Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Bezpieczeństwo

Cyberwojna - atak hakerów

Przegląd informacji o atakach

16 lipca br. media obiegła informacja o możliwym cyberataku Rosji na Polskę informował o tym m.in. dziennik.pl i za nim onet.pl. Kreml grozi "asymetryczną odpowiedzią" na budowę elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i w Czechach. Rosjanie w arsenale odpowiedzi mają rakiety Iskander, możliwość ograniczenia dostaw ropy, a także… hakerów. O możliwości ataku hakerów na Polskę poinformował były agent sowieckiego wywiadu wojskowego GRU Wiktor Suworow. Jak twierdzi, atak może być podobny do tego przeprowadzonego na Estonię w 2007 r. i na Litwę w 2008 r. Ataki cybernetyczne mają dwie zalety: trudno udowodnić, że organizował je rząd, i wciąż nie jest to zakazane przez prawo międzynarodowe.  

Czytaj więcej...

Botnet Storm

Storm odwołał Olimpiadę!

Od późnego poranka przestępcy władający bonetem „Storm" rozsyłają miliony e-maili o temacie „Olimpiada przeniesiona z Pekinu do Atlanty". W treści maila znaleźć można informację o katastrofie samolotu pasażerskiego w Michigan oraz odnośnik do tej informacji. Niesławny botnet o nazwie Storm, jest w ostatnim czasie bardziej aktywny niż kiedykolwiek - ostrzega firma G DATA. Po rozesłaniu po całym świecie plotki o rozpoczęciu trzeciej wojny światowej, do skrzynek internautów trafiła wiadomość o odwołaniu Olimpiady w Pekinie.

Tymczasem link zawarty w mailu prowadzi do witryny pełnej pornografii i złośliwego oprogramowania.  

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo w serwisach społecznościowych

UE tworzy kodeks postępowania dla serwisów społecznościowych

Unia Europejska realizuje działania na rzecz bezpiecznego internetu, zwłaszcza dla niepełnoletnich użytkowników sieci w ramach programu Safer Internet. Od roku 2005 do końca 2008 wyda łącznie na ten cel ponad 45 milionów euro. Teraz UE chce stworzyć jednolity Kodeks Postępowania dla serwisów społecznościowych i wydawców stron, który chroniłby internautów. Główne problemy, które mają być regulowane, to ochrona prywatności, filtrowanie treści oraz kwestie moderacji i raportowania o nadużyciach.  

Czytaj więcej...

Nowy Kaspersky

Kaspersky 2009 zapobiega 

Kaspersky Lab przewiduje, że w 2008 roku liczba nowych szkodliwych programów zwiększy się dziesięciokrotnie, przekraczając 20 milionów. W produktach w wersji 2009 zastosowano całkowicie nową koncepcję ochrony – programy zwalczają zagrożenia, ale przede wszystkim zapobiegają ich pojawianiu się w komputerze. Wersja 2009 chroni przed wszystkimi rodzajami szkodliwych programów, spyware i adware, wykrywa i usuwa luki w zabezpieczeniach systemu oraz aplikacji, zapobiega kradzieży tożsamości, filtruje niechcianą zawartość i oferuje dodatkowe narzędzia zabezpieczające. Nowe produkty stanowią odpowiedź na bezprecedensowy wzrost liczby zagrożeń online. 

Czytaj więcej...

Zaszyfrowane pliki

Gpcode wraca i jest niebezpieczny

Programy zabezpieczające nasze komputery są coraz skuteczniejsze, jednak i przestępcy nie przestają udoskonalać wirusów. Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, poinformował o wykryciu nowego, bardzo niebezpiecznego wirusa szyfrującego dane - Virus.Win32.Gpcode.ak. Gpcode.ak szyfruje pliki o różnych rozszerzeniach, między innymi: .doc, .txt, .pdf, .xls, .jpg, .png, .cpp, .h i wiele innych. Do szyfrowania wykorzystywany jest algorytm RSA z kluczem o długości 1024 bitów. Po zaszyfrowaniu plików na atakowanym komputerze Gpcode dodaje do nich rozszerzenie ._CRYPT  

Czytaj więcej...