Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Rok 2010 w e-commerce

Zestawienie zakupowe Polaków

Coraz więcej wydajemy w internecie. W zeszłym roku średnio każdy z nas wydał prawie 1000 zł. Wydane 15,5 mld zł oznacza największy do tej pory, 3-proc. udział rynku e-commerce w polskim handlu. Aż 85 proc. polskich internautów zamierzało kupić w tym roku prezenty w sieci. Wśród zwolenników robienia zakupów świątecznych przez Internet jest więcej kobiet niż mężczyzn. Najchętniej prezentów online szukały osoby w wieku 25–34 lata.

 

W 2010 roku w sklepach i na aukcjach internetowych wydaliśmy 15,5 mld zł!

...czyli o 2,1 mld zł więcej niż w poprzednim – 2009 roku. Tym samym rośnie udział e-commerce w polskim handlu. We wspomnianym 2009 roku był to udział rzędu 2 proc., dziś najwyższa w historii kwota 15,5 mld zł wydana na zakupy w sieci to 3-proc. udział. Najmniejszy dystans pomiędzy e-commerce a tradycyjnymi sklepami jest w Wielkiej Brytanii. Według danych opublikowanych przez portal eMarketer na Wyspach Brytyjskich niemal co dziesiąty funt wydawany jest na zakupy w sklepach internetowych bądź na aukcjach w sieci.

Z ostatniego badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na Epanel.pl wynika, że około 85% internautów w wieku 13-18 lat robi zakupy w internecie. Według badania z 2009 roku, przeprowadzonego przez Money.pl, zakupów w internecie dokonuje 85% użytkowników (bez podziału na wiek). Oznaczałoby to, że w sieci nie ma podziału na wiek, ponieważ zakupy robi każdy.

 

Rynek e-commerce w polsce 2010


Przedsiębiorcy w sieci kuszą swoich klientów między innymi: wirtualnymi doradcami, rabatami, zakupami grupowymi, darmową dostawą, mobilnymi sklepami czy ostatnio zakupami w serwisach społecznościowych. Dlatego też z prognoz firmy badawczej Euromonitor wynika, że wartość polskiego handlu w internecie w ciągu najbliższych czterech lat co najmniej podwoi się, a ponadto zdecydowanie wzrośnie wpływ sieci na sprzedaż tradycyjną.

Według badania Net Track, prowadzonego cyklicznie przez ostatnie 10 lat przez Millward Brown SMG/KRC, dziś z sieci korzysta około 16 milionów Polaków powyżej 15. roku życia. To oznacza, że przez ostatnie dziesięć lat przybyło internautów ponad siedmiokrotnie, a roczny przyrost oscyluje w okolicach miliona nowych użytkowników.

Produkty - czyli co kupowaliśmy?

Użytkownicy Skąpiec.pl zainteresowani byli najbardziej aparatami cyfrowymi firmy Canon (22,66%). Tylko nieznacznie mniejszą popularnością cieszyła się marka Nikon. Na trzecim miejscu uplasował się Sony z wynikiem w granicach 16%. Marka produktu była ważnym czynnikiem, ale to cena miała największy wpływ na wybór konsumentów. Polaków już nie zadowalają aparaty cyfrowe z najniższej półki. Najpopularniejszą kategorią cenową był przedział od 1200 zł do 1499 zł. Na znaczeniu zyskały także wyższe kategorie cenowe. Najpopularniejszym aparatem fotograficznym listopada 2010 według użytkowników Skąpiec.pl był Samsung PL150 – internauci docenili jego rozsądną cenę, intuicyjne menu oraz rozmiar wyświetlacza.

Wśród telefonów komórkowych największym zainteresowaniem cieszyła się Nokia E52. W czołówce znalazł się również  Sumsung S5230 Avila oraz Nokia 6303 Classic. Tradycyjnie już użytkownicy Skąpiec.pl przy wyborze telefonów komórkowych kierowali się filtrem Producent. Niekwestionowanym liderem zestawienia okazała się Nokia (prawie 40% wyborów w obrębie filtru). Zainteresowaniem cieszyły się również marki takie, jak Samsung i Sony Ericsson.

Jeśli chodzi o inne urządzenia elektroniczne, to - sądząc po zainteresowaniu konsumentów - Polacy w tym roku pod choinką znaleźli nawigacje GPS, monitory LCD oraz odtwarzacze MP3 i 4. W listopadzie i pierwszym tygodniu grudnia odnotowano wzrost zainteresowania kategorią notebooków.

Wśród nawigacji GPS popularnością cieszyły się marki Goclever i Manta. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych produktów listopada znalazł się również sprzęt produkowany przez firmy Lark i Germin. Co ciekawe, wśród pierwszej dziesiątki najpopularniejszych nawigacji nie ma zbyt dużej różnicy cenowej. Dziewięć na dziesięć modeli mieści się w przedziale cenowym od 200 do 300 zł.

Wśród notebooków największą popularnością cieszyły się laptopy Toshiba i HP. Jeśli chodzi o procesory, to użytkownicy stawiali na notebooki z procesorem Core i5 oraz Core i3. Popularnością cieszyły się matryce 15’’ i 17’’.

Popularnością cieszyły się m.in. nowinki technologiczne, takie jak czytniki e-booków czy palmtopy. Najpopularniejszy palmtop na Skąpiec.pl to Samsung Galaxy tab. Tuż za nim uplasowały się wyroby Apple: iPad 16 GB, 32 GB oraz 64 GB. Internauci chętnie zrezygnowaliby z tradycyjnych książek, najlepiej na rzecz czytników Onyx Boox 60 lub Sony PRS-500.

W ostatnich tygodniach wzrosło również zainteresowanie odtwarzaczami MP3 i MP4. W tym segmencie bardzo korzystnie wypadła marka Apple. Popularnością na Skąpiec.pl w omawianym okresie cieszyły się modele Apple iPod Nano oraz Apple iPod Touch 4 gen. Wynik dający pozycję w TOP10 wśród odtwarzaczy uzyskały również firmy Creative, Sony, SanDisk oraz Pentagram.

---