Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Ranking sklepów internetowych

Najlepsze polskie sklepy internetowe

W sklepach internetowych Polacy zostawią w tym roku, według prognoz, ponad 13 miliardów złotych, śrubując kolejny rekord. Dziennikarze Money.pl i tygodnika Wprost po raz kolejny zbadali największe i najpopularniejsze e-sklepy w Polsce. Sprawdzili, co jest ich siłą, a które elementy nadają się do poprawki. Poprawiły się sposoby i jakość prezentacji produktów. Pojawiły się nowe narzędzia, pomagające klientom podjąć właściwy wybór.

Polskie sklepy internetowe
dziennikarze badali już po raz czwarty. W porównaniu z ubiegłym rokiem da się zauważyć postęp. Zwłaszcza jeśli chodzi o sposoby i jakość prezentacji produktów. Pojawiły się nowe narzędzia, pomagające klientom podjąć właściwy wybór. Coraz więcej sklepów stara się przyciągnąć internautów programami lojalnościowymi i bonusami.

Ciekawą i coraz powszechniejszą usługą, która rok temu należała do rzadkości jest możliwość zamówienia wysyłki w papierze prezentowym. Przeważnie jest dodatkowo płatna, ale przed świętami będzie cieszyć się bez wątpienia dużą popularnością. Wyraźnie chętniej niż przed rokiem sklepy podejmują też negocjacje cen, choć taką możliwością chwalą się tylko nieliczni. Planując większe zakupy, warto dziś poprosić o dodatkowy rabat. W większości przypadków sklep nie odeśle nas z kwitkiem.

Do ideału wciąż jeszcze sporo naszemu e-handlowi brakuje
. Wyraźniej więcej sklepów niż poprzednio - głównie za sprawą dynamicznie zdobywających rynek pośredników - honoruje karty płatnicze i kredytowe, ale jednocześnie sporo sklepów klientom płacącym w ten sposób każe ponosić dodatkowe koszty i dolicza prowizje.

Lawinowo spada liczba sklepów, które oferują dostawę zakupów przez Pocztę Polską, na rzecz kurierów. W przypadku dużych kwot nie robi to co prawda różnicy, ale przy drobnych zakupach może mieć wyraźny wpływ na koszty.

Najsłabszym ogniwem, jak zwykle, okazuje się jednak człowiek. W tym wypadku jest to pracownik obsługi klienta, na którego nie zawsze można liczyć i do którego nie zawsze można dotrzeć. Lepiej też, by wątpliwości nie dopadły klienta w weekend.

AGD, RTV i sprzęt fotograficzny

W porównaniu z ubiegłym rokiem nieco poprawiła się mailowa obsługa klienta. Odpowiedzi na pytania od klienta niemal wszystkie sklepy wysłały w ciągu doby. Nadal znacznie gorzej wypada jednak obsługa telefonicznych infolinii. Znacznie częściej niż na profesjonalnego konsultanta, trafić można na linię notorycznie zajętą. Kilka sklepów - nawet bardzo dużych - nie życzy sobie wręcz, by klienci przed zakupami niepokoili je telefonicznie i jedyny kontakt to formularz na stronie.

AGD, RTV i sprzęt fotograficzny
poz. sklep ocena
1 euro.com.pl 74
2 cyfrowe.pl 73
3 neo24.pl 72,5
4 electro.pl 72
5 agito.pl 71
6 e-cyfrowe.pl 68
7
megamedia.pl 68
8 medialider.pl 60,5
9 zadowolenie.pl 59,5
10 torres.pl 59

 

Komputery i oprogramowanie

Wygląd i funkcjonalność sklepów tej branży należy zdecydowanie do jednych z najlepszych. Najczęściej też znaleźć tu można przydatną opcję porozmawiania z konsultantem na żywo - przez czat lub komunikator. Z fachowością porad, bez względu na kanał komunikacji bywa już jednak różnie. Udzielane są często w trybie przypuszczającym, a pracownicy najczęściej - w porównaniu z innymi kategoriami - przyznają się do braku wiedzy na temat oferowanego sprzętu, odsyłając do producentów.

 

Komputery i oprogramowanie
poz. sklep ocena
1 komputronik.pl 81
2 morele.net 76
3 proline.pl 71
4 3kropki.pl 69,5
5 karen.pl 69
6 balta.pl 61
7 jezykiobce.pl 52
8 apollo.pl 51
9
uno.pl 51
10 notebooki.pl 49

Książki

W internetowych księgarniach najwyżej ze wszystkich badanych branż oceniliśmy - często niekonwencjonalne - opisy produktów. Od sklepów sprzedających słowo pisane należałoby jednak właśnie tego wymagać.

 

Książki
poz. sklep ocena
1 merlin.pl 76
2 gandalf.com.pl 69
3 empik.com 68
4 taniaksiazka.pl 66
5 swiatksiazki.pl 64
6 lideria.pl 63
7 zlotemysli.pl 62
8 poczytaj.pl 58
9 petlaczasu.pl 57
10 inbook.pl 56

Odzież

Sklepy odzieżowe - zwłaszcza te, celujące w damską część klienteli - są bezapelacyjnymi liderami, jeśli chodzi o estetykę wykonania i graficzny sposób prezentacji produktów. Znajdziemy w nich nie tylko możliwość przyjrzenia się z bliska i każdej strony wybranemu przedmiotowi. Przydatnym - choć jeszcze nie powszechnym - narzędziem jest też na przykład możliwość ubrania wirtualnego manekina, żeby przekonać się czy wybrany komplet do siebie pasuje.

 

Odzież
poz. sklep ocena
1 intymnie.com 68,5
2 intymna.pl 64,5
3 butyk.pl 60
4 quelle.pl 56
5 kisskiss.pl 53
6 e-mama.pl 52,5
7 garderoba.pl 51
8 e-lady.pl 50
9 kontri.pl 49,5
10
koszulki.com 49,5

Sklepy specjalistyczne


To tradycyjnie kategoria, w której najtrudniej porównać asortyment. W czołowych sklepach miłośnik danego zagadnienia znajdzie jednak niemal wszystko, czego potrzebuje. Specjalizacja - często wąska - skutkuje też tym, że pracownicy obsługujący klientów mają przeważnie fachową wiedzę.

 

Sklepy specjalistyczne
poz. sklep ocena
1 militaria.pl 78,5
2 i-apteka.pl 74,5
3 iperfumy.pl 71,5
4 szkla.com 67,5
5 pakamera.pl 65
6 bron.pl 64
7 opony.com 61,5
8 rockmetalshop.pl 59,5
9 sklep.tarotnet.pl / czarymary.pl 58,5
10 doz.pl 57

 Ocena i metodologia

Warunkiem uczestnictwa w rankingu była w tym roku popularność sklepu wśród internautów. Z każdej kategorii, monitorowanej stale w ramach Megapanelu, w kategorii E-commerce/sklepy wybrno po 15 sklepów, które w ciągu roku poprzedzającego badanie odwiedziła największa liczba osób. Tam, gdzie Megapanel uwzględniał wyniki mniej niż 15 sklepów, połączono kategorie: sprzęt fotograficzny przypisano do AGD i RTV, oprogramowanie do sklepów komputerowych, a akcesoria erotyczne do sklepów specjalistycznych. Witryny, które przeszły przez pierwsze sito, od czerwca do września poddane zostały ocenie testerów. W rankingu prezentowane są najlepsze z 10 sklepów w każdej kategorii.