Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

eBanki i Finanse

Prowizja w bankomacie

Pieniądze ruszają w Polskę

W Polsce działa już kilkadziesiąt mobilnych bankomatów. Są wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na gotówkę, a jednoczenie bankowi nie opłaca się umieszczać stałego bankomatu. W nadchodzący długi weekend takie bankomaty znajdziemy m.in. w Olsztynie, Jastarni i Tuszynie. Niezależne sieci bankomatów i banki dysponują ponad 11 tysiącami elektronicznych kasjerów. Jednak większość tych urządzeń to stacjonarne bankomaty. Są instalowane tam, gdzie jest to dla banku opłacalne. Banki montują bankomaty także w takich lokalizacjach, gdzie mogą z nich uzyskać inną korzyść np. wizerunkową.  

Czytaj więcej...

Ranking miast

Europejska superliga miast

Warszawa, Kraków i Wrocław – to miasta, które coraz częściej są zauważane nie tylko przez europejskich turystów, ale przede wszystkim inwestorów. Każde z nich posiada swój klimat, urok a nade wszystko potencjał ekonomiczny, któremu nie są się w stanie oprzeć nawet inwestorzy. To także jedyne polskie miasta, które znalazły się w raporcie: „European Cities & Regions of the Future 2008/2009” – przygotowanym m.in. przez specjalistów z Financial Times. Obecnie w wielu krajach Unii Europejskiej obserwujemy rosnący udział bezpośrednich inwestycji zagranicznych (ang. FDI – Foreign Direct Investment) w tworzeniu krajowej produkcji (czyt.PKB).  

Czytaj więcej...

Ranking kredytów

Jak sfinansować budowę lokalu użytkowego?

Rozpoczynając budowę budynku na wynajem lub domu, w którym część powierzchni przeznaczyć chcemy na lokal użytkowy, stajemy przed zadaniem znacznie trudniejszym niż osoby poszukujące źródeł finansowania potrzeb „czysto” mieszkaniowych. Gama kredytowych ofert jest zdecydowanie węższa, a ich warunki często mniej atrakcyjne. Budowa domu może być nie tylko realizacją marzenia o własnych czterech ścianach, ale również formą inwestycji. Nie należy przy tym ograniczać się do myślenia o wzroście wartości nieruchomości w dłuższym lub krótszym horyzoncie czasowym, nasz budynek może także „pracować” na co dzień,  

Czytaj więcej...

Silny złoty a funt

Porównanie funtów i złotówek

Złoty pozostaje bardzo silny. Martwi to osoby zarabiające w obcych walutach. Spółki zajmujące się eksportem liczą straty, jeżeli nie zabezpieczyły się przeciwko ryzyku walutowemu. Z drugiej strony  silny złoty umożliwia tańsze zakupy sprzętów RTV-AGD za granicą, które są często lepszej jakości i nie tak drogie, jak te dostępne w Polsce, a także tańsze wyjazdy zagraniczne w celach turystycznych czy naukowych. Liderem spadków wśród najważniejszych kursów złotego jest para GBP/PLN.  Tendencje spadkowe na GBP/PLN utrzymują się z przerwami od 2004 r. W 2004 roku GBP/PLN stracił 24% zniżkując z poziomu 7,3700 zł  do 5,7900 zł,

Czytaj więcej...

Oszczędzanie w banku

Ranking lokat bankowych

Turniej lokat rozpoczęty. Sygnał dała Rada Polityki Pieniężnej, podnosząc od kwietnia 2007 roku stopy procentowe w sumie o 1,25 pkt proc. Obecnie banki kruszą kopie w starciach o nasze oszczędności. Rynek zauważył rękawicę w postaci Max Lokaty rzuconą przez PKO PB i niemal natychmiastową odpowiedź AIG Banku. Jednak mało kto zwrócił uwagę na czarnego konia tego starcia – Dominet, który podobną ofertą kusił klientów już wcześniej. Instytucje finansowe proponują swoim klientom całą gamę produktów, których celem jest pomnażanie majątku. W okresie zawirowań na giełdzie i spadków notowań funduszy, do coraz popularniejszych należą tradycyjne lokaty:  

Czytaj więcej...