Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Dofinansowanie Energii Słonecznej

Dotacje na instalacje słoneczne

Zużycie energii stale rośnie. Naukowcy alarmują, że jeśli eksploatacja paliw naturalnych utrzyma się na obecnym poziomie, zapasy wyczerpią się już w najbliższym stuleciu. Poza tym grożą nam poważne konsekwencje ekologiczne, takie jak globalne ocieplenie i  powiększenie dziury ozonowej. Zagrożenia te powodują wzrost zainteresowania naukowców alternatywnymi źródłami energii – bezpiecznymi, tanimi w eksploatacji i utrzymaniu, czyli tzw. odnawialnymi źródłami energii.

Słońce – niewyczerpalne źródło energii


Jednym z takich źródeł jest właśnie Słońce - centralna gwiazda Układu Słonecznego oddalona od Ziemi o 150 mln km i główne źródło energii docierającej do naszej planety. Naukowcy obliczyli, że w ciągu zaledwie półtorej sekundy energia emitowana przez Słońce byłaby w stanie zagotować całą wodę ze wszystkich zbiorników wodnych na kuli ziemskiej.

Co ważne, energia słoneczna jest najbezpieczniejszym źródłem energii jakie znamy, nie bez znaczenia jest również fakt, że taka energia jest za darmo.


Warto podkreślić, że warunki atmosferyczne (poziom nasłonecznienia) do wykorzystania energii promieniowania słonecznego w naszym kraju są dość dobre  – nie gorsze niż np. we Francji czy Niemczech. Nie jesteśmy w stanie wykorzystać całej energii emitowanej przez Słońce, część promieniowania ulega bowiem rozproszeniu. Naukowcy podkreślają jednak, że głównym problemem jest nie pozyskiwanie energii, ale jej magazynowanie. Do pozyskiwania i gromadzenia energii słonecznej wykorzystywane są specjalne systemy urządzeń, których centralnym elementem jest kolektor słoneczny przetwarzający energię słoneczną w cieplną.

Coraz więcej osób interesuje się inwestycją w kolektory słoneczne,


które można wykorzystać do ogrzewania wody i pomieszczeń, a których koszty utrzymania są naprawdę niewielkie. Coraz częściej słyszymy również o inwestycjach na szerszą skalę – inwestycjach w budowę elektrowni słonecznych.

Słoneczne inwestycje


Pod koniec marca tego roku taką elektrownię o mocy 11 MW uruchomiono w Portugalii. Budowa trwała pół roku, a całe przedsięwzięcie kosztowało 75 mln USD. Pod koniec kwietnia 2007 w Niemczech ruszyła budowa największej elektrowni słonecznej na świecie, która ma produkować 40 mln kWh energii rocznie, projekt ma być sfinalizowany do końca 2009 roku. Inna wielka elektrownia słoneczna powstaje w Korei Południowej, a jej uruchomienie planuje się pod koniec 2008 roku. Inwestycje solarne planują też Chiny, które zamierzają stworzyć elektrownię o mocy 100 MW, oraz Australia (instalacja o mocy 154 MW). W Polsce największa instalacja słoneczna działa obecnie w częstochowskim szpitalu. Szacuje się, że w ten sposób szpital zaoszczędzi ok. pół miliona zł rocznie, nie mówiąc o zmniejszeniu emisji spalin do atmosfery. Coraz częściej słyszy się opinie, że w najbliższym czasie czeka nas słoneczna rewolucja, a ceny energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego spadną nawet o połowę.

Kluczowym momentem będzie uzyskanie ceny za wat niższej niż cena energii węglowej,


a jest to wysoce prawdopodobne uwzględniając szybki rozwój technologii w zakresie przetwarzania energii słonecznej, a także biorąc pod uwagę fakt, iż w ciągu ostatnich 30 lat koszt jej przetworzenia radykalnie się zmniejszył ze 100 do średnio 3 USD za wat. Może warto więc skorzystać z niewyczerpalnego, a co najważniejsze darmowego źródła energii jakim jest Słońce?

Dotacje na instalacje słoneczne


Za Słońce oczywiście nie musimy płacić, ale za instalację solarną już tak. Za dobrej jakości zestaw zawierający kolektor oraz wszystkie urządzenia niezbędne do procesu instalacji  zapłacimy średnio 10 000 zł. Przedsiębiorcy pragnący zainwestować w kupno instalacji solarnej mogą skorzystać z  dofinansowania:

Dopłaty z Ekofunduszu na instalację kolektorów słonecznych

Dofinansowanie Ministerstwa Środowiska w ramach MFEOG oraz NMF na zakup i montaż instalacji solarnych

 ---

Autor artykułu: Anna Sołowska, inwestycje.pl 

Ciepło, mądre budowanie, energia, kolektory słoneczne - w naszym serwisie - ekoEnergia