Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

RSS - oprogramowanie - jak korzystać?

   RSS - STANDARD ODBIORU INFORMACJI

STANDARD of the RECEIPT of the INFORMATION 

Oprogramowanie i jak korzystać z dobrodziejstw selekcji informacji? / Freeware!

W poprzednim materiale omówiliśmy zasadę działania kanałów informacyjnych RSS. Wystarczy posiadać czytnik wiadomości RSS, żeby automatycznie otrzymywać nagłówki nowych wiadomości z całego świata, z interesującymi Internautę informacjami. Jak pisaliśmy - użytkownicy nie muszą wchodzić na wiele stron WWW żeby sprawdzić - czy nie pojawiły się jakieś nowe wiadomości, ważne artykuły - z interesującej ich dziedziny.

By pobrać kliknij w aktywny link! / Download - clik in the link! 

 

 

W skrócie przypominamy, że RSS (Really Simple Syndication / w praktyce RDF - Site Summary) to oparty na XML sposób dystrybucji nagłówków wiadomości.

Przewagą niniejszego formatu jest szybkość działania, ponieważ technika dystrybucji udostępnia treści niemal w chwili publikacji i selektywność - czyli wolny wybór użytkownika, który decyduje z jakich dziedzin i tematów chce otrzymywać informacje -  raz, że - otrzymywać, dwa - przeczytać dowolnie wybrany materiał.

Dodatkową istotną różnicą, jest zachowanie prywatności - osoba decydująca się na subskrypcię z wybranych przez siebie "sitów", nie podaje żadnych informacji na swój temat.

Nie jeden z użytkowników sieci zastanawiał się zapewne...

- Jak korzystać z kanałów RSS?

Do odczytywania wiadomości służą zakładki niektórych przeglądarek np. Opery, Fire Foxa - niestety taki sposób ma duże ograniczenia.

Podstawowym oprogramowaniem i narzędziami są czytniki i wtyczki RSS. Co ciekawe, kanały informacyjne technologii RSS wykorzystywane są również przy przesyłaniu informacji między serwisami internetowymi, prasowymi, informacyjnymi.

Sposób prezentacji wiadomości jest bardzo zróżnicowany i zależy - jak to w branży informatycznej bywa - od zastosowanego programu. Bardzo często nagłówki wiadomości wyświetlane są w "wyskakującym" oknie, gdy w subskrybowanym przez nas "temacie" ukaże się coś nowego na stronie wydawcy. W przypadku wtyczek do programów pocztowych, możemy odczytywać wiadomości jak normalne e-maile.

Jak pobrać wiadomości RSS?

Listę dostępnych w serwisach internetowych kanałów RSS znajdziecie zwykle na ich stronach pod postacią charakterystycznych prostokątnych ikonek, często z opisem: "Pobierz RSS". Wystarczy kliknąć w taką ikonę, wówczas temat załaduje się automatycznie do czytnika. Gdyby były kłopoty należy kliknąć w ikonę prawym klawiszem myszy, skopiować link i wkleić go do swojego programu. Zdarza się, że czynności wymagają określonej procedury i są nieco inne od opisywanych - wszystko zależy od zainstalowanego software.

Przykładowo należy z reguły skopiować link kanału, wybrać z pozycji menu polecenie Plik/File - Nowy/New - Nowy serwis/Servis i wkleić go w przeznaczone miejsce; zdarza się - używając do tego celu bardzo prostego kreatora, który prowadzi do odpowiedniej listy istniejących tematów. Warto utworzyć "New Channel", dla informacji które Was interesują, by zachować porządek w subskrybowanych treściach.

Poniżej zamieszczamy linki do oprogramowania które możecie pobrać, są to bezpłatne i najpopularniejsze czytniki kanałów informacyjnych RSS, typu freeware.

FeedReader - Windows - www.feedreader.com

Kliknij by pobrać program!

Headline Viewer - Windows - www.headlineviewer.com

Kliknij by pobrać program!

RSSreader - Windows - www.rssreader.com - czyta polskie znaki - PL

Kliknij by pobrać program!

RSS Bandit - Windows - www.rssbandit.org - czyta polskie znaki - PL / Potrzebuje pakietu MS.NET Framework

Kliknij by pobrać program!

Sharp Reader - Windows - www.sharpreader.net

Kliknij by pobrać program!

AmphetaDesk - Windows / MacOS / Linux - www.disobey.com/amphetadesk/

O tym oprogramowaniu warto napisać, że występuje w wersjach na wszystkie popularne platformy systemowe i należy do typu open-surce!

- AmphetaDesk is a free, cross platform, open-sourced, syndicated news aggregator - it obediently sits on your desktop, downloads the latest news that interests you, and displays them in a quick and easy to use and customizable!

Wersja dla - Win 98/XP!
 

Wersja dla - MacOS!

Wersja dla - Linux!

-------------------

Wymagany dla wielu czytników pakiet MS.NET Framework możecie pobrać ze strony producenta,
link należy wkleić w przeglądarkę:

http://msdn.microsoft.com/netframework/downloads/updates/default.aspx

------------------- 

DLA PROGRAMISTÓW I PASJONATÓW:

Źródła i ustawienie programowania RSS / RDS
http://web.resource.org/rss/1.0/spec

Konwerter RSS na Jawa Skrypt
http://www.rss-to-javascript.com/p/138.html
http://staff.theonering.net/corvar/cgi-bin/sidebar-inst.pl

Instalacja wybranych kanałów w przeglądarkach opartych na silniku Mozilli

- RSS Install a Mozilla Sidebar
http://staff.theonering.net/corvar/cgi-bin/sidebar-inst.pl

 

Redakcja

- Wkrótce ciąg dalszy materiałów na temat standardu RSS !

-----