Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Ranking firm technologii...

Deloitte Technology Fast 500 Ranking EMEA

Deloitte ogłosił rozstrzygnięcie konkursu Technology Fast 500TM dla regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Ten doroczny ranking najszybciej rozwijających się publicznych i prywatnych spółek z sektora technologii, mediów i telekomunikacji, nauk przyrodniczych i „zielonej technologii” z 26 krajów EMEA oparty jest o współczynnik wzrostu przychodów uczestników z ostatnich pięciu lat.

 

 Internet górą!


Pierwsze miejsce na liście zajęła firma BIOTEKNO z Turcji, integrator usług komórkowych, którego wskaźnik wzrostu przychodów za okres pięciu lat wyniósł 42.417%, a w roku podatkowym 2008 wartość przychodów osiągnęła poziom 37.4 mln EUR. Jest to prywatna spółka z siedzibą w Stambule.

- Odpowiedni produkt oparty o odpowiednią technologię, obsługiwany przez odpowiedni zespół, stanowi antidotum na recesję. Mimo ogólnie niesprzyjających warunków gospodarczych usługi i urządzenia oparte o nowoczesne technologię, np. telefony smartphone czy telewizja wysokiej rozdzielczości osiągnęły w zeszłym roku dobre wyniki finansowe. W szybko rozwijających się firmach technologicznych powszechna jest świadomość, że nie wystarczy rozwijać się dobrze w warunkach koniunktury gospodarczej: potrzebują zdolności przyspieszenia, która pozwoli im zostawić konkurencję w tyle również w kryzysie - twierdzi David Halstead, partner odpowiedzialny w programie Technology Fast 500 EMEA w Deloitte. - Dzięki osiągnięciu 42.417% wzrostu przychodów w okresie pięciu lat firma BIOTEKNO dowiodła, że jej kierownictwo ma nie tylko wizję, ale i determinację warunkującą rozwój w trudnych czasach.

W najnowszej edycji rankingu, na wysokim 14 miejscu znalazła się polska spółka NETMEDIA działająca w branży internetowej, operator portali internetowych takich jak hotele.pl, rejsy.pl, filmy.pl, locumnet.pl, sklepkolekcjonera.pl i fundusze.com, ze wskaźnikiem wzrostu 7.210%.

Deloitte Technology Fast 500 jest najbardziej obiektywnym rankingiem branżowym skupiającym się na obszarze technologii w tym regionie. Warunkiem uczestnictwa w rankingu jest obecność na rynku od co najmniej pięciu lat oraz osiągnięcie w pierwszym roku przychodów operacyjnych na poziomie co najmniej 50.000 EUR, zaś w roku bieżącym – co najmniej 800.000 EUR.

Oto pierwsza piętnastka tegorocznego rankingu:

Miejsce Firma Kraj Sektor Wzrost
1 Biotekno Turcja Oprogramowanie 42417%
2 Millenicom Turcja Telekomunikacja/ Sieci 39484%
3 Distribution Technology Wielka Brytania Oprogramowanie 18225%
4 Netlog Belgia Media/ Rozrywka 11285%
5 posterXXL AG Niemcy Internet 8931%
6 Albumprinter Holandia Media/ Rozrywka 8820%
7 Heart Internet Ltd Wielka Brytania Internet 8548%
8 Daft Media Ltd Irlandia Internet 8453%
9 ApaTech Wielka Brytania Biotechnologia/ Farmaceutyki/ Sprzęt medyczny 8318%
10 Cetech Turcja Telekomunikacja/ Sieci 8193%
11 Webrpint.nl Holandia Media/ Rozrywka 7975%
12 Probability plc Wielka Brytania Oprogramowanie 7785%
13 Mobiliz Turcja Telekomunikacja/ Sieci 7255%
14 Netmedia S.A. Polska Internet 7210%
15 BioAlliance Pharma Francja Biotechnologia/ Farmaceutyki/ Sprzęt medyczny 7070%

 

Średnie stopy wzrostu są coraz wyższe mimo niesprzyjających warunków gospodarczych
W tym roku średni wzrost przychodów za okres ostatnich pięciu lat odnotowany w rankingu Technology Fast 500 EMEA wyniósł 24.068% dla pierwszych pięciu spółek w rankingu, zaś 1.470% dla pierwszej pięćsetki. Obie wartości przewyższają poziom osiągnięty w ubiegłym roku (średni wzrost przychodów o 17.375%, w pierwszej piątce i 1.297% w pięćsetce).

