Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Marcin Jędrych z INTERIA

 poniedziałek 28.11.05 godz.12:00  - czat na www.czateria.pl

Według ostatniego raportu Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), sprzedaż muzyki cyfrowej wzrosła do blisko 800 milionów dolarów, co stanowi 6 procent ogólnej sprzedaży muzyki na świecie. Zdaniem fachowców coraz więcej osób będzie kupować muzykę w postaci plików cyfrowych. O przyszłości sprzedaży muzyki w sieci będziecie mogli porozmawiać z Marcinem Jędrychem, dyrektorem ds. rozwoju treści portalu INTERIA.PL. Zapraszamy też do naszego sklepu z muzyką www.melo.pl

Marcin Jędrych: Witam wszystkich i zapraszam do rozmowy.

Hop_Bęc: Panie Marcinie, co powie pan na temat programów wymiany plików?
Marcin Jędrych: Jest to dla wytwórni niewątpliwy problem, ale dla użytkowników jest to ciągle sposób na zdobycie muzyki.

sexi_ola_nati: gdzie mogę kupić tania,dobrą,legalną muzykę ??
Marcin Jędrych: Jeśli chodzi o tanią i legalną, to na pewno w Melo.pl, chociaż warto też poszukać w muzycznych sklepach, gdzie są atrakcyjne promocje.

Adaś18prawie19:D: co Pan powie o programach typu Kazza , Emula
Marcin Jędrych: Tak jak powiedziałem wcześniej, są pewnym środkiem na zdobywanie muzyki, choć wiadomo, ze nielegalnym. Biorąc pod uwagę obecnie toczące się procesy ich żywot będzie w jakimś stopniu ograniczony. Choć nie należy wykluczyć, że będą powstawać nowe.

matiblond1gima: czemu muzyka legalna jest taka droga
Marcin Jędrych: Ten problem jest znany od wielu lat i wynika z wielu składowych kosztów jakie dotyczą każdej wydawanej płyty i co najgorsze większość z kosztów, które są ponoszone przez kupującego muzykę, to koszty nie idące na konto artysty. Wyjściem z tej sytuacji jest właśnie sprzedaż plików w internecie, bo pomija się pośredników i co najważniejsze koszty dystrybucji są praktycznie zerowe.

Adaś18prawie19:D: z tego wychodzi że Ci co niesą zamożni...niemogą sobie legalnie posłuchać dobrzj muzyki
Marcin Jędrych: Kwestia zamożności jest pojęciem względnym, ale na pewno w naszych polskich realiach, możliwość zakupu muzyki przez internet pozwala osobom, które nie chcą wydawać dużych pieniędzy na muzykę na zakupienie np. jednego ulubionego kawałka, zamiast całej płyty.

#Adamo#: czy przetrzymywanie utworów muzycznych w formacie mp3 na nośnikach typu cd lub dvd jest przestępstwem?
Marcin Jędrych: W świetle obowiązujących przepisów, każdy posiadacz legalnej płyty ma prawo zrobić sobie kopię tej płyty na własne potrzeby. W celu chociażby archiwizacji, a kwestia formatu jest sprawą drugorzędną. Chodzi tylko o to, by ta kopia bezpieczeństwa była tylko do użytku tej osoby, która zakupiła legalną płytę.

elinkajio: Czy wytwornie zareagowaly pozytywnie na pojawienie sie mozliwosci sprzedazy muzyki w internecie?
Marcin Jędrych: Z pewnością tak! Najlepszym przykładem jest sukces sklepu iTunes stworzonego przez Apple, który sprzedał 500 000 000 piosekek przez internet. Choć i tu pojawił się ostatnio problem, bo wytwórnie chcą trochę więcej pieniędzy za swoje nagrania nich dotychczas. Na razie pliki są sprzedawane za 99centów, a wytwórnie chcą, by był to 1$ i 49centów.

Adaś18prawie19:D: a puszczanie własnych płyt typu mp3 na imprezach ...? (zamkniętych typu: 18nastka...)
Marcin Jędrych: Wykonanie kopii własnej muzyki na inne potrzeby jest dopuszczalne. Ważne jest tylko to, żeby odtwarzając czy wykorzystując muzykę, mieć również orginalne nośniki, z których te kopie zostały wykonane.