Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Święto Dnia - czat

Relacja z czata:

Święto Internautów,

który odbył się na Wirtualnej Polsce z okazji Dzień e-maila  - pod powyższą nazwą :-).

Moderator: Witamy na czacie, zapraszamy do zadawania pytań.


justyna: Co to takiego ten "dzień e-maila"? Jaki jest tego cel?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Dzień e-maila to wydarzenie, które ma być waszym świętem. Podczas jego obchodów mówimy o najważniejszych sprawach dotyczących Internetu. Zaawansowanych użytkowników sieci jest ciągle zdecydowanie mniej w stosunku do ogólnej liczby korzystających z sieci.

~to_ja_(ona):): Po co on jest ten dzień?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Po to, by edukować, promować najlepsze lub optymalne rozwiązania dla użytkowników, głównie bezpieczeństwo i standaryzację, ale też każde inne pożyteczne dla internautów. (m.in.)

robot: Dlaczego "dzień" trwa 7 dni?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Ponieważ tematów interesujących jest tak dużo, że w ciągu jednego dnia nie moglibyśmy ich zrealizować. Poza tym, uważamy, że święta powinny trwać jak najdłużej :) Daje to możliwość zapoznania się z treścią, z wydarzeniem - większej ilości internautów.

zupka: Skąd nazwa "dzień e-maila"?

~WIKI19: DLA MNIE ŚWIĘTA POWINNY TRWAĆ CAŁY ROK
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Znak "małpki" jest zrozumiały na całym świecie, jest symbolem komunikacji, od tego zaczęła się sieć, od przesyłania informacji drogą tekstową. Dlatego postanowiliśmy użyć tego symbolu w nazwie.

~m@dzi@: SKĄD POCHODZI ,,DZIEŃ E-MAILA "?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Jest to czysto polska inicjatywa, pierwsza na świecie, natomiast mamy zainteresowanych partnerów do organizacji obchodów za granicą.

GoChaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa: Dzień e-maila to też dzień różnych komunikatorów? GG itd. 
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Nie koncentrujemy się na żadnej dziedzinie pojedynczej, a ogólnie na komunikacji. Komunikatory są częścią komunikacji elektronicznej i tego, co będzie nam towarzyszyło w przyszłości. Na pewno będzie podczas kolejnych obchodów dzień tematyczny poświęcony tego rodzaju narzędziom komunikacji.

lolek: Czemu wykorzystujecie czaty w trakcie obchodów?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Dlatego, że czaty dają możliwość odpowiedzi na pytania zadawane przez internautów zaproszonym gościom. Na każdy czat tematyczny staramy się zaprosić ciekawą osobę, doświadczoną w swojej branży, który zna się na danym temacie i potrafi odpowiedzieć internautom na każde interesujące was pytanie. Z drugiej strony gościom czatów dają informacje czym interesują się internauci.

~to_ja_(ona):): Po co jest on skoro nikt go nie świętuje?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Sądzę, że to Twoje subiektywne zdanie, przecież rozmawiasz z nami. A tak na poważnie, ponieważ nasza witryna ma wydźwięk przede wszystkim edukacyjny, a jak pewnie sama się domyślasz edukacja nie jest zbyt popularna. Realizując to przedsięwzięcie uczymy tematów, o których na co dzień internauci nie myślą, a które są ważne dla całej sieci.

GoChaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa: To "święto" zajmuje się bezpieczeństwem też? To co takiego robicie żeby było bezpiecznie? Mówię o łamaniu np. haseł.
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Propagujemy bezpieczeństwo, dlatego że zwykle poszukujecie takich informacji, gdy jest za późno. A pewien poziom wiedzy powinien mieć każdy użytkownik. Publikujemy materiały o bezpieczeństwie w witrynie, linki do oprogramowania legalnego, a bezpłatnego, lub dobre rozwiązania komercyjne.

animator2: Nie lepsza od czatu byłaby konferencja?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Po to jest, na zakończenie. Ma być podsumowaniem tego, o czym rozmawialiśmy z wami, z zaproszonymi ludźmi.

~matrix: Czy potwierdzi pan że istnieje mobilnej wersja Dnia?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Tak, jest w budowie. Jednak ponieważ stroną zajmują się głównie wolontariusze, proces ten musi trwać nieco dłużej.

luiza: Dlaczego dzień e-maila jest zawsze na przełomie listopada i grudnia?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Ponieważ pierwszy mail został wysłany przez pana Ray'a Tomilson'a pod koniec roku. A chcieliśmy przyjąć jakąś datę, żeby było to uzasadnione historycznie.

animator2: Kiedy, gdzie i o której planowana jest konferencja taka na żywo?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Finałowa konferencja Dni E-maila na razie jest dla dziennikarzy. Na stronie obchodów publikujemy treść rozmów z zaproszonymi gośćmi. Przewidujemy w przyszłości co oczywiściste - wydarzenie finałowe, które będzie relacjonowane na żywo w sieci.

krystek: Skąd biorą się dni tematyczne?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Częściowo od was samych, docierają do nas maile od internautów, częściowo proponujemy je sami.

