Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Najlepsze kampanie PR w Polsce

Złote Spinacze 2007 wręczone!

Poznaliśmy zwycięzców piątej edycji konkursu na najlepsze kampanie PR w Polsce organizowanego przez Związek Firm Public Relations. Podczas uroczystej gali w hotelu Marriott na zakończenie pierwszego dnia kongresu PR FORUM, wręczone zostały statuetki Złotych Spinaczy. W dziewięciu kategoriach przyznano dziesięć nagród. W kategorii PR korporacyjny przyznano dwie nagrody ex aequo. O miano najlepszych kampanii PR w tym roku rywalizowała rekordowa liczba 73 zgłoszeń.

W pierwszym etapie jury wybrało 30 projektów, które otrzymały nominację do nagrody głównej. Po dostarczeniu przez nominowanych szczegółowych informacji dotyczących przeprowadzonych kampanii i ich efektów wyłoniono zwycięzców. Poniżej lista laureatów w poszczególnych kategoriach.


1. PR korporacyjny


· Gadu-Gadu: więcej niż komunikator - Partner of Promotion Spółka Gadu-Gadu, przygotowując debiut na warszawskiej giełdzie, planowała pozyskać 75 milionów zł ze sprzedaży 25% akcji firmy. Początkowo inwestorom suma ta wydawała się astronomiczna, ponieważ w Gadu-Gadu widzieli jedynie komunikator, a nie świetnie rokujące przedsiębiorstwo. Ostatecznie firma pozyskała 104 miliony złotych, przede wszystkim dzięki budowie wizerunku nowoczesnego i dynamicznego przedsiębiorstwa.


· Wprowadzenie na rynek marki InPost – pierwszego niezależnego operatora pocztowego - GENESIS PR Wprowadzenie marki InPost na polski rynek usług pocztowych i pozycjonowanie firmy jako pierwszego, niezależnego ogólnopolskiego operatora pocztowego, który jest poważną konkurencją dla monopolisty - Poczty Polskiej. Launch InPost nastąpił 15.11.2006 - do końca roku zanotowano 362 pozytywne publikacje (46 w telewizji - dwukrotnie główne wydanie Faktów TVN oraz 53 w radio).

2. PR produktu


· Premiera Peroni Nastro Azzuro - Euro RSCG Sensors i Kompania Piwowarska S.A. Agencja Euro RSCG Sensors była odpowiedzialna za działania PR wprowadzające na polski rynek markę Peroni Nastro Azzurro. Agencja prowadziła działania w zakresie zmiany percepcji piwa wśród grupy docelowej, kreowania wizerunku Peroni jako ikony włoskiego stylu oraz prezentacji marki konsumentom. Efekty kampanii to nie tylko sukces medialny, ale także zbadany wzrost świadomości marki.

3. Kampania edukacyjna


· Szkoła bez przemocy – program społeczny dzienników regionalnych i Fundacji Grupy TP – Profile Sp. z o.o. dla Polskapresse, Mediów Regionalnych i Fundacji Grupy TP Program społeczny "Szkoła bez przemocy" jest prowadzony przez dzienniki regionalne Polskapresse i Mediów Regionalnych przy współpracy Fundacji Grupy TP. Realizatorem jest agencja PR Profile. Celem Programu jest uświadomienie problemu przemocy oraz zapewnienie szkołom narzędzi oraz wsparcia w przeciwdziałaniu temu zjawisku. Do projektu przyłączyło się ponad 3000 szkół.

4. Komunikacja antykryzysowa i/lub komunikacja kryzysowa


· Sytuacja kryzysowa - stacja dializ w Ostrowie Wlkp. - Partner of Promotion Latem 2006 r. w stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim doszło do zakażeń żółtaczką na masową skalę. 52 pacjentów zakażono najgroźniejszym wirusowym zapaleniem wątroby - typu C, mogącym przyczynić się do ich śmierci. Właściwe prowadzone działania kryzysowe pozwoliły uniknąć przeniesienia kryzysu na dziesiątki innych placówek należących do tej samej firmy w Polsce.

