Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Badania Internetowe

Turystyka w sieci

Internet turystycznie

Włochy, Grecja i Hiszpania - internauci planujący wyjazd z biurem podróży w ciągu pierwszego półrocza 2008 roku za cel swoich wypraw wybierają przede wszystkim kraje europejskie. Ponad 60 proc. użytkowników sieci planujących wyjazd z biurem podróży wskazuje internet jako główne źródło wiedzy o zamierzonej podróży. Kompleksowy raport Gemius SA „Turystyka wśród internautów” dzięki połączeniu 3 projektów badawczych (gemiusReport „Plany wyjazdów internautów z biurami podróży”, gemiusReport Turystyka Tracking oraz analiza na podstawie badania Megapanel/PBI Gemius), stanowi obraz turystyki i usług turystycznych w ocenie i opiniach internautów.

Czytaj więcej...

Dziennikarstwo obywatelskie

Dziennikarstwo obywatelskie w internecie

Dziennikarstwo obywatelskie to zjawisko stosunkowo młode. Ten specyficzny rodzaj dziennikarstwa, uprawiany przez amatorów w interesie społecznym, zaistniał dopiero w dobie internetu, który umożliwił każdemu interaktywne współtworzenie treści oraz kolportaż tekstów do szerokiej liczby odbiorców. W lutym 2008 strony serwisów dziennikarstwa obywatelskiego odwiedziło 1,7 mln internautów – wynika z badania Megapanel PBI/Gemius. Oznacza to, że co ósmy (11,89 proc.) polski internauta był gościem na tego typu witrynach. W rankingu najbardziej popularnych serwisów dziennikarstwa obywatelskiego na rynku prym wiodą

Czytaj więcej...

E-prasa, e-booki...

Rynek publikacji cyfrowych

Internet stał się ważnym konkurentem dla prasy drukowanej, zarówno dla dzienników, jak i magazynów kolorowych – wynika z badania konsumenckiego przeprowadzonego na początku br. na zlecenie domu mediowego Value Media. Badanie dotyczyło czytelnictwa prasy za pośrednictwem internetu. Nadrzędnym celem najnowszego badania było określenie skali zjawiska czytelnictwa prasy w Internecie. Równocześnie zbadano świadomość internautów względem możliwości korzystania z prasy on-line oraz zdefiniowano stosunek użytkowników internetu do korzystania z sieci w tym celu.  

Czytaj więcej...

Postrzeganie stron WWW

Nowa wersja portalu Onet.pl

Onet.pl odświeżył swój wizerunek, przygotowując zmodernizowaną odsłonę strony głównej. Jak zmianę tę postrzegają stali użytkownicy portalu? Eye trackingowy test z udziałem internautów wskazuje: świeżość layoutu niekoniecznie owocuje zrozumiałością i większą czytelnością, a wydłużony layout może obniżać szansę dotarcia do ważnych informacji. Eye trackingowe badanie strony głównej nowej wersji portalu Onet z udziałem użytkowników przeprowadziła poznańska agencja Symetria. Uczestnikom umożliwiono samodzielne jednominutowe zapoznanie się ze stroną bez obecności moderatora, a następnie zadano pytanie o opinię o nowej wersji portalu.  

Czytaj więcej...

Tekst na WWW

Czytelność tekstu w Internecie

Tekst na ekranie czytamy ok. 20% wolniej niż tekst drukowany. Dlatego tak istotne dla efektywności czytania jest przestrzeganie reguł pisania na potrzeb Internetu. Symetria za pomocą eye trackingu sprawdziła, które z metod formatowania tekstu wpływają na łatwość odnajdywania kluczowych informacji. Niektóre z wyników zaskakują i stawiają pod znakiem zapytania pewne konwencje. Specjaliści w badaniu ergonomii od dawna powtarzają, że czytanie informacji z ekranu komputera różni się znacznie od czytania z kartki papieru. Do tej pory powstały już dość szczegółowe reguły czytelności, które są rekomendowane np. do pisania tekstów dla stron internetowych.  

Czytaj więcej...