~micio: Kim panowie jesteście z zawodu?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: JS: jestem marketerem.
MP: od początku istnienia "informatyki" jestem z nią związany, towarzyszy mi w życiu - ponad 23 lata. Obserwowałem swoich  kolegow w pierwszych połączeniach pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Norymberskim. Robiłem też wiele innych rzeczy blisko DTP, grafiki, hardware etc , Dlatego m.in. zająłem się tą tematyką. Wcześniej pracowałem głównie w mediach, zajmowałem się marketingiem.

~matrix: Czy będą kolejne wersje Dnia?

kat: Czy będzie kontynuacja w przyszłym roku?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Tak. Będziemy kontynuować to wydarzenie w kolejnych latach.

~matrix: Czemu w mediach publicznych takich jak TV lub Radio nie ma reklamy tegoż  Dnia internauty?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Dlatego, że od czegoś trzeba zacząć. Ponieważ jest to święto internautów, zaczęliśmy od sieci, w tym niniejsze, drugie obchody zostaną już zrelacjonowane przez telewizję, wierzymy, że każde kolejne w coraz szerszym zakresie.

~matrix: Projekt działa bardzo prężnie oraz z wielkimi wynikami. Ile osób [ogólnie] jest skupionych wokół Dnia?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Wydarzenie organizowane jest skromnymi siłami, kilkuosobowym składem, przyjaciół, wolontariuszy.

karol: Czy można zgłaszać swoje pomysły co do obchodów?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Zdecydowanie tak, zapraszamy. Jest to w końcu wasze święto.

~serce: Pomyśleć trzeba o czymś większym

~serce: Innym nie zależy na tym pomimo, że klikają dzień w dzień i przesiadują w Internecie.
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Myślimy cały czas o czymś większym, ale pomysł organizujecie też wy sami. Jego wymiar uzależniony jest od samych uczestników. - Właśnie chodzi o zmianę takiego nastawienia. Warto czasami zaangażować się w coś, dzięki czemu poszerza się wiedza.

jego: O czym jeszcze jest witryna oprócz tego wydarzenia?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: http://dzien-e-mail.org na co dzień jest o bezpieczeństwie, standaryzacji i wprowadzeniu tych użytkowników, którzy rozpoczynają swoją internetową drogę do e-komunikacji.
Staramy się też promować otwartość, ponieważ naszym zdaniem polski Internet jest zbyt eklektyczny i zamknięty, co wpływa negatywnie na jego kondycję.


dorocia: Co myślicie o konkurencji w Internecie?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Ogólnie konkurencja jest potrzebna, jak w każdej dziedzinie, to dzięki niej i w przyrodzie, w społeczeństwie, i w sieci następuje rozwój. Jednak w Internecie występuje też inna zależność, jak sama nazwa wskazuje jest to pajęczyna i bez porozumiewania się ludzi, niezbędnej otwartości powstaje wiele zamkniętych, odizolowanych, słabych ośrodków w sieci. Później ludzie się dziwią, że niewiele osób zagląda na ich witryny.

~Niebieska_16_:*: Czy Internet to tylko zło?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Internet nie jest zły. Jak każde medium dające nieograniczoną wolność niesie za sobą niebezpieczeństwa, tylko od Twojej świadomości zależy, czy jest to tzw. zło.

~mloda;): Moim zdaniem Internet nie jest złem jeśli umiesz z niego korzystać.

zuza: Czy stoi za wami jakaś duża firma? Jeśli się wypieracie, to skąd macie fundusze na to przedsięwzięcie?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Nie stoi za nami żadna duża firma, jest to inicjatywa tzw. oddolna. Realizacja przedsięwzięcia możliwa jest dzięki dużemu zaangażowaniu naszych partnerów, największych polskich witryn, jak m.in. Wirtualna Polska, u której dzisiaj gościmy, ale też wszystkich was, o ile uczestniczycie w tym wydarzeniu.

~mama: Czy komputer jest potrzebny?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Możesz nie lubić komputerów i nienawidzić Internetu. Mało tego, ja go mogę nie lubić. Ale mając świadomość jego istotności dla mojego życia staram się - to ja nad nim panować, a nie on - nade mną.

~ADAM_1: Czy można coś zrobić, aby Internet był bardziej skuteczny w walce z Kościołem?
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski: Dlaczego chcesz walczyć z Kościołem? Internet umożliwia publikację niemal każdej treści, jednak nie powinien być narzędziem skrajnych opinii, które i tak zawsze możesz wyrazić, a jeżeli otrzymujesz słaby oddźwięk, to już wiesz, czemu walka z Kościołem nie jest dobrym pomysłem.

Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.
 
M_Przegaliński_i_J_Sokolowski:
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, organizatorom, partnerom, bo bez nich święto nie mogłoby się odbyć. Pozdrawiamy was.

Moderowała: Marta Daszkiewicz