Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Reklama w Internecie

Reklama Internetowa

Pionierska reklama internetowa miała postać bannera w formacie GIF. Została wyemitowana 27 października 1994 na stronach magazynu HotWired. Promowała firmę AT&T - po kliknięciu na banner internauta był przenoszony na witrynę tej firmy. Reklamę internetową zmieniło pojawienie się graficznych przeglądarek stron www. Wydatki na reklamę w sieci rosną jak na drożdżach.

Historia mediów

Pierwsza z przeglądarek WWW - NCSA Mosaic, powstała w 1993 r. W 1922 roku stacja radiowa WEAF ogłosiła, że oferuje 10 minut czasu antenowego dla tego, kto zapłaci 100$. Odpowiedział pośrednik handlu nieruchomościami i jego oferta zaprezentowana na antenie uważana jest za pierwszą reklamę radiową. Pierwsza reklama telewizyjna została wyemitowana w 1941 roku przez lokalną stację WNBT w Stanach Zjednoczonych.

 

Reklama w Internecie?


Wykorzystanie Internetu jako medium reklamowego początkowo nie znajdowało chętnych. Pierwszą większą próbę podjęła firma z branży ISP - Prodigy. Zaproponowała ona w 1990 sponsoring świadczonych przez siebie usług. Nie spotkało się to jednak z zainteresowaniem ze strony reklamodawców, co zniechęciło potencjalnych naśladowców.

Promocja AT&T była perwszym kamieniem który ruszył lawinę.


Jak widzimy, od momentu pojawienia się pierwszej reklamy w sieci minęło niecałe dwanaście lat. Od chwili pierwszej emisji reklamy w innych mediach - wielokrotność tej liczby. Internet jest bardzo młodym medium. Wcześniej doskonale zbadao prasę, radio, telewizję. Obecnie mamy już wiele opracowań dotyczących Internetu - zrealizowanych przez firmy takie jak SMG/KRC, OBOP czy AGB. Co prawda, dane zliczane według różnych metodologii różnią się miedzy sobą, jednak nikt już nie ma wątpliwości, że jak nigdzie indziej - sieć można zbadać dokładnie, jak żadne inne medium.

Można napisać, że proces porządkowania rynku internetowego odbywa się na naszych oczach. wcześniejsze próby dokonały się materializując dokładnymi metodologiami i wynikami.

Pieniądze na reklamę w sieci

WYDATKI NA REKLAMĘ W INTERNECIE


Wydatki na reklamę w sieci rosną jak na drożdżach. Z blisko 90 mln zł w 2004 roku, w ubiegłym urosły do 150 mln zł, a tym sięgną blisko 300 mln zł. Dynamika wzrostu przekracza 65 proc. Inne media mogą tylko zazdrościć – w telewizjach wydatki reklamowe rosły w tempie około 13 proc., a w gazetach – zaledwie 7 proc. W ciągu ostatnich pięciu lat, jak szacuje CR Media Consulting, udział wydatków na internet w budżetach reklamowych firm zwiększył się ponad sześciokrotnie. To dopiero początek.

Zmiana przyzwyczajeń


Internet będzie zabierał coraz więcej pieniędzy tradycyjnym mediom. Dzieje się tak, bo przybywa internautów: w Polsce dostęp do sieci ma już blisko 10 mln osób. Zyskują na tym portale, co zresztą widać po ich wynikach. Te, które są notowane na giełdzie – jak Onet.pl czy Interia – są coraz droższe. Pod koniec grudnia 2005 roku wartość akcji Onetu wynosiła ok. 75 zł, teraz za każdy z papierów firmy trzeba zapłacić 127 zł.

Niedawno na giełdę wszedł Bankier.pl, który ma największą liczbę użytkowników wśród portali finansowych – 581,5 tys. Dobre wyniki to zasługa reklamodawców. Żeby ich zdobyć, portale muszą przyciągać jak najwięcej klientów. Oferują więc coraz więcej nowych usług: oprócz bieżących informacji darmową pocztę, blogi, telewizję internetową.

Gazety i media tradycyjne w impasie


Najchętniej za reklamę w sieci płacą firmy z branży finansowej, telekomunikacyjnej oraz rozrywkowej i kulturalnej. Coraz większy jest też udział produktów szybko zbywalnych, jak kosmetyki czy żywność. Jeden z aktywnych reklamodawców w sieci, firma doradztwa finansowego, w ogóle zrezygnował niedawno z reklam w gazetach codziennych, przenosząc swój budżet na reklamę w internecie. Dlaczego?

Z pewnością - reklama w sieci jest tańsza. W internecie są najlepsi klienci, bo internauci to ludzie, którzy są świadomi swoich wyborów i mają pieniądze. A oglądalność reklam w prasie czy telewizji, a tym samym możliwość dotarcia do klienta, jest dużo mniejsza niż kilka lat temu! Bo prasa, TV jest przeładowana reklamami i nie daje takiej możliwości poinformowania o szczegółach usługi, jaką daje net ...

Agencje i domy mediowe tworzą działy zajmujące się reklamą internetową.


Internet doceniają średni i bardzo mali przedsiębiorcy. To o nich walkę w Polsce rozpoczął jeden z największych i najdroższych dotcomów na świecie Google, który dzięki reklamom miał w 2005 r. ponad 6 mld USD przychodów. Google oferuje możliwość reklamy za pomocą tzw. linków sponsorowanych, czyli odnośników do stron konkretnych firm pojawiających się podczas wyszukiwania stron w sieci. Wiele firm zrezygnowało z tradycyjnych form reklamy, na rzecz linków i bannerów - sa skuteczniejsze.

Zenith Optimedia


Specjaliści Zenith Optimedia zweryfikowali swoje prognozy dotyczące wartości globalnego rynku online w latach 2005 - 2008. Do tej pory szacowali, że w ciągu czterech lat wartość rynku wzrośnie o 76%, dziś przyznają się do błędu i twierdzą, że wzrost będzie o 8 punktów procentowych większy. Wg Zenith światowy rynek online będzie wart w tym roku 24 mln $ czyli o blisko 30% więcej niż w roku 2005. Co najważniejsze, rośnie również udział internetowej reklamy w media mix-ie i w roku 2006 przebijamy magiczną barierę 5% (dokładnie 5,7%). Tym samym wydatki na Internet są już większe aniżeli na outdoor (5,5%) i reklamę w kinach (0,4%). Pościg za radiem (8,4%) trwa.

Powstaje pytanie czy przypadkiem nie powinniśmy zweryfikować naszych prognoz odnośnie wartości polskiego rynku w roku 2006. Rok temu twardo obstawiano, że w roku 2005 wydatki na reklamę online wyniosą 120 mln PLN, bez barterów! A już na początku 2006 te założenia okazały się zbyt skromne, gdyż rynek okazał się większy o ok. 25%.

Resume raportu Zenith możecie pobrać tutaj

---