Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Ceny prądu elektrycznego

Jaki jest koszt energii?


Tylko 355,66 zł rocznie za prąd? Tyle za energię płaci standardowe gospodarstwo domowe kupując ją w Energii. Cena prądu dostarczanego przez spółkę należy do tańszych w Polsce. Do uwolnienia rynku energii pozostały niespełna 3 tygodnie. Porównując oferty różnych sprzedawców należy zwracać uwagę jedynie na cenę prądu, tylko jej sprzedaż będzie podlegać konkurencji.

Ile naprawdę płacimy aktualnie za prąd?

 

Na podstawie analizy cen i stawek taryfowych w obrocie energią elektryczną (czyli w zakresie, w którym obowiązywać będzie od 1 lipca 2007 r. konkurencja), dla standardowego gospodarstwa domowego, zużywającego rocznie 1950 kWh energii w grupie G11, porównując oferty regionalnych zakładów energetycznych oraz skonsolidowanych grup dystrybucyjnych, otrzymujemy następujące kwoty rachunków za energię:


- 341,86 zł - ZEORK SA
- 343,77 zł - Lubelskie ZE SA
- 346,14 zł - RWE Stoen SA
- 355,66 zł - Koncern Energetyczny ENERGA SA
- 358,28 zł - Łódzki ZE SA
- 358,75 zł - ENION SA
- 358,75 zł - ZE Łódź-Teren SA
- 359,94 zł - Górnośląski ZE SA
- 361,13 zł - ZE Białystok SA
- 365,65 zł - Zamojska Korporacja Energetyczna SA
- 368,27 zł - ENEA SA
- 373,03 zł - Rzeszowski ZE SA
- 373,50 zł - ENERGIA PRO  Koncern Energetyczny SA
- 376,83 zł - ZE Warszawa-Teren SA

 

Na czym będzie polegało uwolnienie rynku energii?


Każdy Polak, niezależnie od miejsca zamieszkania, będziecie mógł kupić prąd od dowolnego sprzedawcy energii już od 1 lipca 2007 r. Pamiętać należy jednak o tym, że na koszt opłacany w rachunkach za prąd składa się


- cena energii elektrycznej
- opłata za przesył energii

Wolny wybór będzie dotyczył jedynie tego, od kogo kupimy energię, dlatego porównując oferty różnych sprzedawców należy zwracać uwagę jedynie na cenę prądu, jej przesył nie będzie podlegał konkurencji.


Wraz z liberalizacją rynku nastąpi rozdział dystrybucji od obrotu energią - zamiast obecnie funkcjonującego jednego zakładu energetycznego będą działać dwie firmy:


 - operator - firma zajmująca się dystrybucją prądu (właściciel infrastruktury)
 - sprzedawca - firma, której zadaniem będzie sprzedaż energii

Zakaz łączenia działalności dystrybucyjnej i sprzedaży energii wynika z unijnej dyrektywy, określającej zasady funkcjonowania rynków energii w krajach członkowskich.
 

1kWh to energia, którą pobiera 10 żarówek 100W przez 1 godzinę, lub 1 żarówka 100W przez 10 godzin.


Opłata za przyłączenie klienta oraz przesył energii będzie zależała od stawek lokalnego operatora. Zmiana firmy przesyłającej energię od 1 lipca 2007 r. nie będzie możliwa, choćby z powodu faktu, że konkurencja na tym polu wymuszałaby tworzenie alternatywnej infrastruktury elektroenergetycznej (sieci niskiego i średniego napięcia), co na większą skalę jest praktycznie niemożliwe.

***

Grupa Kapitałowa ENERGA (http://www.energa.pl/)  - największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej. Dostawca prądu do domów ponad 7 milionów Polaków (obsługuje ponad 2,4 mln odbiorców indywidualnych) oraz dla ponad 200 tys. firm (ok. 17-procentowy udział w rynku dystrybucji energii elektrycznej w Polsce).
---