- To fenomen: mimo pogorszenia warunków gospodarczych tegoroczny wzrost w obrębie Fast 500 przekroczył poziom z zeszłego roku. Dowodzi to, że firmy stosują rozwiązania technologiczne spełniające oczekiwania klientów, a także że są zdecydowane osiągnąć sukces niezależnie od warunków gospodarczych – powiedział David Halstead, partner odpowiedzialny za program Technology Fast 500 EMEA w Deloitte.

Trendy geograficzne

Najwięcej szybko rozwijających się firm pochodzi z Wielkiej Brytanii (87 z pięćsetki). Na drugim miejscu plasuje się Francja (80 firm). To sytuacja odwrotna do zeszłorocznej, kiedy Francja wyprzedziła Wielką Brytanię. Awans w rankingu odnotowała również Turcja, w której w porównaniu z rokiem 2008 liczba firm uwzględnionych w rankingu wzrosła o 10. W tym roku do rankingu dołączyła też Grecja.

Na kolejnych miejscach za Wielką Brytanią i Francją znalazły się: Holandia (58), Norwegia (50), Szwecja (38), Niemcy (32), Turcja (30), Izrael (25), Finlandia (23) Irlandia (18), Węgry (10). Kolejnych 49 firm pochodzi z różnych krajów.
Trendy w sektorze

W tym roku trendy w sektorze uległy nieznacznej zmianie, co odpowiada ogólnej zmianie warunków gospodarczych: Sektor Internetu/Mediów podzielił się na dwa: Internet i Media/Rozrywka. Pojawił się również nowy sektor: zielona technologia. Sektor internetowy nadal odnotowuje wzrost znaczenia i popularności. Możliwości nowego podejścia do starych sektorów, jakie daje internet, powinny wzrosnąć w perspektywie średnioterminowej. Sektor mediów powinien doświadczyć nagłego wzrostu liczby innowacji, zaś firmy z Fast 500 będą koncentrować się na opracowywaniu nowych urządzeń, peryferiów i modeli działalności. Coraz wyraźniej zaznacza się również długoterminowe zapotrzebowanie na zieloną technologię związaną z ochroną środowiska. Powinna ona pomóc w wykorzystaniu wielu możliwości – od rozwiązań smart grid do produkcji cementu w ramach czystej technologii węglowej.

Pięć czołowych firm reprezentuje różne sektory: oprogramowanie, telekomunikację/sieci, media/rozrywkę i internet. Dwa pierwsze miejsca zajęły firmy tureckie. Kolejne trzy pochodzą z Wielkiej Brytanii, Belgii i Niemiec.

Zwycięzcy z poszczególnych sektorów również pochodzą z różnych krajów: Wielkiej Brytanii, Turcji, Norwegii, Niemiec, Izraela i Belgii. Wielka Brytania i Turcja zwyciężyły więc dodatkowo w ramach sektorów.

Zwycięzcami w poszczególnych sektorach są:

Miejsce Firma Kraj Sektor Wzrost
9 ApaTech Wielka Brytania Biotechnologia/ Farmaceutyki/ Sprzęt medyczny 8318%
2 Millenicom Turcja Telekomunikacja/ Sieci 39484%
56 Feed Control Norway AS Norwegia Komputery/ Peryferia 2431%
5 posterXXL AG Niemcy Internet 8931%
55 Ubisense Wielka Brytania Półprzewodniki, części i elektronika 2513%
1 Biotekno Turcja Oprogramowanie 42417%
28 Aqwise Izrael Zielona technologia 4709%
4 Netlog Belgia Media/ Rozrywka 11285%

 

Najliczniej reprezentowany w rankingu był sektor oprogramowania (175 firm); drugie miejsce zajął internet (92 firmy), trzecie – pozostałe (85 firm); dalej plasowały się telekomunikacja/sieci (75 firm), biotechnologia/ farmaceutyki/ sprzęt medyczny (26 firm), półprzewodniki, części i elektronika (17 firm), media i rozrywka (12 firm), a na końcu – komputery / peryferia i zielona technologia reprezentowane przez 9 firm każdy.

W czołowej dziesiątce znaleźli się przedstawiciele niemal wszystkich sektorów. Najwięcej firm pochodzi z sektora internetowego. Zajęły trzy pierwsze miejsca.

Pełen wykaz uczestników rankingu i dodatkowe informacje dotyczące programu Technology Fast 500TM można znaleźć na stronie www.fast500emea.com.