Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Krzysztof Rutkowski - relacja z czatu z detektywem

Moderator: Witam, nasz gość za chwilę do nas dotrze, ale już teraz czekamy na Wasze pytania...
Krzysztof Rutkowski: Witam serdecznie wszystkich internautów, warunki drogowe fatalne, przepraszam za 10-minutowe spóźnienie.

FatBuu: Jakie sa głowne przestepstwa w internecie?

Krzysztof Rutkowski: Są to przede wszystkim wyłudzenia, oszustwa, które narażają różne osoby na różne straty. Są różne punkty sprzedaży sklepy internetowe, które są "wirtualne" nie tylko ze względu na to, że są w internecie. Możemy kupić telefon za okazyjną cenę, a dostać kilogram ziemniaków. Drugą sprawą jest np. pedofilia. Pedofile znaleźli w internecie bardzo wygodny sposób komunikacji. Problemy także wynikają ze sprzedaży narkotyków w internecie. W Holandii działają sklepy internetowe, gdzie można sobie zamówić porcję marihuany. Organy ścigania powinny nie tylko dbać o bezpieczeństwo na ulicach, ale także w cyberprzestrzeni.

wysek: czy została utworzona jakas organizacja do walki z przestępczością w internecie
Krzysztof Rutkowski: Tego nie wiem, może wy wiecie. Aczkolwiek tym zajmują sie poszczególne grupy odpowiednich wydziałów policji czy to dochodzeniowo-śledczych czy tez kryminalnych, które są przygotowane do zwalczania tego typu rodzaju przestępczości. Oczywiście, że są przygotowywane grypy specjalistów znających się na rzeczy , i w tych wydziałach policji są specjaliści , nawet zewnętrzni, którzy z policja współpracującą. Firma która współpracuje z nami daje nam możliwość odtwarzania skasowanych danych na dyskach komputerowych . Pomaga nam to wielokrotnie przy odnajdywaniu ludzi, którzy uciekają z domu lub popełniają jakieś przestępstwa. Nasza partnerska firma, która z nami współpracuje w zakresie zwalczania przestępczości w internecie, właśnie m.in. pomagając odzyskiwać dane z twardych dysków to firma z Wrocławia HB Lab.

Krzychu_20: Czy złapaliście juz jakis internetowych oszustów ??
Krzysztof Rutkowski: Tak, zdarzyło nam się dojść do osób, które oferowały sprzedaż w jednym z portali internetowych. Również samemu mnie udało sie doprowadzić do zatrzymania osoby, która przekazała informacje o moim numerze karty kredytowej kiedy byłem w Malezji. Wtedy jeden z kelnerów przekazał mój numer do przestępców malezyjskich i oni starali się na mój numer robić zakupy w Singapurze. Udało mi sie zablokować moją kartę i zatrzymać tego kelnera z Malezji który podał mój numer karty kredytowej.

FatBuu: Czy łatwo jest wykryc jakies przestepstwo w internecie?
Krzysztof Rutkowski: I tak i nie. W zależności od tego w jaki sposób działają oszuści.

seba_dos1: Według jakich tropój śledzi pan internetowych przestępców?
Krzysztof Rutkowski: Od IP komputera. Problemem są kawiarenki internetowe czy też operatorzy którzy mają w ciągu jednej minuty około 1 miliona połączeń. Najbardziej trudnym jest wykrycie sprawców którzy korzystają z telefonów na łączach internetowych. Jest to bardzo trudne do wykrycia, ale się udaje.

sqn: A GDZIE MOZNA ZGLOSIC ISTNIENIE NIELEGALNYCH PEDOFILSKICH CHATOW??
Krzysztof Rutkowski: Oczywiście w każdej jednostce policji.

maess: czy zwykła zabawa w internecie przez grozenie komus moze byc powazna?
Krzysztof Rutkowski: Każda groźba powinna być traktowana poważnie. I w przypadku kiedy istnieje tzw. realne zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego osoby takie powinny zgłaszać takie informacje na policję. Wiele przestępstw i wiele ucieczek z domów nieletnich ma swoje podłoże w internecie , rodzi sie na Gadu-Gadu.
.
_fajny_grześ_26: KRZYSZIU POWIEDZ NIE MASZ CZASAMI STARCHA??
Krzysztof Rutkowski: Nie, nie mam.

krystian8000: wiadomo aby wysledzic przestepstwo w internecie potrzeba na to czasu jak rowniez sprzetu czy ma pan odpowiednich ludzi oraz doswiadczenie w sledzeniu takich przestepstw?
Krzysztof Rutkowski: Mamy odpowiednich ludzi, którzy znają się na walce z tego rodzaju przestępczością, jak również korzystamy z HB Lab z Wrocławia.

Zonaty_Chgo: Panie Krzysztofie, Czy rzeczywistoscia jest ze przestepcy dzialaja w internecie (mowie tu o przestepstwach na wielka skale)?
Krzysztof Rutkowski: Jeżeli ktoś wchodzi w biznes na wielką skalę przez internet to musi się liczyć z tym, że jeżeli zostanie oszukany jego pieniądze pozostaną w internecie bo są wirtualne.

vincorek: dlaczego przed kazdym pana wejsciem w programie Detektyw uzywa pan zwrotu 3 2 1 bomba czy to z jakiegos filmu
Krzysztof Rutkowski: Nie jest to mój własny wymysł. Jest to znak dla ataku w stosunku do bandytów. ostatnio tez tak krzyknęliśmy. Jesteśmy bezpośrednio po uwolnieniu porwanej Cganki w Mławie, za, której uwolnienie żądano 450 tysięcy dolarów. Cyganka jest w domu , pieniędzy nikt nie musiał zapłacic, a hasło 3 2 1 bomba kolejny raz poskutkowało.

Bomba,Bomba: Jakie sprawy sa najtrudniejsze???
Krzysztof Rutkowski: Przestępstwa które organizowane są przez 1 osobę.

vincorek: czy bezgranicznie ufa pan swoim ludziom??
Krzysztof Rutkowski: Mam do nich zaufanie i do tej pory jeżeli chodzi o tych z którymi pracuję nie zawiodłem się, aczkolwiek nie mam bezgranicznego zaufania.

Bomba,Bomba: czego by sie pan nie podjał???
Krzysztof Rutkowski: Jest to bardzo szeroko pojęte pytanie , ale na pewno nie przyjmuje spraw, które są przestępstwem a nie zgłaszane są na policję.

_SzukFajnej_D: czy prowokacja internetowa jest legalna? czy po takiej prowokacji mozna komuś postawić zarzutt?
Krzysztof Rutkowski: Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju prowokacje które nie pociągają za sobą skutków prawnych i nie są zakupem kontrolowanym to jeżeli przyczyniają się do zatrzymania sprawców popełnianego przestępstwa mogą być traktowane w kategorii bardzo szeroko pojętej prowokacji i nie sądzę, żeby prokurator znalazł w kodeksie karnym prowokację internetową, ponieważ takiego tytułu jeszcze nie ma w naszym kodeksie karnym.