Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

ShoutBox - jako mini chat

ShoutBOX

Jest to komponent wzbogacający przede wszystkim estetycznie naszą stronę internetową. Zastosowanie praktyczne jest znikome, ale na siłę można zawsze coś wymyślić ;) Dla przykładu: wizytatorzy mogą komunikować się między sobą na bieżąco wymieniając poglądy na temat wykonania strony lub odnośnie jej zawartości. W praktyce jest to miniChat połączony z systemem komentarzy - ale nie do końca (staram się powiedzieć że jest to jakby mix obu tych możliwości).

Źródła (source)
Aby zainstalować i użytkować ShoutBox należy pobrać skompresowany folder [skompresowane źródła shoutbox]. Następnie na serwerze należy utworzyć folder shoutbox i nadać mu chmod 777. Wgranym do niego plikom (pobranym z shoutbox.zip) nadajemy uprawnienia 755 - wyjątkiem jest tutaj plik shoutbox.talk.html któremu uprawnienia muszą zostać ustawione na wartość 777
Instalacja
Jeśli skasujemy całkiem plik shoutbox.talk.php - wówczas system utworzy go ponownie i jako że wówczas będzie jego "właścicielem" nada mu chmod o wartości 755
Jeśli zamierzamy użytkować ShoutBox'a na swojej stronie, należy w kodzie, w miejscu w którym chcemy zamieścić ów komponent, wstawić poniższy kod:

W sekcji HEAD
<link href="/shoutbox.css" type="text/css" rel="stylesheet" />
<script type="text/javascript" src="http://arahnet.org/projects/basicajax/basicajax.js">
</script>
Gdziekolwiek w BODY:
<script type="text/javascript">
 // <!-- <![CDATA[
  if(BasicAJAX){
    var ajax=new BasicAJAX();
    var shoutbox=new ShoutBox();
    if(shoutbox){
	shoutbox.idBox='id-shoutbox-show';
	shoutbox.self_name='shoutbox';
	shoutbox.init(2001);//co ile ms aktualizowac
   }
  }
 // ]]> -->
 </script>

Należy pamiętać o zmiennej shoutbox.self_name - koniecznie musi być ustawiona, jeśli obiekt nazywałby się nie shoutbox ale np. ablaraba, zmienna powinna przyjąć właśnie taką wartość!

ablaraba.self_name='ablaraba'
No i tyle w zasadzie wystarczy do samego działania... Jednak jeśli chcemy np. dopasować wysokość całości pola, należy użyć prostego kodu, najlepiej w bloku if(shoutbox)
shoutbox.init(2001);
shoutbox.getBox();
shoutbox.hBox.style.height='120px';
No i teraz dokładnie to już wszystko co wiedzieć musisz ;)
ShoutBox   jako mini chat

Przykład działania dość prostego komponentu. Komponent ten może przydać się każdemu WebMasterowi w celu upiększenia swojej strony, popisania się przed dziewczyną ;) lub jako coś nieco bardziej praktycznego (np. służąc użytkownikom jako szybki sposób na komentowanie samej witryny, czy ogólnie ułatwione porozumiewanie się ze sobą)...

BasicAJAX

Przy projekcie tym wspierać się będziemy innym komponentem, dostępnym z zewnątrz, mowa tu o BasicAJAX opisanym w artykule BasicAJAX - stare technologie w nowym wydaniu oraz na oficjalnej stronie projektu basicajax.arahnet.org. Link do komponentu:

http://dzien-e-mail.org/ajax/art1/basicajax.js