Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Jacek Zadrożny - niewidomy opiekun listy dyskusyjnej PZN

Czat odbył się na czateria.pl

Jacek Zadrożny jest osobą ociemniałą, to znaczy stracił wzrok w takim wieku, że pamięta świat wizualny. Pracuje w Polskim Związku Niewidomych, gdzie zajmuje się wyszukiwaniem funduszy na finansowanie działań na rzecz osób niewidomych. Komputerami pasjonuje sie od połowy lat 80. Wówczas jeszcze nie miał problemu ze wzrokiem, który stracił w 1996 roku na skutek barwnikowego zwyrodnienia siatkówki.
Korzysta z komputera w pracy i w domu, ale musi używać specjalnego oprogramowania udźwiękawiającego dzięki któremu jego komputer "mówi" o tym co dzieje się na ekranie monitora. Jak podkreśla, gdy stracił wzrok nie zrezygnował z komputera, ale przestawił się na inny rodzaj pracy. Tak robi bardzo wielu jego znajomych, którzy nie widzą. Czat z Jackiem Zadrożnym to niepowtarzalna okazja porozmawiania o używaniu e-maila przez niewidomych.
Czat odbywał się w ramach akcji Dzień e-mail.

Jacek Zadrożny: Witam wszystkich, jestem już dostępny. Proszę o pytania.

Madzia*^*^*^: ja sobie radzisz z klawiatura? czy czesto myla ci sie "klawisze"? pozdrawiam
Jacek Zadrożny: Myślę, że mylą mi się, rzadziej niż innym ponieważ bardzo dużo pisze na klawiaturze - około 8-10 godzin dziennie - zarówno w pracy , jak i w domu.

szukam_misia: czy szybko nauczyłes sie pisac na klawiaturze?
Jacek Zadrożny: Bardzo szybko. Najszybsza metodą pisania jest pisanie bezwzrokowe, a u mnie jest ono przymusowe.

kusząca_mysia: jak pan radzi sobie z komputerem otczytywaniem wiadomości
Jacek Zadrożny: Używam program Outlook Express i specjalnego oprogramowanie, które odczytuje mi głosem syntetycznym zawartość ekranu
.
@Aniula@: jak Pan zainteresował się komputerami?? co Pana skłoniło do tego???
Jacek Zadrożny: Pierwszy raz zobaczyłem komputer w roku 1983 i to było jakieś tragiczne urządzenie patrząc na to dzisiaj , ale ja się od razu zakochałem. A pierwszy raz dotknąłem i używałem komputera jak miałem 15 lat, kiedy poszedłem do liceum, tam było kółko komputerowe i był to komputer ZX Spectrum +.

MADAAAA: Daobry wieczór. Panu. Jakie jest najlepsze oprogramowanie dlaosoby niewidomej?
Jacek Zadrożny: Moim zdaniem jest to JAWS.

=Sławek=: jak udaje ci sie serfowac po necie??
Jacek Zadrożny: Korzystam z tego samego oprogramowania co do poczty i przeglądarki internet explorer a dalej to już normalnie. Mam dostęp prawie do wszystkich zasobów internetowych.

Kucharz_???: jak pan sobie radzi chodzi mi o to czy ma pan jakąś specjalna klawiature??
Jacek Zadrożny: Nie, moja klawiatura jest zupełnie normalna. Czy jest w ogóle możliwe posługiwanie się komputerem, internetem itp. będąc niewidomym? Tak, zapewniam, że to jest możliwe. Ja sam jestem opiekunem listy e-mailingowej na której jest ponad 300 osób niewidomych i słabo widzących. A znam jeszcze dużo takich, które są niewidome i korzystają z internetu a nie są na tej liście.

>>Beata<<: Witam serdecznie. Ciekawa jestem w jaki sposób komputer jest dostosowany do potrzeb osoby niewidzącej?
Jacek Zadrożny: Niezbędny jest program udżwiękawiający, który odczytuje zawartość ekranu i przesyła tą informacje do syntezatora mowy lub monitora brajlowskiego.

Żyleta15: jak pan jezdzi ta myszka??
Jacek Zadrożny: Dobre pytanie. Ja nie używam myszki, używam tylko klawiatury.

MADAAAA: dobrze, ale program udźwiękawiający jest jeden dla poszczególnych elementów, czy odzielny dla każdego, np. Komunikatora czy strony?
Jacek Zadrożny: Program jest do systemu operacyjnego Windows i to, co działa w tym systemie jest obsługiwane w lepszy lub gorszy sposób.Ten sam program obsługuje przeglądarke internetową, program pocztowy, worda, gg, excella i cała resztę.

KOCHAM_CIĘ!!!: Ile godzin dziennie spędza pan przed komputerem? czy uważa pan siebie za nałogowca komputerowego?
Jacek Zadrożny: Spędzam dużo godzin, bo bywa że 10-12 ale nie uważam się za nałogowca. U mnie jest to potrzeba. Z pomocą komputera uczę się, pracuje, czytam książki.

 Patricko000: a porozumiewasz sie za pomocą komunikatorów np gadu-gadu..jak tak to w jaki sposób??
Jacek Zadrożny: Tak, za pomocą programu udziękawiającego - wpisuje w polu wiadomości które chcę napisać, a program odczytuje mi wiadomości które do mnie przychodzą. Oczywiście musiałem go odpowiednio skonfigurować.

my_[dziewczyny]: czym zajmujesz się na codzień
Jacek Zadrożny: Zajmuje się wyszukiwaniem środków na działania związane z osobami niewidomymi, z poszukiwaniem pieniędzy.

darius87;): Czy firmy produkujace oprogramowanie tworzą je również z myślą o niewidomych??
Jacek Zadrożny: Przeważnie nie. Najmniej kłopotów mamy z produktami Microsoft , a najwięcej z aplikacjami Open Source - ale nawet tam dostrzegają ten problem i np. w Open Office 2.0 Zaimplementowano pewne elementy udostępniania. Poszukajcie sobie tego w zakładce acessability.

VEctor_12_OK_: A próbował pan kiedyś grać w gry?
Jacek Zadrożny: Tak, bardzo często gram ale tylko w jedną, bo mało jest gier dla niewidomych, ale gram też w grę która nie jest specjalnie dla osób niewidomych - gram w grę tekstową która nosi nazwe Otchłań.

darius87;): czy w Polsce jest dużo osób niewidomych posługujących się internetem??
Jacek Zadrożny: Nikt tego dobrze nie wie, myślę , że jest około kilku tysięcy osób.

Tamera: Ma pan swoją strone internetową z informacjami dla osób niewidomych?
Jacek Zadrożny: Mam, ale chwilowo nawala mi provider i nie podaję adresu bo się trochę wstydzę . Jednak podam http://tyflo.net Jest także strona Polskiego Związku Niewidomych ? http://pzn.org.pl i wiele innych.

Tony(in_): Co skłopniło pana do zainteresowania się akurat komputerami , a nie np. muzyką?
Jacek Zadrożny: Nie wiem, chyba tak się po prostu złożyło. A poza tym łatwiej zapanować na klawiatura komputera niż klawiaturą fortepianu.

MADAAAA: Czy odbywają się jakieś szkolenia dla osób niewidomych ?
Jacek Zadrożny: Tak, odbywają się. Co roku kilka tysięcy osób niewidomych i słabo widzących szkoli się w obsłudze komputera. Jest to niezbędne, żeby efektywnie móc się uczyć lub pracować.

>>Beata<<: Czytałam, ze dziala Pan aktywnie w związku, czym konkretnie sie Pan zajmuje?
Jacek Zadrożny: Poszukuje środków na działalność związku, zwłaszcza nowych źródeł finansowania..

*Haldir: Witam. Jak Pan sądzi, czy Polska jest krajem przystosowanym dla inwalidów? Mam na myśli zakaz wchodzenia z psem-przewodnikiem do sklepu, podjazdy dla wózków inwalidzkich itp. Czy te czynniki utrudniają Ci codzinne życie?
Jacek Zadrożny: ja osobiście nie chodzę z psem przewodnikiem - więc problem mnie nie dotyczy. Polska rzeczywiście nie jest zbyt dobrze przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale świat w ogóle taki nie jest.

