Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

64-bitowy Photoshop CS4

Nowiny z Adobe

Firma Adobe prowadząca już od jakiegoś czasu prace na Photoshopem CS4 ogłosiła, że po raz pierwszy pojawi się 64-bitowa wersja tego prawdopodobnie najpopularniejszego programu do edycji fotografii. Aplikacja będzie dostępna tylko dla posiadaczy Windows Vista. Adobe nie podało żadnej informacji, kiedy i czy w ogóle pojawi się 64-bitowa wersja na komputery Mac. Ich właścicielom pozostaje mieć nadzieję, że programiści poradzą sobie z niepełną kompatybilnością języka programowania Carbon z ich sprzętem. Zdaniem Adobe, wydajność programu będzie o 10% większa niż w przypadku wersji 32-bitowej, a czas potrzebny do otwarcia pliku 

...lub wykonania wymagającej funkcji będzie znacząco krótszy. Z drugiej strony wymagania Photoshopa CS4 64-bit będą niemałe. Do płynnego działania użytkownicy będą musieli przeznaczyć 4GB pamięci systemowej na sam program. Na razie nie wiadomo, kiedy aplikacja znajdzie się w sprzedaży.

Photoshop online / Photoshop Express

Własnie ukazała się sieciowa, darmowa wersja Photoshopa. Niestety, jeśli ktoś spodziewał się aplikacji o zbliżonych możliwościach, będzie czuł się rozczarowany.

photoshop express

Photoshop Express
ma jednak kilka zalet, wśród których kluczowe są łatwość używania i brak konieczności ściągania jakichkolwiek danych. No i najważniejsze – nie trzeba za niego płacić. Kolejną cenną dla niektórych użytkowników cechą będzie integracja programu z serwisami Facebook, MySpace i Picasa, dzięki czemu łatwo można poddać edycji znajdujące się tam zdjęcia.

Photoshop Express oferuje nam tylko kilka z ogromnej liczby możliwości, jakie posiada jego "starszy brat".

Po wpisaniu adresu musimy stworzyć jeszcze nasze konto, aby już po chwili móc załadować dowolny obrazek i zacząć prostą edycję. Do dyspozycji mamy 17 różnych narzędzi: od zupełnie podstawowych - jak przycinanie zdjęć i możliwość usuwania efektu czerwonych oczu, po nieco bardziej zaawansowane opcje - jak na przykład ustawianie natężenia kolorów, wyostrzania itd.

Aplikacja oferuje użytkownikowi 2GB na przechowywanie danych . Na razie ciężko wykorzystać całą wolną przestrzeń z powodu niskiej prędkości uploadu. Można mieć nadzieję, że jest to tylko przejściowa sytuacja.

Adobe dołącza do Linux Foundation

Firma Adobe poinformowała o przystąpieniu do Linux Foundation, organizacji non-profit powołanej w celu propagowania i rozwijania platform opartych o oprogramowanie open-source.

Pierwszym krokiem było stworzenie linuksowej wersji środowiska wykonawczego Adobe AIR, przeznaczonego do tworzenia aplikacji internetowych która zbudowanych przy pomocy programów Flash i Flex w programach internetowych. Na razie Adobe AIR dla Linuxa istnieje tylko w wersji alfa. Firma oferowała co prawda w przeszłości częściowe wsparcie dla projektów open-source, ale decyzja o przystąpieniu do Linux Foundation otwiera zupełnie nowy rozdział dla Adobe.

Inne duże firmy członkowskie Linux Foundation to m.in. IBM, Google i HP.

Adobe Media Player - odtwarzacz online i offline

Odtwarzacz Adobe Media Player 1.0 został udostępniony przez firmę Adobe Systems Inc. Jest to darmowa aplikacja pozwalająca na odtwarzanie treści dostępnych online bez potrzeby uruchamiania przeglądarki. Może ona również odtwarzać filmy z dysku twardego. Dodatkowo Adobe uruchomiła własny serwis podobny do YouTube.

Adobe Media Player pozwala na odtwarzanie strumieni wideo w rozdzielczościach 1080p, 720p oraz 480i. Ponadto jego użytkownicy, korzystając z obecnego w programie katalogu, mogą subskrybować dostęp do określonych programów telewizyjnych i otrzymywać informacje o nowych odcinkach.

Firmy, które od początku będą oferować treści dla nowego odtwarzacza to m.in.: CBS, MTV Networks, Universal Music Group, PBS i inne. Ich materiały mogą być zabezpieczone przed kopiowaniem m.in. przez system DRM.

Odtwarzacz jest dostępny w wersji dla systemów Mac oraz Windows
. Można go pobrać ze stron Adobe .

Wraz z nowym odtwarzaczem firma Adobe uruchomiła również witrynę multimedialną Adobe TV. Serwis ten oferuje treści wideo kierowane do klientów Adobe czyli grafików, fotografików, projektantów itd. Użytkownicy, którzy będą je oglądać przez odtwarzacz Adobe Media Player, będą mieli możliwość pobrania filmów na swój twardy dysk.

---
Źródło: DVICE, TG Daily, Inf. prasowe