Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

eBanki i Finanse

Jozin z Bazin hit

Jozin inwestuje w złoto

Jozin z Bazin – czeski przebój z końca lat siedemdziesiątych przeżywa swoją drugą młodość. Od momentu zamieszczenia przeboju na portalu youtube.pl, obejrzało go już ponad 1,7 mln osób!

Podobnie jest obecnie ze złotem – Józkiem z Bagien wśród kruszców – po zastoju w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych znów wraca do łask. Złoto traktowane jest jako inwestycja bezpieczna i stabilna, która opiera się kryzysom politycznym i gospodarczym. Zdarza się, że w takich sytuacjach cena kruszcu rośnie. Właśnie z podobną sytuacją mamy do czynienia obecnie.  

Czytaj więcej...

Ceny nieruchomości w Polsce

(De)Koniunktura na rynku?

W Polsce ceny transakcyjne nieruchomości spadają już od kilku miesięcy, a na rynku wystawionych jest coraz więcej ofert. Po cenach wywoławczych widać wyraźnie, że właściciele mieszkań i deweloperzy nie mogą przyjąć do wiadomości, że rynek się zmienia. Kolejne terminy, kiedy sprzedaż ma się trwale odbić, wciąż się nie sprawdzają. Mimo zapowiedzi, że ceny mają dalej rosnąć, te nie chcą jednak iść do góry. Polacy masowo wstrzymują się z kupnem nieruchomości i będzie tak do momentu, kiedy zniknie obawa o dalszy wzrost raty kredytu i sytuacji w gospodarce. Co nas zatem czeka w przyszłości?  

Czytaj więcej...

Koszty kredytu

Jak kontrolować koszty kredytu?

W czasach wysokich stóp procentowych i niepewności na rynkach finansowych jeszcze uważniej patrzymy na rosnące koszty kredytów. Banki i analitycy zwykle koncentrują się na nowych umowach, a olbrzymia rzesza kredytobiorców, która już ma kredyt hipoteczny do spłacenia pozostaje w cieniu. Bo przecież zwykle chodzi o to, żeby sprzedać kredyt i zapomnieć... A później kredytobiorco radź sobie sam. Zwykle poniewczasie ten ostatni dowiaduje się o kolejnych kosztach obciążających budżet domowy i to na jego barkach spoczywa spłata.  

Czytaj więcej...

Uważaj na długi w Banku

Jak ustrzec się kłopotów?

Banki na podstawie zawartej w umowie cesji wierzytelności (art. 509 Kodeksu Cywilnego) mają prawo przenieść wierzytelność na osobę trzecią, nawet bez zgody dłużnika. Przedawnienie długu następuje po trzech latach, jeśli nie doszło do podpisania żadnych umów... Pacta sunt servanda – to niepodważalna zasada rządząca światem finansów. Jeśli pożyczasz, to oddawaj. Teoria jak zwykle jest prostsza niż praktyka, ponieważ z powodu niepełnej komunikacji między bankiem a klientem może dojść czasami do nieprzewidzianych zaległości. A kiedy firma windykacyjna puka do drzwi, często jest za późno.  

Czytaj więcej...

Spadki na giełdzie

Panika na giełdzie?

Na warszawskiej giełdzie widać pierwsze objawy paniki. Nic dziwnego – od początku roku główny wskaźnik WIG 20 stracił już ponad 11%. Jednocześnie sprawdza się stare powiedzenie – „im wyżej wejdziesz, z tym większym hukiem zlecisz”. Najwięcej na wartości tracą bowiem akcje tych spółek, których ceny były zdecydowanie przewartościowane w okresie kilkuletniej hossy na GPW. – Wiele osób zaczyna sprzedawać akcje i wycofywać swój kapitał z funduszy inwestycyjnych. Początkowo wydawało się, że kryzys w USA nie dotknie w znacznym stopniu krajów europejskich.

Czytaj więcej...