Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Robert Sadowski - NetSprint - czat

Relacja z czata:

Wyszukiwanie w sieci,

który odbył się na Wirtualnej Polsce z okazji Dzień e-maila  - Święto Internautów.
 

Moderator: Witamy na czacie Wyszukiwanie w Sieci. Zapraszamy do zadawania pytań.

gigi: Czy istnieją takie informacje, których w ogóle nie da się znaleźć?

Robert_Sadowski: Na pewno istnieją w zasobach zamkniętych, które nie są dostępne dla wyszukiwarek. Wiele danych jest po prostu tajnych. Żeby wyszukiwarka mogła cokolwiek znaleźć informacje muszą być dostępne na stronach www.

kasia: Które wyszukiwarki są najlepsze?

Robert_Sadowski: W chwili obecnej nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy, pod jakim kątem patrzymy na dany aspekt. Np. polskie wyszukiwarki lepiej poradzą sobie z typowo lokalnymi problemami.

zuza: W jaki sposób najszybciej i najefektywniej wyszukać potrzebną informację?

Robert_Sadowski: Proponuję zacząć od ogólnych zapytań, a następnie zawężać je.

misia: Czy da się wyszukać e-mail jakieś osoby dysponując jej danymi?

Robert_Sadowski: Jeśli ten adres e-mail jest gdzieś na stronach www to jak najbardziej.

Coolersky: Wszystko da się znaleźć tylko trzeba umieć szukać, prawda?

Robert_Sadowski: W pewnym sensie tak, ale nie do końca. Jedni szukają lepiej, drudzy gorzej, aczkolwiek do wielu tajnych danych nie mamy po prostu dostępu.

~natalka-rozmawiam_o_wszystkim: A jak nie umiem szukać to kogo mam się poradzić???

Robert_Sadowski: Każdy umie szukać, wystarczy spróbować. Tak jak z jazdą na rowerze.

~bolek: Czy nasz Internet jest uporządkowany? Czy np. portale są ustawione w pewnym, logicznym porządku?

Robert_Sadowski: W tym momencie np. NetSprint z Wirtualną Polską rozpoczął akcję porządkowania Internetu. Proszę zadać np. zapytanie "pogoda", "lotto", czy "opel Astra". Na szczycie wyników wyszukiwania pojawią się od razu odpowiedzi na dane zapytania.

maciek: Ile czasu będę czekał na pojawienie się mojej strony w wynikach wyszukiwania?

Robert_Sadowski: Generalnie strony pojawiają się po kilku dniach od zgłoszenia. Gdyby strona nie pojawiła się do 14 dni proszę o kontakt z webmasterem.

~bolek: Od czego zależy w którym (na jakim miejscu) w wyszukiwarce znajdzie się moja strona?

Robert_Sadowski: Pozycja w wynikach zależy od bardzo wielu czynników. NetSprint bierze ich pod uwagę ok. 100. Oczywiście sam algorytm jest tajny, a do najważniejszych czynników należą adres url, tytuł strony, opis, słowa kluczowa, częstość występowania zapytania w tekście, nagłówki, opisy w obrazkach.

ziutek: Czy da się zmienić opis mojej strony w wynikach wyszukiwania?

Robert_Sadowski: Nie możemy tego zrobić ręcznie, należy dodać stronę ponownie do wyszukiwarki, robot po odwiedzeniu zbierze aktualne treści i opis ulegnie aktualizacji.

kama: Jam mogę sobie zagwarantować miejsce na górze wyników wyszukiwania?

Robert_Sadowski: Tak naprawdę miejsca na samej górze na bardzo popularne konkurencyjne słowa kluczowe może zapewnić tylko link sponsorowany. Sam algorytm jest zmieniany kilka czy kilkanaście razy w miesiącu i dlatego czystym pozycjonowaniem nie możemy sobie zagwarantować pierwszego miejsca. Wyniki mogą po prostu ulegać zmianie.

Qoneek: Jak będzie z podlinkowywaniem stron niewypozycjonowanych w wyszukiwarce ? Czy nadal będzie można w ten sposób ustawiać pozycję strony w wyszukiwarce ?

Robert_Sadowski: Na pewno ta metoda w jakiś sposób pomaga pojawić się takim stronom w wyszukiwarkach. Ale nie daje ona gwarancji na wysokie pozycje. Serwis po prostu musi zdobyć popularność, mieć wartościową treść itp.

slonko: Ile słów kluczowych mogę sobie wybrać?

Robert_Sadowski: Jeśli chodzi o płatną reklamę, to liczba słów jest nieograniczona. Jeżeli natomiast mówimy o pozycjonowaniu organicznym, to proponuję wybrać kilka najbardziej odpowiednich dla danej branży czy zawartości tematycznej witryny.

kto_to: Moja strona dostępna jest w kilku domenach. Czy mogę je wszystkie dodać do wyszukiwarki?

Robert_Sadowski: Generalnie tak, aczkolwiek jeżeli mamy identyczne treści pod różnymi adresami www to proponuję się skupić tylko na jednej. Generalnie łatwiej jest pozycjonować jeden adres URL i najczęściej właśnie tylko jeden będzie ukazywał się w wynikach.  

ona: A co jeżeli nie chcę, żeby moje strony pojawiały się w wyszukiwarce?

Robert_Sadowski: Proponuję w kodzie źródłowym wpisanie odpowiednich komend zabraniających robotom chodzenia po serwisie i indeksowania go. Do szczegółów zapraszam do Help'a WP lub NetSprinta.

