenie stacji roboczych w szkołach jest bardzo drogie.

 

Na przykład: jeden komputer średniej klasy, przystosowany do pracy biurkowej (szkolnej) kosztuje około 1000 zł + oprogramowania Microsoft Windows XP + Office XP ok. 400zł = 1400zł, w jednak klasie informatycznej jest np. 20 stacji roboczych to: 20 x 1400zł = 28 000zł + licencje na rożnego rodzaju programy techniczne (AutoCAD, Microsoft Visual Studio itp.) o wartości ok. 10 000zł

Daje nam to łączną kwotę prawie 40 000zł.

W przypadku Linuksa podobna stacja robocza, wyposażona w Linuksa, profesjonalne programy do projektowania przestrzennego, projektowania stron internetowych oraz aplikacji sieciowych i użytkowych, może kosztować około: 1000zł jedna stacja robocza + dystrybucja Linuksa za około 30zł (tyle kosztuje gazeta, w której zamieszczona jest dystrybucja Linuksa, którą można wykorzystać na WSZYSTKICH komputerach w pracowni) daje nam łącznie 1030zł przy czym stacja robocza wyposażona w Windows kosztowała by 1400zł!

Podsumowując kwestię cenową

... wyposażenia pracowni komputerowej w systemy Linuksowe, kwota końcowa równa by była mniej więcej: 1030zł x 20 stacji roboczych = 20600zł. I wcale nie musimy kupować ŻADNYCH dodatkowych programów technicznych, ponieważ są one udostępnione na zasadach OpenSource za darmo w systemie Linux! Przedstawiona kwestia cenowa jest jednym z wielu argumentów mówiących ZA wyposażeniem pracowni informatycznej w szkole w system operacyjny Linux.

Kolejnym argumentem może być wielka uniwersalność systemu Linux.

Każda pracownia informatyczna wyposażona w dostęp do internetu wymaga postawienia serwera sieciowego, który musi być wyposażony w specjalny system operacyjny, przeznaczony tylko do funkcji podziału łącza na wszystkie komputery w pracowni, jak i centrum  przechowywania ważnych danych. Jak dotąd spotykałem się tylko z systemami Microsoft Windows 2000 Server, który jest bardzo kosztowny (ok. 500-1000zł) a w dodatku nie zapewnia maksymalnego bezpieczeństwa. Dlatego, można użyć systemu Linux, który jest wręcz stworzony do pracy sieciowej, serwerowej. W tym aspekcie, Linuks jest bardzo elastyczny, nie trzeba długo siedzieć przy uciążliwej konfiguracji sieci (tak jak w Windows), teoretycznie Linuks jest już ustawiony na prace serwerową, jedynie trzeba podać kilka danych tj. maska sieci, adresy IP itd.

W przeciwieństwie do Windows - Linuks jest odporny na ataki crackerów, szybki oraz DARMOWY! Ten sam system możesz wykorzystać na stacji roboczej i na serwerze!

Są również różne specjalnie stworzone systemy Linuksowe stworzone jedynie do pracy serwerowej bądź ukierunkowane głównie na prace serwerową. Możemy wyróżnić takie systemy jak:

- Debian [www.debian.org],
- Slackware, [www.slackware.pl]
- Fedora Core, [www.fedora.pl]
- Red Hat Linux. [www.redhat.com]

System Linux oferuje szeroką paletę programów OpenSource

... wolne oprogramowanie, w zakresie edukacji, tworzenia aplikacji komputerowych, tworzenia stron WWW, projektowania przestrzennego oraz nauki obsługi programów do edycji danych.


Aby dowiedzieć się więcej o programach do tworzenia aplikacji sieciowych oraz komputerowych zapraszam do artykułu Programowanie w Linux - Środowiska IDE C\C++. Do takiej pracy polecamy dystrybucje:

- Ubuntu [www.ubuntu.pl]
- Mandriva [www.mandriva.pl]
- Aurox [www.aurox.org]
- PLD [www.pld-linux.org]


Podsumowując: system Linuks jest o wiele tańszy od produktów firmy Microsoft [przyp. oprog. firmy Microsoft kosztuje ok. 500zł  a Linux na wszystkie komputery jednynie 30zł], Linuks jest wręcz stworzony do pracy serwerowej, biurkowej, programistycznej oraz edukacyjnej. Jest stabilny, odporny na ataki i wirusy, prawie wszystkie narzędzia przystosowane do pracy na systemie Linuks są darmowe. Istnieją również aplikacje płatne, ale dla szkół niektóre są darmowe, albo są udzielane bardzo duże zniżki. 

Zachęcamy wszystkich nauczycieli, dyrektorów szkół jak i ministerstwo edukacji, aby wyposażać pracowanie komputerowe w systemy Linuks :)

----

 

MichałTagi

Bezpieczeństwo w Windows Vista Jak włączyć HSDPA? Legalizacja, Windows XP Professional, Vista Nowy wymiar Komunikacji,... Ochrona / Anty Spyware Ochrona / Firewall'e Programy Pocztowe Rynek telefoniczny - trendy... Skrypty PHP - CMS, Blog, Galerie Słowniki - Tłumaczenia - Translatory TOP LISTA - Free ANTYWIRUSÓW Wirusy Top Ranking - Zestawienie Wyniki wyszukiwania, onet, google, Wyszukiwarki, Wyszukiwarka, Statystyki, Frazy, Test, Ranking, e-mail