Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Allegro - czat

Relacja z czata:

Zakupy  w sieci,

który odbył się na Wirtualnej Polsce z okazji Dzień e-maila  - Święto Internautów.

Spotkanie odbyło się: 2006-11-28 (16:00)

Moderator: Witamy i zapraszamy do zadawania pytań.

BON-JOVI: Czy bezpiecznie jest kupować w sieci?

Patryk_Bartek_Artur: Oczywiście, pod warunkiem, że będziemy zakupy robić z głową. Zdrowy rozsądek jest najważniejszy. Musimy pamiętać o podstawowych zasadach, jakie obowiązują w serwisie aukcyjnym, to jest zapoznanie się z kartą komentarzy użytkownika, jaki jest charakter tych komentarzy, czym dana osoba handlowała wcześniej, czym handluje obecnie, możemy wysłać mail za pośrednictwem serwisu do osób, które już wcześniej handlowały z naszym sprzedającym i zapytać jak wyglądała transakcja. Oprócz tego, bardzo ważne jest nasze bezpieczeństwo, o które sami musimy zadbać. Komputer, z którego korzystamy musi być raz w tygodniu skanowany programem antywirusowym, musi mieć firewall. Idąc dalej, nie podajemy nikomu swojego hasła do konta w Allegro, nie klikamy w podejrzaną pocztę, ponieważ Allegro nigdy nie pyta użytkowników o ich hasła i loginy (nazwa użytkownika).

kasia_31: Jak płacić za zakupy w sieci?

Patryk_Bartek_Artur: Najczęstszą formą to przedpłata na konto, przynajmniej taki jest trend w serwisie Allegro, ale jeśli ktoś ma obawy, może odebrać przedmiot osobiście, lub skorzystać z przesyłki pobraniowej, którą możemy otworzyć na poczcie, sprawdzić, co jest w środku i dopiero później zapłacić.

rambo_3456: Czy warto płacić kartą?

Patryk_Bartek_Artur: Najlepiej AlleKartą ;) Jeśli korzystamy ze sklepów internetowych, to sprawdźmy, kto autoryzuje naszą płatność. Osobiście ręczę za serwis płatności.pl , bo należy do grupy Allegro. AlleKarta to karta dla użytkowników Allegro z bezpłatnym kontem, to pierwsza na polskim rynku płaska VISA, którą możemy zapłacić w sieci, a wydajemy tyle, ile mamy na koncie.

kasia_31: Jak najczęściej klienci są najczęściej oszukiwani? Jak się przed tym uchronić?

Patryk_Bartek_Artur: Nie możemy podawać instrukcji obsługi, ale jak się uchronić? Jak powiedzieliśmy wcześniej, najważniejszy jest staż w serwisie, charakter komentarzy i asortyment, jakim nasz potencjalny sprzedający handlował wcześniej i handluje obecnie. Wiadomo, jeśli ktoś działa w serwisie od kilku tygodni, sprzedawał np. książki za kilka złotych, a nagle wystawia chodliwy towar i drogi - do takiej aukcji podchodziłbym z rezerwą.

~mfg: Jestem posiadaczem allekarty i zastanawiam się czy mogę robić za jej pomocą zakupy w zagranicznych sklepach np. z płytami ??

Patryk_Bartek_Artur: Oczywiście, możesz. To karta jak każda inna VISY.

kasia_31: Co robicie z nieuczciwymi sprzedawcami?

Patryk_Bartek_Artur: Zamykamy wspólnie z policją. Zatrzymanie oszusta na gorącym uczynku w kawiarence internetowej nie jest dzisiaj niczym niezwykłym. Nie raz przeprowadzaliśmy takie realizacje z policjantami. W razie kłopotów z nieuczciwym sprzedawcą możemy skorzystać z Programu Ochrony Kupujących, gdzie uzyskamy rekompensatę poniesionych strat do 500 zł. Podstawowym warunkiem i chyba obecnie jedynym jest zgłoszenie sprawy na policję.

~Poznam_NA_Dluzej_on_19: Co robić gdy ktoś już nas oszuka?

Patryk_Bartek_Artur: Powiadomić serwis, zgłosić sprawę na policję i wystąpić do Programu Ochrony Kupujących. Ważne, aby mieć zachowane archiwum korespondencji ze sprzedającym. Pomoże to później policjantom w ich pracy.

Łukassz__18: Mój szwagier miał taki przypadek, że kupił coś dla małego na allegro, zapłacił za pobraniem a tam nie było tego towaru co chciał. Zakupy przez neta to coraz częściej oszustwo. 

Patryk_Bartek_Artur: Oszustwa to zaledwie 0,5 promila transakcji serwisu. My mamy świadomość, że im więcej Polaków handluje w sieci, tym więcej oszustów będzie tu szukać swoich ofiar. Jeśli jednak zadbamy o podstawowe bezpieczeństwo komputera i swojego konta w serwisie oraz handlujemy z głową, wszystko będzie w porządku.

kasia_31: Jaki asortyment cieszy się największym powodzeniem? A jaki najmniejszym? 

