Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Andrzej Zaremba - Microsoft - czat o bezpieczeństwie w sieci

Andrzej Zaremba: Witam wszystkich serdecznie. Pracuję w Microsoft już prawie 10 lat z czego ostatnie trzy w szeroko rozumianej działce "security". Zajmuję się promocją naszych rozwiązań z tym związanych, technologiami bezpieczeństwa w naszych produktach jak również wszelkimi procedurami które się z tym wiążą np. narzędziami do "audytów" sieci i procedur. Możecie pytać o wszystko co jest związane z tym tematem tylko nie o to "jak coś włączyć" bo tym zajmuje się pomoc techniczna. ZAPRASZAM !

EMAIL: Na czym polegają niebezpieczeństwa wynikające z używania poczty elektornicznej?

 


Andrzej Zaremba: E-mail jest naszym oknem na świat, drugim obok przeglądarki internetowej. Poprzez pocztę elektroniczną możemy zarazić nasz komputer wirusem ukrytym w dołączonym do listu obrazku np. AnnaKurnikovaNakedPictures.JPG.exe. Hakerzy stosują różne sposoby na przykład podszywają się pod nasz bank i proszą o aktualizację danych bankowych w tym na przykład hasła. Oczywiście to nie bank będzie nadawcą tylko sprytny haker, który przekieruje nas na swoją spreparowaną stronę www aby w ten sposób wyłudzić od nas dane i hasło do konta. Takie działanie nazywa się phishingiem.

sms1962: Który z programow Microsoftu jest bezpieczniejszy: Outlook Express czy Outlook?
Andrzej Zaremba: Jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę uaktualnień które się do nich ukazały to Outlook. Dodatkowo zwykle działa on w połączeniu z naszym serwerem poczty MS Exchange który także zawiera różne zabezpieczenia poczty. Outlook Express jest wykorzystywany zwykle do przeglądania poczty "w Internecie" - czyli tak naprawdę sposób jego działania (protokoły komunikacyjne) jest całkiem inny - raczej trudno stosować te dwa programy wymiennie.

sms1962: Co należy zrobic, aby zminimalizowac niebezpieczenstwo zarazenia komputera przez program pocztowy?

Andrzej Zaremba: Po pierwsze dobrze mieć włączony program antywirusowy który będzie sprawdzał załączniki w poczcie. Po drugie nie warto otwierać wszystkich plików które dostajemy od nieznajomych. Po trzecie warto zastanowić się zanim klikniemy w jakiś odnośnik (link) który przychodzi w poczcie - czy jest to bezpieczne. Wejście na nieznaną witrynę też może skutkować zarażeniem komputera!

FatBuu: Kiedy bedzie oficjalna premiera internet explorer 7?
Andrzej Zaremba: Spodziewamy się, że uda nam się go wprowadzić na rynek w pierwszej połowie 2006. Jeżeli nie to najpóźniej w dniu premiery Visty oczywiście!

Neosav: Czy może się Pan wypowiedzieć jakich nowych zabezpieczeń w Viscie można się spodziewać?
Andrzej Zaremba: Vista to z naszego punktu widzenia przełom w bezpieczeństwie naszych systemów. Od samego początku projektu bezpieczeństwo było dla nas najważniejszą sprawą. Mogę powiedzieć, że będzie mnóstwo zmian, poczynając od nowego IE7 który w Viscie będzie działał w trybie Protected Mode, odseparowującym przeglądarkę od systemu, poprzez rozbudowany parental control umożliwiający rodzicom zabezpieczenie dzieci od niepożądanych treści, rozbudowany firewall który będzie także sprawdzał pakiety wychodzące do Internetu z naszego komputera, wbudowaną ochronę spamową do obsługi e-maili, wbudowaną ochronę przed złośliwym kodem (to co teraz jest dostępne przez nasze strony www), User account Protection który na przykład uniemożliwi obcym programom dokonywanie zmian w plikach systemowych bez naszej zgody. Będzie tego baaaardzo dużo. Jednak ciągle - jeżeli użytkownik się na coś zgodzi nawet w sposób nieświadomy (np instalację złośliwego kodu) to wszystkie te zabezpieczenia nie uchronią go od kłopotów - czyli ciągle trzeba będzie uważać!

Cyr4x: Czy Vista będzie znacznie bezpieczniejsza niż XP? Czyli w Viście możemy nie obawiać się już aplikacji szpiegowskich i reklamowych?

Andrzej Zaremba: Zdecydowanie tak - po prostu projektując ją znaliśmy już nowe zagrożenia które czyhają w Internecie a których nie było gdy projektowaliśmy XP (czyli ok roku 2000). Tych złośliwych aplikacji trzeba obawiać się zawsze. Ale Vista będzie zdecydowanie lepiej przed nimi chronić niż np XP. Na przykład będzie miała wbudowany pewien sposób sprawdzania czy dana aplikacja (a więc także ta zła) robi to co powinna. Jeżeli będzie "po cichu" próbowała cos sknocić w naszym systemie, on sie już na, to nie zgodzi. Oczywiście jeżeli użytkownik będzie ciągle nalegał to Windows mu na to pozwoli - ale wtedy nie miejcie pretensji do nas !

mieki: Czy microsoft ma wplanach wypuszczenie wasnego antywirusa?