Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Kandydaci na prezydenta w internecie

i w mediach społecznościowych

Do przyspieszonych wyborów prezydenckich zostało niespełna 40 dni. Przez ten czas możemy dobrze poznać niektórych kandydatów, którzy odważyli się wykorzystać mikroblogi w swojej kampanii. Do dzisiaj aż siedmiu z dziesięciu kandydatów na Prezydenta RP rozpoczęło aktywność w popularnym polskim serwisie mikroblogowym Blip.


Wśród społeczności znajdziemy Bronisława Komorowskiego, pełniącego obecnie obowiązki głowy Państwa. Na profilu Marszałka Sejmu opublikowane zostały pierwsze wpisy, m.in. zapowiedź uruchomienia oficjalnej strony kandydata na prezydenta, która już funkcjonuje pod adresem http://www.bronislawkomorowski.pl/

Bronisława Komorowskiego znajdziemy również na:


http://www.facebook.com/pages/Bronislaw-Komorowski/113077252063553
http://nk.pl/bronislaw_komorowski
http://www.youtube.com/bronislawkomorowski
http://twitter.com/komorowski

W przeciwieństwie do B. Komorowskiego na blipie nie znajdziemy Jarosława Kaczyńskiego, o kandydacie PiS na prezydenta RP można przeczytać na oficjalnych stronach:

http://jaroslawkaczynski.info/
http://www.kwjaroslawakaczynskiego.pl/
http://www.pis.org.pl/ludzie.php?p=info&id=2
http://www.youtube.com/watch?v=BkmixnXhgxw

Wyborcy mogą także obserwować Andrzeja Olechowskiego. Prowadzi on swojego blipa od stycznia br. Obserwuje go blisko 150 osób. Pan Andrzej Olechowski obserwuje m.in. Lecha Wałęsę. Więcej o Andrzeju Olechowskimn na oficjalnej stronie http://www.olechowski.pl/ gdzie znajdziecie liczne odnośniki do większości mediów społecznościowych.

Od dłuższego czasu, jeszcze zanim podjął decyzję o kandydowaniu, swój profil na Blipie prowadzi Grzegorz Napieralski, szef SLD. To na Blipie kandydat Lewicy zaproponował internautom przejście na „Ty”.

W 160 znakach (tyle max zawiera jeden wpis na Blipie) próbuje swoich sił także wicepremier Waldemar Pawlak. W jednym z najnowszych wpisów zamieszcza swoją opinię na temat... iPada.

Na Blipie znajdziemy także oficjalne profile kandydatów na Prezydenta RP: Marka Jurka, Bogusława Ziętka i Kornela Morawieckiego.

Marek Jurek nawiązuje bezpośrednie rozmowy z internautami, co ciekawe obserwuje jedynie swoich konkurentów: Andrzeja Olechowskiego, Bronisława Komorowskiego i Waldemara Pawlaka.

Przy okazji przypomnijmy, że na Blipie prowadzi aktywnie swój mikroblog były Prezydent RP Lech Wałęsa – http://lechwalesa.blip.pl który jednak nie kandyduje w tegorocznych wyborach...

Oto adresy do profili kandydatów na Prezydenta RP na Blipie:

Bronisław Komorowski http://komorowski.blip.pl
Andrzej Olechowski http://glosnaolechowskiego.blip.pl
Grzegorz Napieralski http://napieralski.blip.pl
Waldemar Pawlak http://waldemarpawlak.blip.pl
Marek Jurek http://marekjurekblip.blip.pl
Bogusław Ziętek http://boguslawzietek.blip.pl
Kornel Morawiecki http://kornelmorawiecki.blip.pl

DI ocenił tych kandydatów, którzy zostali zarejestrowani przez PKW.

Ranking kandydatów najbardziej aktywnych w sieci:

  1. Andrzej Olechowski - ma dwie strony WWW, bloga (choć pisanego od niedawna) i konta w 10 serwisach społecznościowych. Ten kandydat wydaje się aktywny od niedawna, ale dobrze widać, że zależy mu na intensywnej promocji w sieci.
  2. Grzegorz Napieralski - bloger od ubiegłego roku, konta w 7 serwisach społecznościowych, używa komunikatorów i ma dużo filmów na YouTube.
  3. Janusz Korwin-Mikke - bloger z długim stażem, wideobloger, bardzo chętnie prezentuje swoje poglądy w sieci, mniej dba o autopromocję.
  4. Marek Jurek - bloger z długim stażem, konta w 5 serwisach społecznościowych, mniej aktywny, jeśli chodzi o treści wideo.
  5. Waldemar Pawlak - bloger od roku, ma konta w 4 serwisach społecznościowych.
  6. Bronisław Komorowski - ma konta w 5 serwisach społecznościowych, ale niektóre są słabo aktualizowane.
  7. Kornel Morawiecki - pisze bloga, ma konta na kilku serwisach społecznościowych, choć udostępnia raczej niewiele materiałów
  8. Bogusław Ziętek - zarejestrował się na Blipie i NK, ale nie jest tam aktywny. Jego promocja w internecie skupia się na YouTube, gdzie da się znaleźć dość dużo materiałów. O jego przewadze w rankingu nad A. Lepperem zadecydował lepszy wizerunek w wyszukiwarkach.
  9. Andrzej Lepper - stara się pisać bloga. Ma słabo promowaną i nieco amatorską stronę WWW oraz konto na NK.
  10. Jarosław Kaczyński - ogranicza się do oficjalnej i minimalistycznej strony WWW, choć niewątpliwie inni wiele o nim piszą.