Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

FireFox 9

Mozilla nadal razem z Google

Mozilla wydała dziewiątą wersję przeglądarki Firefox na systemy Windows, Mac, Linux i Android. Trzeba przypomnieć, iż Mozilla zaangażowana jest w ochronę przed śledzeniem internautów (Do NoT Track), wprowadzenie Firefoksa na Androida i wsparcie dla nowych technologii, m.in. w zakresie HTML5. Oficjalnie Mozilla podaje, że Firefox przyśpieszył 7-krotnie w porównaniu z wersją 3.6 i 32-krotnie z wersją 1, a zużycie pamięci spadło o 50%.

 

 

Co nowego w przeglądarce?

Pojawiły się następujące nowości:
- technologia Type Inference, która poprawia wydajność JavaScriptu, co ma znaczenie dla szybkości i płynności przeglądania bogatych graficznie stron;
- obsługa gestów multi-touch na dwa palce w systemie Mac OS X Lion, ułatwiająca nawigację między stronami;
- usprawnienia deweloperskie, w tym wsparcie fragmentacji zapytań XHR, dzięki czemu witryny mogą wyświetlać zawartość już w momencie jej pobierania, zamiast czekać na zakończenie ściągania.

Jeśli chodzi o wersję dla Androida, to została ona dostosowana do tabletów. Użytkownicy mogą łatwiej przełączać karty i mogą korzystać z widoku pionowego i poziomego, zwyczajnie obracając urządzenie.

Google nadal w FireFoxie

Wczoraj na blogu Mozilli pojawiła się informacja o podpisaniu porozumienia:

Mozilla and Google Sign New Agreement for Default Search in Firefox
We’re pleased to announce that we have negotiated a significant and mutually beneficial revenue agreement with Google. This new agreement extends our long term search relationship with Google for at least three additional years.
“Under this multi-year agreement, Google Search will continue to be the default search provider for hundreds of millions of Firefox users around the world,” said Gary Kovacs, CEO, Mozilla.
“Mozilla has been a valuable partner to Google over the years and we look forward to continuing this great partnership in the years to come,” said Alan Eustace, Senior Vice President of Search, Google. The specific terms of this commercial agreement are subject to traditional confidentiality requirements, and we’re not at liberty to disclose them.


Na jego mocy współpraca Google'a i Mozilli zostanie przedłużona o co najmniej trzy lata. Mozilla to wciąż cenny partner dla Google.

Wyszukiwarka to w końcu sztandarowy produkt przynoszący największe zyski, a na rynku amerykańskim Bing jest poważnym konkurentem...