Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Energia

GMO za i przeciw

Organizmy modyfikowane genetycznie - wady i zalety

Genetycznie zmodyfikowane rośliny opanowały miliony hektarów upraw na całym świecie, z GMO spotykamy się także przy codziennych zakupach. Jednak mimo powszechnego zastosowania, technologia ta budzi wiele wątpliwości. Opinie naukowców na temat szkodliwości upraw genetycznie modyfikowanych są podzielone. Jak w najprostszy sposób zdefiniować GMO? Organizmy modyfikowane genetycznie to rośliny, zwierzęta i drobnoustroje, których DNA zostało zmienione w wyniku ingerencji człowieka.

Czytaj więcej...

Energia solarna

Solary w polskich domach

Polski klimat nie rozpieszcza temperaturami ani zbytnim nasłonecznieniem, a mimo to solary – instalacje wykorzystujące ciepło słoneczne do ogrzewania wody - cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zastosowanie takich urządzeń przez „Kowalskiego” staje się coraz łatwiejsze. Dodatkowo kupujący mieszkania wyposażone w takie urządzenia mogą liczyć na preferencyjny kredyt bankowy.

Czytaj więcej...

Google i energia

Google na rynku energii

Szykuje się prawdziwa rewolucja na rynku energetycznym. Powołana przez Google firma Google Energy właśnie uzyskała pozwolenie na handel energią na rynku amerykańskim. 18 lutego Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC), zaakceptowała wniosek w tej sprawie złożony 23 grudnia ubiegłego roku. Oficjalnym powodem dla którego Google ubiegało się o stosowne pozwolenie jest chęć lepszego zarządzania kosztami energii, wykorzystywanej przez przedsiębiorstwo.

Czytaj więcej...

Alternatywne źródła energii

Zmiany klimatyczne... w energetyce

Mimo że według wielu opinii Kopenhaski Szczyt Klimatyczny przyniósł fiasko, pozytywnie należy jednak ocenić podniesione na jego forum postulaty dotyczące konieczności zmian w energetyce.  Według amerykańskiego Biura Informacji Energetycznej (EIA) w latach 2006-2030, rynek energetyczny ma wzrosnąć o 44% głównie za sprawą krajów rozwijających się takich jak Chiny i Indie.

Czytaj więcej...

Zielone komputery?

Zużycie energii przez komputery

Na świecie problem energooszczędności w urządzeniach komputerowych został już dawno zdiagnozowany. W opublikowanym przez Lawrence Berkeley National Laboratory raporcie eksperci stwierdzają, że konieczne jest zmniejszenie poboru prądu przez serwery i komputery. W 2010 roku tylko USA będzie musiało wydać na energię dla urządzeń informatycznych dodatkowe 3,5 mld dolarów. Jak stwierdził w raporcie profesor Jonathan Koomey z Uniwersytetu Stanforda - w latach 2000-2005 pobór mocy przez systemy informatyczne tylko w USA wzrósł pięciokrotnie. Według autorów raportu, konieczne jest stworzenie wydajniejszych energooszczędnych procesorów i rezygnacja z małych, niezbyt wydajnych serwerów.  

Czytaj więcej...