5. Public Affairs & Lobbying


· Oswajanie historii - Muzeum Fabryki w Manufakturze – Telma Group Communications Muzeum Fabryki to element łódzkiego centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura. Jedyne muzeum w obiekcie handlowym w Polsce. Powstało w odpowiedzi na potrzebę mieszkańców miasta. To również idea poszukiwania wspólnego języka z łodzianami poprzez zainteresowanie się ich historią, podejmowanie wspólnych działań, by ożywić bogatą przeszłość oraz tworzenie nowej jakości - historii połączonej z nowoczesnością.

6. Kampania społeczna


· Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu na ziemi – Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego Kampania służąca podkreśleniu pozytywnego stosunku mediów do problemów transplantologii, pozyskaniu akceptacji społecznej dla przeszczepów jako sposobu ratowaniu życia. Program skierowany zarówno do lekarzy, jak i do całego społeczeństwa. Intensywna kampania stymulująca społeczną dyskusję o przeszczepach i promująca świadomą decyzję - wyrażenia zgody na potencjalne oddanie narządów w przypadku nagłej śmierci.

7. Komunikacja wewnętrzna


· Komunikacja pracownikom nowej strategii Grupy LOTOS – MARTIS Consulting Strategia Grupy LOTOS do 2012 r. zakłada realizację jednego z największych programów inwestycyjnych w Europie. Spółka świadoma wagi planowanych zmian wdrożyła kompleksowy program komunikacyjny zapewniających 5,6 tys. pracownikom Grupy Kapitałowej Grupy LOTOS na terenie całego kraju bezpośredni dostęp do informacji nt. założeń strategii i jej wpływu na pracę wszystkich zatrudnionych.

8. Event


· F1 ROADSHOW - Renault Polska ING Renault F1 Roadshow to impreza sportowo-motoryzacyjna, która odbyła się w Warszawie w dniach 2-3 czerwca 2007. Wyjątkowość imprezy polegała na zorganizowaniu przejazdu prawdziwego bolidu Formuły 1 ulicami miasta, udziale gwiazd sportów motorowych z Heikkim Kovalainenem na czele oraz zbudowaniu Miasteczka Formuły 1 z licznymi atrakcjami dla fanów.

9. Corporate Social Responsibility


· Inicjatywa społeczna „Warto być za!” - Kompania Piwowarska 1,5 mln zł rozdanych grantów, dziewięć zrealizowanych projektów pomocowych oraz blisko 4000 ostatecznych beneficjentów - to są rezultaty pierwszej edycji inicjatywy społecznej "Warto być za!". Jej celem jest aktywizacja i wspieranie organizacji pozarządowych przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu z powodu ubóstwa. Organizatorem i grantodawcą jest Kompania Piwowarska SA.

*****

Związek Firm Public Relations powstał w styczniu 2001 roku jako reprezentacja branży profesjonalnych usług PR w Polsce i aktualnie zrzesza 27 agencji. Jest członkiem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Międzynarodowej Organizacji Konsultantów do Spraw Komunikacji. Posiada także porozumienie o współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Public Relations. Celem działalności Związku jest ochrona praw i interesów zrzeszonych w nim członków, reprezentowanie ich wobec organów państwowych i instytucji, umacnianie pozycji zawodu Public Relations oraz edukacja i rozpowszechnianie wiedzy na temat PR. Obszarem szczególnego zainteresowania Związku jest budowanie profesjonalnego dialogu między branżą PR i mediami. ZFPR realizuje badania na temat relacji między tymi dwoma środowiskami, organizuje spotkania konsultantów PR z czołowymi dziennikarzami i prezentuje mediom studia przypadków PR. Związek jest organizatorem PR FORUM - dorocznej konferencji poświęconej branży PR oraz konkursu „Złote Spinacze”, promującego najlepsze projekty z dziedziny PR. ZFPR prowadzi również szkolenia oparte o program London School of Public Relations.