Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Rosyjski Linuks

Niezależny rosyjski system operacyjny

Rosyjskie władze zainwestowały 150 milionów rubli (około 3,5 miliona euro) w rozwój własnego, opartego na Linuksie systemu operacyjnego do zastosowań w instytucjach państwowych. Według podanych informacji, celem inicjatywy jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w urzędach oraz uniezależnienie się od systemu Windows. W ramach przedsięwzięcia mają też powstać państwowe centra Open Source.Już trzy lata temu (w październiku 2007 roku)  - Dmitrij Medwiediew, zapowiedział chęć oraz schemat prac mających na celu zastąpienie Windows w urzędach Linuksem. Na nowy system rząd przeznaczy aż 4,9 miliona dolarów. Koniec końców, OS trafić ma na biurka wszystkich urzędów w Rosji.

Jedna z deputowanych Rosji - Ilia Ponomarew podkreślił, że uniezależnimy się od Windows. Rosja oczywiście nie jest pierwszym państwem, który ma taki pomysł. Podobne plany ma Wielka Brytania, niestety, wyłącznie na papierze, bo od kilku miesięcy sprawa ucichła. Warto dodać, że rząd UK siedem lat temu podpisał umowę z Sun Microsystems, która zakładała wdrożenie Solarisa. Z tego też niewiele wyszło.

Nawet bez internetu ma być Open i zainstalowany


W ramach przygotowań wszystkie szkoły otrzymały już płyty CD z Linuksem i zestawami wolnego oprogramowania, które mogą być zainstalowane w placówkach, które nie posiadają odpowiedniego dostępu do internetu.

Obecnie rosyjskie ministerstwo edukacji rozpisało przetarg mający wyłonić firmę, która przeszkoli całą kadrę nauczycielską w obsłudze nowego oprogramowania. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, od nowego roku wszystkie szkoły w Rosji mają być gotowe do przejścia na Linuksa i ogólnie Wolne Oprogramowanie.

Jeżeli Rosji uda się zrealizować ten projekt, będzie to przedsięwzięcie na skalę światową. Nie licząc Red Flag Linux w Chinach, którego wdrożenie jest co najmniej nieudane (zmuszano odgórnie do używania systemu), być może doczekamy się funkcjonowania całego państwa na wolnym oprogramowaniu.

Władimir Putin pilnuje zmian...

Władimir Putin podpisał dokument pt. "Plan przechodzenia federalnych organów władzy i federalnych instytucji budżetowych na korzystanie z wolnego oprogramowania". Dokument w formacie DOC jest dostępny na stronach CNews Open.

20-stronicowy dokument opisuje migrację, jaka jest planowana na lata 2011-2015. Opisano w nim 25 działań, jakie muszą być w tym zakresie podjęte. W opisie każdego działania uwzględniono odpowiedzialne organy, terminy implementacji oraz oczekiwane rezultaty. Za dość ciekawy można uznać piąty punkt dokumentu, który wspomina o tworzeniu jednego repozytorium wolnego oprogramowania dla instytucji federalnych. Dokument zakłada również, że wszystkie inne instytucje przygotują plany migracji na swoim szczeblu.

CNews Open zauważa, że na krótko przed oddaniem władzy obecnemu prezydentowi Władimir Putin wspominał o migracji na wolne oprogramowanie. Teraz jednak poparcie Putina dla tej idei stało się całkowicie jasne. Więcej na temat planów Putina można przeczytać w tekście CNews.Tagi

Bezpieczeństwo w Windows Vista Jak włączyć HSDPA? Legalizacja, Windows XP Professional, Vista Nowy wymiar Komunikacji,... Ochrona / Anty Spyware Ochrona / Firewall'e Programy Pocztowe Rynek telefoniczny - trendy... Skrypty PHP - CMS, Blog, Galerie Słowniki - Tłumaczenia - Translatory TOP LISTA - Free ANTYWIRUSÓW Wirusy Top Ranking - Zestawienie Wyniki wyszukiwania, onet, google, Wyszukiwarki, Wyszukiwarka, Statystyki, Frazy, Test, Ranking, e-mail