Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Internet lokalny

Informacje regionalne w sieci

Z badania przeprowadzonego przez PBI wynika, że dla ankietowanych internautów sieć stanowi podstawowe źródło informacji o swoim regionie. Internauci korzystają z niej nie tylko najchętniej, ale również regularnie. Chętnie też dzielą się w internecie wiedzą na temat wydarzeń regionalnych. Dziewięciu na dziesięciu (91 proc.) internautów w wieku 18-54 lat wiedzę na temat swojej miejscowości (regionu) czerpie z internetu. Jest to najchętniej wybierane źródło informacji na ten temat.

Lokalny internet - źródła wiedzy na temat swojej miejscowości

Kolejne stanowią lokalne gazety, po które w poszukiwaniu informacji regionalnych sięga niemal dwie trzecie (63 proc.) ankietowanych. W tym samym celu niemal połowa (48 proc.) ogląda lokalne stacje telewizyjne, a ponad jedna trzecia słucha lokalnych stacji radiowych.

Informacji o swojej miejscowości w regionalnych dodatkach do ogólnopolskich wydań gazet oraz w przewodnikach szuka po 23 proc. badanych. Najrzadziej jako źródło wiedzy o regionie respondenci wskazywali katalogi oraz książki teleadresowe (11 proc.)

Najchętniej poszukiwane w internecie  informacje regionalne

Najchętniej poszukiwanymi informacjami regionalnymi są planowane imprezy i wydarzenia kulturalne. Tego typu wiedzy poszukuje ponad połowa (55 proc.) ankietowanych. Dla niemal połowy (48 proc.) sieć stanowi źródło informacji na temat aktualnego repertuaru kin, teatrów oraz imprez.

Niewiele mniej wskazań odnotowano dla odpowiedzi na temat komunikacji i połączeń (47 proc.) oraz pogody (45 proc.).

Ofertę sklepów oraz ich lokalizację sprawdza w sieci 40 proc. respondentów.

Niemal jedna trzecia (32 proc.) używa internetu do zdobycia wiedzy na tematy urzędowe. Niewiele mniej osób (30 proc.) poszukuje w sieci informacji na temat usług medycznych oraz placówek zdrowia.

Dla więcej niż jednej czwartej (26 proc.) ankietowanych internet dostarcza wiedzy na temat aktualnych wydarzeń politycznych w regionie oraz decyzji władz.

Dokładnie jedna piąta badanych interesuje się przez internet kupnem, sprzedażą lub wynajmem nieruchomości w ich regionie.

Najmniej popularnym tematem okazały się regionalne akcje społeczne – 13 proc. wskazań.

Poniższy wykres pokazuje, że jest bardzo wiele powodów, dla których internauci odwiedzają strony z informacjami regionalnymi.

Internetowe źródła wiedzy o mieście, regionie

Na pytanie PBI, gdzie w internecie badani najczęściej poszukują informacji o regionie – 71 proc. wskazało, że są to strony w całości poświęcone ich miastom i regionom.

Korzystanie z wyszukiwarek deklaruje niemal dwie trzecie respondentów (63 proc.). Strony ogólnopolskich portali odwiedza w tym celu 41 proc. z nich.

Fora i grupy dyskusyjne oraz serwisy społecznościowe wskazało po 19 procent odpowiadających.

Najrzadziej po tego typu informacje respondenci zaglądają na blogi oraz prywatne strony użytkowników sieci.

Aktywności w internecie związane z regionem
Niemal połowa internautów chętnie dzieli się przez internet informacjami na temat swojego regionu.

Niemal  jedna trzecia (30 proc.) przesyła swoim znajomym linki do ciekawych stron i wydarzeń. Ponad jedna piąta (21 proc.) komentuje informacje i wydarzenia.

Na forum dyskutuje 16 proc. badanych internautów.

Zdjęcia oraz wideo z regionu publikuje lub przesyła niemal jedna dziesiąta (9 proc.) respondentów.
---

Metodologia:
Badanie na zlecenie PBI zrealizował IMAS International na próbie 507 internautów w wieku 18-54 lata. Pytania zadano w ramach badania Omnibus Online w dniach 12 – 16 listopada.