Jacek Zadrożny: jednak coraz więcej dzieje się dobrego w tej dziedzinie.
KOCHAM_CIĘ!!!: czy bywał pan na czatach i podawał się pan za osobę zdrową? czy wtedy więcej jest chętnych ludzi do klikania?
Jacek Zadrożny: Nie czatuję, próbowałem tego 2 razy w życiu ale nie podawałem się ani za widzącego ani za niewidzącego bo nikt mnie o to nie pytał. W interneci jesteśmy równi

 Tony(in_): zaczoł Pan temat z czytaniem książek !! Jaka jest pana ulubiona???(Z góry dziękuję za odpowiedzi)
Jacek Zadrożny: mam wiele ulubionych np. Nędznicy, "Popioły, "Lalka", "Władca Pierścieni", Harry Potter do części IV. Ostatnio czytałem bardzo dużo książek z serii Terry'egi Pratchetta.

Svift: Czy istnieją jakieś prototypy komputerów wyprodukowane tylko i wyłącznie dla osób niewidomych?
Jacek Zadrożny: Tak, ale nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań. Takie komputery są wiele droższe niż standardowe, znacznie wolniej się rozwijają i przeważnie są mniej użyteczne.

rozalka23: witam serdecznie nie mam pytan ale dla mnie to jest szok podziwiam pana naprawde ze daje sobie pan rade i korzysta pan z kazdej wolnej chwili w zyciu normalnie ogromne brawa papatki
Jacek Zadrożny: dziękuję. Zapomniałem co to wolna chwila

$: skad wiesz kiedy ci sie zawiesi komputer skoro tego nie widac?
Jacek Zadrożny: Po tym, że do mnie nie mówi.

,,,Martusia,,,: A na jakie strony internetowe najczęściej pan wchodzi??
Jacek Zadrożny: Te związane z pracą.

kamilek<><>: jak pan spendza wolny czas??
Jacek Zadrożny: jeżeli się już zdarzy wolny czas to odpoczywam.

Fanka(): Czy lubi pan słuchać muzyki??? Jeżeli tak to kogo???
Jacek Zadrożny: Lubię. Ostatnio słucham dużo jazzu, lubię także muzykę z lat 60-tych i 70-tych - Pink Floyd, Colosseum, Led Zeppelin.

kropciu: czy obsluga takiego komputera na dluzsza mete jest meczaca
Jacek Zadrożny: Można się przyzwyczaić, chociaż ja pracuje nieco wolniej niż osoby widzące. Przeszkadzają mi także problemy w obsłudze niektórych programów, ale komputer jest moim podstawowym narzędziem pracy , edukacji i rozrywki.

545: Wiele osób na Pana miejscu nie robiłoby nic... a Pan surfuje sobie po necie Pełen podziw
Jacek Zadrożny: Ci co nic nie robią także surfują po necie tylko tyle, że robią to wyłącznie dla przyjemności - ja w ten sposób pracuję.

MADAAAA: Jak Pan sądzi, czy gdyby w kraju było wiecej takich osrodków jak w bydgoszczy czy niewidomi czuli by się na równi ze sprawnymi?
Jacek Zadrożny: Nie liczy się ilość tylko jakość. Szkolić się w obsłudze komputera można w wielu miastach , niekoniecznie w Bydgoszczy, ale przede wszystkim trzeba tego chcieć.

KOCHAM_CIĘ!!!: Czy pracuje pan również zarobkowo na komputerze?
Jacek Zadrożny: To jest moja praca zawodowa, ale zarabiam oprócz tego pisząc artykuły.

Devil21***: czy ktoś pomagał panu przy tworzeniu strony?
Jacek Zadrożny: Samą stronę stworzyłem sam, ale treści do niej pisała m.in. moja żona i przyjaciel.

blondi_krak: Co chciałby pan dostać na Mikołaja i Boże Narodzenie?
Jacek Zadrożny: kartę sieciową na złączu PCI MCIA.

 

andrew015: Jak namówić osobę niewidomą do korzystania z komputera?
Jacek Zadrożny: Pokazać, zademonstrować jak może korzystać z internetu, jak może pisać listy, czytać książki, słuchać radia.