Qoneek: Bardzo często wyszukiwarki są wykorzystywane w sieci do szukania portali/stron, które są oparte na konkretnym oprogramowaniu typu open source. Czy będzie się można bronić przed tym ?

Robert_Sadowski: Proszę sprecyzować pytanie.

kulka: A czym jest w ogóle NetSprint. Bo ja zazwyczaj korzystam z Googli...

Robert_Sadowski: NetSprint jest polską wyszukiwarką, która istnieje na rynku od sześciu lat. Poza samą wyszukiwarką udostępniamy także produkty wyszukiwawcze dla firm i korporacji. Posiadamy także bardzo ciekawe usługi dla użytkowników, np. pierwszą polską wyszukiwarkę aktualności, a także NetSprint Donosiciela, usługę powiadamiania na skrzynkę e-mail o najświeższych informacjach z sieci na interesujący nas temat.

ANNIOŁEK4YOU: Komu mógłbyś polecić przeglądarkę Netsprint? Czy mogą z niej korzystać wszyscy?

Robert_Sadowski: Jak najbardziej. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Proszę np. wpisać "kino Warszawa" w NetSprincie. Na szczycie wyników otrzymamy aktualny repertuar kin warszawskich.

ANNIOŁEK4YOU: Jakie są zalety korzystania z tej przeglądarki?

Robert_Sadowski: Na pewno szybkość działania, możliwość znalezienia lokalnych wyników, zakładka firmy, grafika, encyklopedia czy słownik.

Qoneek: "Hakerzy" wykorzystują wyszukiwarki do znajdowania luk w portalach w celu włamania się na serwer, czy NetSprint jest/będzie monitorowany w tym kierunku ?

Robert_Sadowski: Posiadamy wiele zabezpieczeń, wszelkie takie akcje są natychmiast analizowane, zespół IT czuwa nad rozwojem nowych technologii zabezpieczających przed wszelkimi działaniami nieetycznymi.

ANNIOŁEK4YOU: Chciałam zapytać też o backdoory, wiem że Explorer miał ich wiele, jak jest z NS?

Robert_Sadowski: Proszę nie mylić wyszukiwarki z przeglądarką. NetSprint jest wyszukiwarką internetową, a Internet Explorer przeglądarką.

mala: NetSprint jest jedyną polską wyszukiwarką?

Robert_Sadowski: Nie. Na rynku możemy chociażby wymienić Szukacza.

~gwac: A czym to się różni od takiego np. Google’a?

Robert_Sadowski: Podstawowa różnica to nastawienie na rynek lokalny. W Google'u szukając Krakow uzyskujemy wyniki dotyczące Krakowa. My natomiast rozróżniamy polskie znaki.

ANNIOŁEK4YOU: Szukacz nie ma zbyt dobrej opinii, jak chcecie pozyskać chętnych?

Robert_Sadowski: Nie chciałbym tutaj oceniać Szukacza, każdy musi sobie odpowiedzieć na takie pytanie sam, czy wybiera Szukacza, NetSprinta, Google'a czy inną wyszukiwarkę.

~fuks): Czy pański produkt będzie udostępniony na taką samą skalę jak np. Google?

Robert_Sadowski: Co to znaczy na taką samą skalę? Jesteśmy dostępni od kilku lat, np. chociażby Wirtualna Polska, Hoga, o2, Rzeczpospolita czy serwisy wydawnictwa IDG korzystają z naszej wyszukiwarki.

polka: Czy proponujecie też jakieś inne produkty poza zwykłą wyszukiwarką?

Robert_Sadowski: NetSprint oferuje produkty do przeszukiwania zasobów zamkniętych, od małych serwisów www poczynając, na dużych korporacyjnych Intranetach kończąc. Posiadamy chociażby adkontekst, system pozwalający na zarabianie wszystkim właścicielom witryn.

~KOŁOWATY.: Czy tak rozpowszechni się Szukacz jak Google?

Robert_Sadowski: Nie znam planów Szukacza, proszę się zgłosić bezpośrednio do nich.

tomek: Jakie NetSprint ma plany na przyszłość?

Robert_Sadowski: NetSprint non stop stara się zaskoczyć użytkownika, w tym momencie planujemy wdrożenie kilku ciekawych usług, ale szczegółów nie chciałbym zdradzać. Zapraszam do częstego korzystania. Aktualnie np. rozszerzamy systematyzowanie polskiej sieci, nawiązujemy kontakty z posiadaczami specjalistycznych baz danych celem prezentowania wyników na szczycie.

~fuks): Od jak dawna istnieje na polskim rynku państwa wyszukiwarka?

Robert_Sadowski: Od 2000 roku.

olek: Słyszałem, że z NetSprintem można zarabiać. Jak?

Robert_Sadowski: Jeśli posiada pan wartościowy serwis, może pan wyświetlać nasze reklamy. Proszę o kontakt na e-mail bądź telefon.

klopot: Mojego serwisu nie można znaleźć przez wyszukiwarkę. Dlaczego?

Robert_Sadowski: Powodów może być kilka. Po pierwsze serwis może być często niedostępny, po drugie nie jest jeszcze rozpropagowany i nie prowadzi do niego żaden odnośnik, po trzecie proponuję go dodać do NetSprinta w specjalnych formularzach.

~SYMPATYCZNY..: Z jakiej Strony Można Ściągnąć NetSprint ???

Robert_Sadowski: www.netsprint.pl

Jeśli nie ma więcej pytań to ja bardzo serdecznie dziękuję za udział i już dziś życzę spokojnych świąt.

Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.