Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

eBanki i Finanse

Ceny mieszkań w Polsce

Powody dla których ceny spadną

Światowy kryzys na rynku finansowym rozlał się po całym świecie, uderzając w banki niemal pod każdą szerokością geograficzną. I chociaż polski sektor bankowy wydaje się być bezpieczny, to pierwsze skutki zawirowań uderzyły z pełna mocą w rynek kredytów hipotecznych. Oznacza to jedno - ceny nieruchomości w Polsce pójdą w dół. Otwarte pytanie: jak duży będzie to spadek i ile miesięcy - lub lat - będzie on trwał? Mimo licznych analiz przewidujących spadek cen nieruchomości, ceny mieszkań teoretycznie nie chcą iść w dół, zatrzymały się raczej w miejscu. Taki stan nazywany jest stabilizacją, a część analityków stwierdza, że to efekt dostosowania się cen do zasobności portfeli Polaków.  

Czytaj więcej...

Człowiek Finansów

Nagroda Rzeczpospolitej i ranking ludzi finansów

2 września Alessandro Profumo, Prezes Zarządu Grupy UniCredit odebrał nagrodę specjalną „Orła" Rzeczpospolitej dla Człowieka Roku 2008 w dziedzinie finansów. Nagroda ta została przyznana za zasługi w utworzeniu największego banku działającego w Polsce i wprowadzenie na GPW najcenniejszej notowanej w Warszawie spółki. UniCredit, największa instytucja finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej, 4. największy bank w Europie i 16. grupa finansowa na świecie, zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w październiku ubiegłego roku, w ramach podwójnego notowania.  

Czytaj więcej...

Finanse publiczne w Polsce

Raport Komisji Europejskiej

Sytuacja budżetowa w większości krajów członkowskich Unii - na przestrzeni ostatniego roku - uległa widocznej poprawie, chociaż sektor finansów publicznych nadal wymaga reform – donosi opublikowany przez Komisję Europejską raport zatytułowany „Finanse publiczne w Unii Gospodarczo – Walutowej – 2008”. Pomimo, iż sytuacja w finansach publicznych wszystkich krajów członkowskich Unii jest znacznie lepsza, niż miało to miejsce jeszcze 2-3 lata temu, to przedstawiciele Komisji nie ustają w zachętach na rzecz ich dalszej poprawy oraz konsolidacji. Zdaniem Komisji rządy krajów członkowskich powinny nadal dążyć do zapewnienia większej stabilności finansowej swoim gospodarkom.  

Czytaj więcej...

Ranking giełdowy

Rynek akcji w Europie

Jeżeli porównać wielkość rynku kapitałowego według kryterium kapitalizacji notowanych nań spółek krajowych, to GPW dystansuje większość regionalnych konkurentów i z wynikiem przeszło 110 mld euro i 341 notowanych spółek plasuje się w gronie średnich europejskich giełd (obok Aten, Dublina, czy Wiednia). Zdaniem specjalistów z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w roku 2012 kapitalizacja krajowych spółek może wzrosnąć trzykrotnie. WGPW jest największym rynkiem akcji w Europie Środkowo-Wschodniej (z pominięciem giełdy moskiewskiej). Jednak ma ona wiele mankamentów, które muszą zostać wyeliminowane, aby polska giełda mogła stać się środkowoeuropejskim centrum finansowym.  

Czytaj więcej...

Portale pożyczkowe

Pożyczki pieniężne - serwisy social lending

NewsPoint opracował raport dotyczący usług internetowych opartych na założeniach Web 2.0. Tym razem specjaliści przyjrzeli się portalom pożyczkowym, których użytkownicy wzajemnie pożyczają sobie pieniądze. Serwisy pożyczkowe to nowy rodzaj usług internetowych. Działanie serwisów polega na tym, że zarejestrowani w nich użytkownicy wzajemnie pożyczają sobie pieniądze. Portale działają na zasadzie aukcji – zainteresowany pożyczką umieszcza swoje ogłoszenie, a następnie wybiera najkorzystniejszą ofertę z otrzymanych od innych użytkowników. Pierwsze portale pożyczkowe powstały w Stanach Zjednoczonych dwa lata temu.   

Czytaj więcej...