Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Zakupy polaków w święta

Co kupujemy na święta?

Co lubimy podczas świąt, a co spędza nam sen z powiek? Jak zmniejszyć świąteczny stres? Największą radość sprawia nam przebywanie z rodziną (47% respondentów) i dawanie prezentów innym (38%). Kłótnie, stres świąteczny i wydatki to naszym zdaniem największe wady świąt. Aż 45% respondentów wskazało stres jako jeden z trzech najbardziej uciążliwych aspektów Bożego Narodzenia. Na drugim miejscu uplasowały się świąteczne wydatki (40% respondentów).

TNS OBOP na zlecenie eBay przeprowadził badania dotyczące postrzegania świąt Bożego Narodzenia. Polacy odpowiedzieli, co lubią, a czego nie lubią w tych świętach, co chcieliby dostać, a także ile wydają na prezenty.


Najbardziej lubimy obdarowywać. Mamy jednak problem z decyzjami, najczęściej więc kupujemy, włócząc się po centrach handlowych i oglądając wystawy tak długo, aż w końcu coś wpadnie nam w oko (48% badanych), ewentualnie wybieramy coś przypadkowo, nie przykładając zbytniej wagi do tego, co kupujemy. W ten sposób na pewno nie unikamy stresujących sytuacji, zmęczenia i wydatków w trakcie zakupów, albo zakłopotania przy wręczaniu prezentów. Zakupy robione w tłumie zdenerwowanych konsumentów nie przełożą się na trafione prezenty. A jak wskazują badania – nie wystarczy już kupić przysłowiowy krawat, żeby sprawić obdarowanemu prawdziwą przyjemność. Nasze oczekiwania co do prezentów są dosyć sprecyzowane.

Nie kupujmy skarpetek...

O ile nie należymy do ekscentrycznego 1% populacji, prezent w postaci skarpetek czy majtek nie sprawi nam radości. Co innego elektronika, wycieczka lub odprężający pobyt w SPA. O takich prezentach marzy prawie połowa Polaków. W tym roku zagraniczne wycieczki mogą okazać się popularnym prezentem i to nie tylko dla najzamożniejszych z nas. Silna złotówka sprawia, że zagraniczne podróże i zakupy są w zasięgu możliwości finansowych coraz większej liczby osób. A decydując się na zakupy za granicą, często mamy szansę na znalezienie niedrogiego i oryginalnego prezentu.

Co bym chciał kupić - dostać na prezent
Wykres 1. Co z powyższych rzeczy najbardziej chciałbyś dostać na gwiazdkę?

Jak kupować więcej, nie wydając więcej?

Warto mieć na uwadze skuteczne sposoby na zmniejszenie wydatków podczas kupowania prezentów. Dzięki nim będziemy mogli wybrać atrakcyjniejsze podarunki. Zwykle najwięcej wydajemy na prezenty dla dzieci (ponad 200 zł), na drugim miejscu są nasi małżonkowie (około 170 zł). Najmniej pieniędzy przeznaczamy na prezenty dla sąsiadów (60 zł). Mimo oznak spowolnienia gospodarczego nie przewidujemy znacznych oszczędności przy świątecznych zakupach. Większość z nas spodziewa się, że wyda tyle samo pieniędzy, co w zeszłym roku, a tylko 11% respondentów zamierza ograniczyć wydatki. Więcej w tym roku kupimy on-line.

Blisko 15% respondentów zadeklarowało, że w tym roku więcej zakupów świątecznych zrobi, posługując się Internetem.

Więcej czy mniej kupię przez internet?
Wykres 2. W porównaniu z poprzednim rokiem – ile zakupów świątecznych zrobisz przez Internet?

W ten sposób bez zwiększania wydatków można obdarować więcej osób. Narzędzia wyszukiwania produktów oferowane przez serwisy internetowe dają szansę, że trafimy na ciekawe oferty zarówno produktów dostępnych w tradycyjnych sklepach, jak i tych, których próżno szukać w krajowym handlu. Konsumenci, pytani o przyczyny kupowania w Internecie, wskazują przed wszystkim na cenę i wygodę.

Dlaczego kupuję przez internet?
Wykres 3. Co sprawia, że zamierzasz więcej kupować przez Internet?

Skoro większość z nas nie przepada za tradycyjnymi zakupami świątecznymi, może warto zmienić przyzwyczajenia i oszczędzić trochę czasu i pieniędzy? Jak wskazują badania, część Polaków już zdecydowała się na zakupy internetowe, doceniając przede wszystkim wygodę, niższą cenę, większy wybór produktów i brak tłoku. Ponieważ liczba osób w Polsce korzystających z Internetu i kupujących w sieci ciągle rośnie, możemy się spodziewać, że odsetek kupujących prezenty on-line też będzie rósł.

Badania przeprowadzono pomiędzy 24 a 28 września 2009 r. na grupie 1064 respondentów w wieku 16–44 przez TNS Ncompass.