Patryk_Bartek_Artur: Trudno powiedzieć, bo dzisiaj sprzedaje się u nas praktycznie wszystko. Mogę powiedzieć, że w tym roku bardzo skoczyły nam wartości w kategorii Odzież i biżuteria. Coraz więcej kobiet przekonuje się do tej formy zakupów. Generalnie, ludzie w sieci szukają takiego samego towaru jak w offlinie.

rambo_3456: Dlaczego ceny na allegro są niższe niż w zwykłych sklepach?

Patryk_Bartek_Artur: Trzeba by zapytać sprzedawców. ;) Generalnie, zanim towar trafi na półkę w sklepie pokona łańcuszek pośredników. W sieci omijamy całą tę drogę.

jak_w_niebie: Czego nie warto kupować na allegro?

Patryk_Bartek_Artur: Warto wszystko pod warunkiem, że wiemy, co chcemy kupić, znamy wartość przedmiotu, który chcemy kupić i oczywiście mamy na to pieniądze.

jak_w-niebie: Czy przed świętami jest większy ruch niż normalnie?

Patryk_Bartek_Artur: Zdecydowanie tak. Jednak okres zakupów przedświątecznych dla nas zaczyna się w połowie listopada a kończy na tydzień przed świętami (wiadomo, czas na dostarczenie przesyłki). Ale też po świętach użytkownicy sprzedają chybione prezenty i jak wynika ze statystyk z dobrym skutkiem.

~FANKA: A jak sprzedawca allegro oszuka klienta można to zgłosić na policje? I czy zwrócą nam pieniądze?

 

Patryk_Bartek_Artur: Trzeba to zgłosić na policję. My wtedy współpracujemy z taką jednostką i szukamy oszusta. Ty możesz wystąpić do Programu Ochrony Kupujących o rekompensatę do 500 zł. Jeśli zapłacisz AlleKartą masz ubezpieczenie do 1000 zł.

~Rafalek: No i co z tego, moglibyście ulepszyć to allegro tak, aby nie było oszustwa.

Patryk_Bartek_Artur: Oszustwa są wszędzie. Żaden serwis na świecie nie uporał się z tym problemem. Może gdyby bardziej popularne w naszym kraju były karty kredytowe, moglibyśmy weryfikować ich właścicieli po numerach. Wiadomo, dzisiaj takie rozwiązanie nie ma sensu ze względu na mimo wszystko małą jeszcze popularność kart kredytowych.

~Agatp: Co robicie wtedy, gdy ktoś napisze do was, że paczka nie doszła do niego a wpłacił pieniądze na konto?

Patryk_Bartek_Artur: Najpierw pytamy sprzedawcę, czy wysłał towar. Bardzo często dzieje się tak, że niektórzy sprzedawcy wysyłają towar raz w tygodniu, a my np. nie doczytamy tego na stronie "o mnie". Generalnie najpierw staramy się wyjaśnić kłopot niedotarcia przesyłki. W zależności od rozwoju sytuacji podejmujemy inne działania.

Uglyboy: Koleś sprzedawał produkt, który ponownie wystawiał na licytacji. Gdy ze względu na obawę utraty pieniędzy zrezygnowałem to ja poniosłem karę. Dlaczego ?

Patryk_Bartek_Artur: Jaką karę poniosłeś? Bo nie rozumiem.

~Białystok_żonaty_misiek_29: Czy sprawdzane jest chociaż wyrywkowo źródło pochodzenia towaru? 

Patryk_Bartek_Artur: Zgodnie z zapisem regulaminu sprzedający ponosi pełną odpowiedzialność za oferowany przez siebie towar. My współpracujemy w Programie Współpraca w Ochronie Praw z właścicielami znaków towarowych, praw autorskich i usuwamy takie aukcje.

~ona17-koszalin: Ostatnio na allegro "zakupiłam" telefon, którego nie otrzymałam, a pieniądze wysłałam. Minął miesiąc, a ja do tej pory nie odzyskałam ani pieniędzy, ani telefonu, ani odpowiedzi od państwa...

Patryk_Bartek_Artur: 1) Idź na policję. 2) Wypełnij wniosek POK. 3) Czekaj na pieniądze z Allegro.

~Przystojny_Barman: Dlaczego sprzęt sportowy na allegro jest droższy niż w normalnym sklepie, np.: NIKE? ( Chciałbym to dostać pod choinkę :-) )

Patryk_Bartek_Artur: Zawsze możesz kupić coś w sklepie. Takie są prawa rynku.

~Poznam_NA_Dluzej_on_19: Czy jeśli sprzedajemy coś, to musimy pewna wartość odprowadzić do urzędu skarbowego (zdania są podzielone). Jak to jest naprawdę?

Patryk_Bartek_Artur: Jeśli sprzedajesz towar o wartości powyżej 1000 zł, musisz odprowadzić podatek od czynności cywilno-prawnych. Mówimy o jednorazowej transakcji. Z kolei jeśli czerpiesz dochód z handlu na Allegro (ten sam asortyment, duża ilość aukcji) należy zapłacić podatek dochodowy.

