Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Najnowszy bezpieczny Firefox

Firefox 3.0.7 - aktualizacja bezpieczeństwa

Najnowsza aktualizacja popularnej przeglądarki internetowej fundacji Mozilla naprawia osiem problemów bezpieczeństwa wykrytych w wersji 3.0.6. Sześć z nich określono mianem krytycznych. Najgroźniejsza z luk umożliwiała atakującemu wykonanie kodu na komputerze ofiary. Aktualizacje dla systemów Windows, Mac OS X i Linux są dostępne z oficjalnej strony fundacji. Użytkownicy Firefox 3 powinni otrzymać odpowiednie powiadomienie w przeciągu 48 godzin od opublikowania aktualizacji – mogą też dokonać samodzielnego sprawdzenia z poziomu menu pomocy.

Wersja 3.0.7 jest drugą aktualizacją przeglądarki w tym roku i kolejnym krokiem w kierunku detronizacji udzielnego władcy rynku – Internet Explorera. Obecnie Firefox może pochwalić się ok 30 % udziałem na rynku, w porównaniu z ok. 60 % udziałem IE (ok 10% spadek w ostatnim roku).


O Firefox 3.0.7

FF3 to szybka aplikacja umożliwiająca otwieranie kolejnych okien w zakładkach, z wbudowaną blokadą okienek pop-up i mechanizmem wyszukiwawczym. Firefox został również wyposażony w prostego menadżera pobierania plików, który pozwala szybciej i efektywniej wykorzystać łącze internetowe. Funkcjonalność przeglądarki można bardzo łatwo rozszerzyć dzięki wtyczkom i dodatkom. Należy jednak zauważyć, że wiele add-onów wykorzystywanych do tej pory (np. W Firefox 2) może nie działać z najnowszą wersją - co jest raczej normalne.

Wśród nowości znalazł się inteligentny pasek adresu, poprawione menedżery dodatków i pobierania, lepsze zarządzanie zakładkami, między innymi przez nadawanie im etykiet. W nowym Firefoksie wprowadzono również możliwość przeszukiwania historii przeglądania i zakładek oraz tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych.

W trzecim Firefoksie wprowadzono także ochronę przez złośliwym oprogramowaniem i phishingiem, a twórcy zapewniają, że lista podejrzanych witryn internetowych aktualizowana jest co pół godziny. W ramach zwiększenia bezpieczeństwa, Mozilla zdecydowała się również ułatwić użytkownikom dostęp do informacji o tożsamości witryn. Połączenie ze stroną korzystającą z uwierzytelnionych certyfikatów EV SSL skutkuje już nie tylko wyświetleniem zamkniętej kłódki w prawym rogu pasku statusu przeglądarki. Firefox 3 sygnalizuje również nawiązanie bezpiecznego połączenia na pasku adresu - na rzucającym się w oczy zielonym tle wyświetlana jest pełna nazwa witryny. Według twórców programów ma to przynajmniej częściowo ograniczyć niebezpieczeństwo związane z phishingiem.

Firefoksa można pobrać z oficjalnej strony: