Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

eBanki i Finanse

Lokaty bankowe w kryzysie

Topnieją odsetki z bankowych lokat

Jesienią ubiegłego roku obserwowaliśmy bankową rywalizację o oszczędności klientów, której skala przybrała rozmiary wyniszczającej wojny. Część instytucji oferowała klientom nienotowane od lat stawki odsetek z lokat. Sygnał dał ING Bank proponując 8 procent na lokacie 3 miesięcznej. Kilka tygodni później 8 proc. nie robiło już wrażenia, bo oprocentowanie w niektórych bankach sięgało nawet 9-10 proc.

Czytaj więcej...

Budownictwo: liczba mieszkań w Polsce

Raport nieruchomości 2009

GUS opublikował wstępne dane o liczbie mieszkań i domów oddanych do użytku w grudniu i w całym 2008 roku. W sumie oddanych zostało prawie 166 tys. mieszkań, co jest najlepszym wynikiem od czasu zmian politycznych 20 lat temu. Komentarz wypada zacząć od podkreślenia, że dane te nie mają nic wspólnego z obecną sytuacją w budownictwie: są to rezultaty decyzji inwestycyjnych i budów rozpoczynanych przez deweloperów i spółdzielnie 2-3 lata temu, zaś w przypadku inwestorów indywidualnych - zapewne głównie 2-6 lat temu.  O bieżącej sytuacji w budownictwie dużo lepiej świadczą liczby budów rozpoczynanych.

Czytaj więcej...

Oprocentowanie w bankach

Oferta banków w kryzysie - jak zarabiać w banku?

Banki nadal zachęcają klientów do oszczędzania, chociaż na potęgę obniżają oprocentowanie depozytów. Na dwucyfrowy zysk nie ma co liczyć, na nowe lokaty i struktury – jak najbardziej. Co w ciągu minionego tygodnia zmieniło się w bankowości dla klientów indywidualnych?

Getin Bank zaoferował 5-miesięczną lokatę oprocentowaną na 8% w skali roku (oprocentowanie stałe). Minimalna kwota lokaty, którą można założyć w placówce banku, wynosi 1 tys. zł. Po zakończeniu okresu umownego odsetki z depozytu przelewane są na ROR e-GETIN (konto, które klient otrzymuje razem z lokatą). Przy braku utrzymania średniego salda na koncie ROR e-GETIN w wysokości minimum 1 tys. zł w okresie od dnia założenia lokaty włącznie do dnia poprzedzającego o 14 dni kalendarzowych datę końca umowy lokaty, bank pobiera prowizję w wysokości 1% wartości kapitału lokaty w ciężar ROR e-GETIN w terminie przekazywania odsetek z lokaty (prowizja obowiązuje wyłącznie w pierwszym okresie lokaty).

Czytaj więcej...

Warunki kredytów

Chcesz kredyt? - Zrezygnuj z jednego pokoju ...

Deutsche Bank, jeden z ostatnich banków finansujących kredytem walutowym zakup całej nieruchomości, zaostrza od dziś kryteria przydzielania kredytów we frankach. Aby dostać kredyt w szwajcarskiej walucie bez wkładu własnego trzeba będzie zarabiać co najmniej 12 tys. zł netto. Z analizy Expandera wynika, że w wyniku bardziej rygorystycznego wyliczania zdolności kredytowej przez banki, kupującego mieszkanie stać nas dziś na zakup średnio jednego pokoju mniej, niż jeszcze pół roku temu i to mimo spadku cen na rynku nieruchomości.

Czytaj więcej...

Bankowość internetowa

10 lat bankowości z dostępem przez internet

14 października 1998 roku Powszechny Bank Gospodarczy z Łodzi zaoferował swoim klientom dostęp do rachunku bankowego przez Internet. Tym samym rozpoczęła się historia polskiej bankowości internetowej, która na trwałe zmieniła nasz sektor bankowy. Obecnie dostęp do rachunku przez internet oferują wszystkie liczące się banki komercyjne, niektóre banki spółdzielcze, a nawet SKOK-i. W sumie z tej możliwości korzysta już blisko 6 milionów użytkowników! Chociaż obecnie mało kto wyobraża sobie nowoczesny bank bez kanału internetowego, początki nie były łatwe. Najważniejszą przeszkodą w planach rozwoju bankowości internetowej jeszcze kilka lat temu był  

Czytaj więcej...