~MaDzIaLeNkA_94: Ja na ''allegro'' kupiłam telefon, jest on nie do użycia, czy mogę go zwrócić?


Patryk_Bartek_Artur: Musisz negocjować ze sprzedającym. Jeśli to nie przyniesie efektu, możesz skierować sprawę na drogę sądową. To sprzedający ponosi odpowiedzialność za swój towar, jeśli nie zaznaczył w opisie aukcji, że z telefonem jest coś nie tak.

~SZUKAM_CIEBIE_ON: Dlaczego sprzedający jeżeli zawinił może tak samo wystawić negatyw jak kupujący, który nie zawinił?

Patryk_Bartek_Artur: Staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie takich sytuacji. To podobnie, jak z demokracją, o której mówił Churchill - najgorszy system z możliwych, ale nikt nie wymyślił lepszego. Podobnie z komentarzami. Teraz, jeśli komentarz negatywny jaki dostałeś jest obraźliwy, możesz wystąpić do nas o jego usunięcie. Pod warunkiem, że padają w jego treści słowa ogólnie uznane za obelżywe.

 ~marcin_24: Mam pytanie - czy jak kupie pojazd np fiata 126p rocznik 91. to czy będę musiał odprowadzić podatek od nieruchomości w urzędzie skarbowym????

Patryk_Bartek_Artur: ??? Jeżeli zameldujesz się w tym maluchu, to jak sądzę będziesz musiał płacić podatek gruntowy.

~Alone_CałkPrzyst_28: Jak reagujecie na firmy które używają waszej strony do reklamowania się?

Patryk_Bartek_Artur: Nie rozumiemy pytania.

~Alone_CałkPrzyst_28: Jest wiele aukcji opiewających np na 1 zł - i odnośniki do stron firmowych.

Patryk_Bartek_Artur: Jeśli taka oferta kieruje do sklepu internetowego, jest przez naszych pracowników usuwana.

~emo_bi: Czy zamierzacie udostępnić sprzedać alkoholu na allegro ? Posiadacz konta musi być pełnoletni, więc nie rozumiem, dlaczego zabronione to jest.

Patryk_Bartek_Artur: Żeby handlować alkoholem musisz mieć koncesję, którą wydaje Urząd Gminy, bądź miasta, gdzie jesteś zameldowany.

Uglyboy: Czy nie najprostszym rozwiązaniem zakupów w allegro byłoby przelewać pieniądze na wasze konto i po dokonaniu oględzin towaru kupionego Wy byście, przekazywali je dalej? W przypadku złej, nieopisanej w aukcji jakości produktu kupujący odsyła towar do właściciela.

Patryk_Bartek_Artur: Tak możesz zrobić - nazywa się to Escrow.

~johny Doktor Charles Stupoof z Uniwersytetu Columbia uważa, ze zakupy w internecie w ciągu 10 lat przejmą ponad 75 procent rynku. Czy Wy macie podobne zdanie?

Patryk_Bartek_Artur: Myślę, że możemy zgodzić się z taką tezą. U nas mimo wszystko nadal problemem jest dostęp do taniego/szybkiego Internetu.

~kazik_:): Mam taki pomysł - czy istniała by możliwość usunięcia negatywnych komentarzy z mojej karty użytkownika allegro w przypadku, kiedy osoba która mi wystawiła taki komentarz ma już zawieszone konto? Bo to psuje moja opinię - ktoś widzi mój negatyw a nie to, że ten kto go mi go wystawił ma zawieszone konto.

Patryk_Bartek_Artur: Specjalny zespół pracuje nad ulepszeniem systemu komentarzy.

~koszaliNNN: Czy uważacie tak jak ja, że zakupy w ineternecie są cool?

~pawel_2: Robicie zakupy w necie?

Patryk_Bartek_Artur: Powiem tak: od czasu jak pracuję w Allegro nie mam czasu na bieganie po sklepach przed świętami. Wszystko przychodzi do domu. Co ciekawe i zapewne niewielu z was o tym wie, mamy już na Allegro kilka szczęśliwych małżeństw użytkowników, którzy poznali się w serwisie. :)

~johny: Czy zdajecie sobie sprawę, jak wiele przedmiotów sprzedawanych za pośrednictwem portali aukcyjnych pochodzi z nielegalnych źródeł?

Patryk_Bartek_Artur: Nie wiem, jak inne serwisy, my staramy się walczyć z tym zjawiskiem. Inne pytanie, jakie należy zadać, to co robią odpowiedzialne za to służby i jak dzieje się to, że takie towary trafiają na polski obszar celny.

~johny: Kilka małżeństw? A czy w razie czego można wam za złą żonę wystawić negatywny komentarz? ;-))

Patryk_Bartek_Artur: Zgodnie z regulaminem jesteśmy tylko platformą handlową. Do sprzedającej/kupującej będziesz mógł zgłaszać pretensje. ;)

Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.