Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo firm

Raport Symantec o bezpieczeństwie MSP

Firma Symantec opublikowała wyniki badań dotyczące stosunku małych i średnich przedsiębiorstw do kwestii bezpieczeństwa. Badania te wykazały szereg niedociągnięć i braków we wszystkich dziedzinach związanych z bezpieczeństwem, pomimo iż w badaniu wzięły udział firmy świadome wszelkich zagrożeń. Polskie firmy z sektora MSP znalazły się wśród przedsiębiorstw szczególnie podatnych na zagrożenia — 18 procent respondentów przyznało, że w ciągu ostatniego roku doszło u nich do naruszenia zasad bezpieczeństwa powodującego utratę potencjalnych przychodów. To więcej niż średnich wyników w Europie, które wyniosły 8 procent.  

Czytaj więcej...

Ranking wirusów

Konie trojańskie i Backdoory

G DATA Software przygotowała statystykę złośliwego oprogramowania obecnego w Internecie w sierpniu 2008. W ostatnim miesiącu wakacji takich programów pojawiło się ponad 98 tysięcy! Najbardziej liczną grupą wirusów były konie trojańskie – stanowiły 26,9 procent wszystkich złośliwych programów. Konie trojańskie (często nazywane też Trojanami, co w kontekście historycznym nie jest do końca właściwą formą) to pliki zawierające ukryte programy, wykonujące bez wiedzy użytkownika niechciane lub/i złośliwe operacje. Kolejną liczną grupą szkodliwego oprogramowania stanowią tzw. backdoory (ang. tylne drzwi) otwierające dostęp do systemu ofiary.  

Czytaj więcej...

Konta PayPal atakowane

PayPal na celowniku hakerów

Internauci korzystający z usług serwisu PayPal po raz kolejny stali się celem ataku oszustów - ostrzega firma G DATA Software.

Za pomocą profesjonalnie przygotowanego ataku phishingowego, chińscy cyberprzestępcy starają się wyłudzić dane dostępowe użytkowników. Potencjalne ofiary otrzymują spreparowaną wiadomość e-mail, informującą o zawieszeniu konta PayPal z powodu dokonywania nieautoryzowanych transakcji. W treści maila podany jest link prowadzący do realistycznie wyglądającej witryny, na której użytkownik poproszony jest o zalogowanie się do serwisu w celu odblokowania konta.  Lepiej nie otwierać poniższego e-maila, a już na pewno w nic nie klikać! :-)

Czytaj więcej...

Jesteś ofiarą botnetu?

Sprawdź komputer!

Holenderski Wydział ds. Zwalczania Przestępstw z Wykorzystaniem Zaawansowanej Technologii zidentyfikował duży botnet (sieć zainfekowanych komputerów), po tym jak w zeszłym tygodniu aresztował 19-letniego Holendra. Policja poprosiła firmę Kaspersky Lab, producenta rozwiązań do ochrony danych, o dostarczenie ofiarom instrukcji dotyczących neutralizacji szkodliwego oprogramowania w ich systemach. Zneutralizowanie szkodliwego oprogramowania powadzi do demontażu botnetu. Sprawa ta jest doskonałym przykładem ścisłej współpracy między branżą antywirusową a organami ścigania.  Na prośbę holenderskiej policji firma Kaspersky Lab opracowała szczegółowe instrukcje dotyczące usuwania tego szkodliwego oprogramowania.

Czytaj więcej...

Infekcje plików audio

Atak na mp3

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje o wykryciu szkodliwego programu infekującego pliki audio WMA. Celem tej infekcji jest zainstalowanie trojana, który umożliwia cyberprzestępcom kontrolowanie komputerów użytkowników. Robak, który został nazwany Worm.Win32.GetCodec.a, zamienia pliki mp3 na format Windows Media Audio (WMA) (bez zmiany rozszerzenia .mp3) i dodaje do zmienionych plików znacznik z odsyłaczem do zainfekowanej strony internetowej. Znacznik ten jest aktywowany automatycznie podczas odtwarzania pliku. Szkodnik otwiera zainfekowaną stronę w przeglądarce Internet Explorer, na której użytkownik jest proszony o pobranie i zainstalowanie pliku, który według opisu powinien być kodekiem.  

Czytaj więcej...