MADAAAA: Słyszałam, że programy udżwiekawiające i tzw. gadacze sie zawieszają, ile w tym jest prawdy?
Jacek Zadrożny: Jest różnie, wiele zależy od samego komputera i systemu operacyjnego. Mój się nie zawiesza prawie nigdy.

Morris_-_on: czy panskie oprogramowanie pozwala takze na uruchamianie i obsluge komputera za pomoca glosu?
Jacek Zadrożny: Nie, to nie jest potrzebne.

nunka: czy jest cos co sprawia Panu najwiekszy klopot
Jacek Zadrożny: Niektóre dokumenty pdf i niektóre bardzo źle zrobione strony internetowe. Szczególnie nie lubię flasha, aktywnego menu i tym podobnych bajerów.

darius87;): czy zdarza się panu kopnąć komputer ze złości?? Bo mi ostatnio często sięto przytrafia
Jacek Zadrożny: Nie , nigdy nie uszkodziłem komputera w ten sposób. Lubię komputery , a komputery lubią mnie.

MADAAAA: Gdzie można spotkac Pana artykuły? W jakich gazetach?
Jacek Zadrożny: Pisze głownie w prasie środowiskowej, więc ciężko jest znaleźć. Można je znaleźć na stronie pzn.

Simsonek-1800zł: Wiam. Jak pan radzi sobie wychodząc na miasto lub do na zakupy??
Jacek Zadrożny: Biorę biała laskę w rękę i wychodzę przez drzwi. A zakupy zazwyczaj robi żona , ja służę zazwyczaj za tragarza.

andrew015: Czy oprócz programu Brajl i Win Braille są inne programy do konwersji tekstu na pismo punktowe?
Jacek Zadrożny: Są różnego rodzaju programu, np. potrafi to robić LATEKS. Jednak programów tych jest mało.

darius87;): czy pana żona nie odgania pana od komputera??
Jacek Zadrożny: Czasami tak, bo nasz komputer ma duży monitor ciekłokrystaliczny z którego żona korzysta. Wtedy ja musze brać zasilacza i korzystać ze starej Toshiby.

Moderator: Ostatnie pytania proszę....
manicos: powiedz pan lepiej jakie programy sa dobre do syntezy pisma na mowe?
Jacek Zadrożny: Moge wymienić kilka np., IWONA, Real Speak, Acapella, Festival i jeszcze jest kilka których nie wymieniłem, ale które są całkiem dobre..

darius87;): fajnie sierozmawiało... , życzę wiele miłych chwil w życiu!!i aby internet nigdy się panu nie znudził!!
Jacek Zadrożny: dziękuję , na pewno się nie znudzi.

manicos: Czy Pana zdaniem konieczne sa inicjatywy ze strony państwa zmierzajace do poprawy sytuacji ludzi niewidomych- jesli , to jakie?
Jacek Zadrożny: Na pewno są potrzebne, a zwłaszcza wspierające pracodawców zatrudniających osoby niewidome. Trzeba też położyć duży nacisk na edukację i szkolenia zawodowe. Praca jest najważniejszym elementem rehabilitacji i bez niej trudno uznać się za pełnego członka społeczeństwa.

Koveras: Czy współpracuje Pan z IPON? Czy nawiązuje również kontakt z innymi osobami niepełnosprawnymi próbując im jakoś pomoć?
Jacek Zadrożny: zajmuje się raczej osobami niewidomymi ale znam także osoby głuche i na wózkach.

mic25: ktora radiowa stacja internetowa jast Pana zdaniem najbardziej odpowiednia dla takich ludzi jak Pan?
Jacek Zadrożny: Nie wiem jaka jest najbardziej odpowiednia. Ja najbardziej lubię Life Ireland. Swoje audycje nadaje także mój kumpel Romek Roczeń - który jest muzykiem i mogliście go słyszec jak śpiewa swoje piosenki np. szanty w warszawskich pubach.

Moderator: Zapraszamy na nastepne czaty z okazji obchodów Dnia E-maila .Szczegóły na stronie www.dzien-e-mail.org
Jacek Zadrożny: Dziękuję za pytania.

Jacek Zadrożny: Gdybyście chcieli zadać jeszcze jakieś dodatkowe pytania podaje mój adres e-mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

czat z okazji Dnia e maila odbył się na portalu Interia.pl