Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Centrino 2 Intela

Nowe Centrino 2

Sercem Centrino 2 jest zmodernizowany dwurdzeniowy procesor (a dokładniej 5 różnych do wyboru) wykonany w technologii 45 nanometrów (przez co oferuje bardzo dobry stosunek wydajności do zapotrzebowania na energię). Jeszcze w tym roku mają do nich dołączyć pierwsze w historii procesory czterordzeniowe. Niedawno swoją premierę miały notebooki z Pumą firmy AMD, które znacząco wyprzedzały dotychczasowe konstrukcje Intela. Ich przewaga nie trwała jednak długo, ponieważ Intel wprowadził piątą edycję laptopów Centrino. Zatem wyścig o miano najszybszego wśród producentów trwa. W nowych modelach z Centrino 2 wymieniono prawie wszystkie kluczowe elementy:  

procesory, chipset oraz kontrolery sieciowe (WiFi i LAN). Dzięki innowacjom Centrino 2 zapewnia doskonałą jakość odtwarzania filmów HD (także w podróży), zwiększa wydajność, czas pracy baterii i zasięg sieci bezprzewodowej oraz poprawia bezpieczeństwo i funkcje administracyjne.


Podobnie jak w Pumie, argumentem przemawiającym za wyborem nowego Centrino, jest bardzo wydajny układ graficzny, obsługujący DirectX 10. Według zapewnień Intela nowa grafika jest o 80 proc. wydajniejsza od poprzedniej generacji, dzięki czemu komputer zapewnia płynność w grach 3D i w aplikacjach multimedialnych oraz umożliwia oglądanie filmów w rozdzielczości HD. Obraz może być wyświetlany na zewnętrznym monitorze przez złącze HDMI, dlatego zestaw może służyć również jako kino domowe. Za dekodowanie plików wideo odpowiedzialny jest moduł graficzny (a nie jak wcześniej procesor), który dodatkowo redukuje poziom poboru energii.

Nowy chipset pozwala na jednoczesną obsługę dwóch rdzeni graficznych - zintegrowanego i dodatkowego w postaci karty zgodnej z interfejsem PCI Express. Chipset współpracuje z bardzo wydajnymi pamięciami (do 8 GB w trybie dwukanałowym), których zastosowanie nie tylko zwiększa szybkość komputera, ale także ze względu na 25 –proc. niższe wydzielanie ciepła, przynosi realną korzyść w postaci mniejszego nagrzewania się obudowy laptoptopa.

Kolejną istotną nowością jest nowy kontroler sieciowy, który opcjonalnie może występować ze zintegrowanym kontrolerem sieci WiMAX. Jest to bezprzewodowa sieć czwartej generacji, wykorzystująca protokół IP i uzupełniająca sieci Wi-Fi. Jednak zdaniem handlowca internetowego sklepu komputerowego Henwar, Piotra Misiurskiego, w Polsce technologia ta jest jeszcze mało znana i niedoceniana.

Innym czynnikiem na drodze ku zaoszczędzeniu „bateryjnego” czasu w Centrino 2 jest zastosowanie technologii Deep Power Down, która wyłącza podzespoły obliczeniowe, np. jeden z rdzeni procesora lub pamięć podręczną, gdy notebook pozostaje bezczynny. Według producenta, dzięki zastosowaniu tych wszystkich energooszczędnych komponentów notebooki z Centrino 2 mogą pracować na baterii nawet powyżej 6 godzin.

Lepsze warunki do pracy otrzymają także dyski twarde. Kontroler napędów obsługuje dyski SATA 3.0 Gbps, interfejs eSATA (dla dysków zewnętrznych), a także tryby RAID 0 i 1 (systemy współpracy dwóch lub więcej dysków twardych). Wraz z nowym kontrolerem użytkownik dostanie proste w użyciu narzędzie do szybkiego wykonywania kopii bezpieczeństwa, które także można przechowywać na dyskach ze złączem eSATA. W przypadku awarii dysku, dzięki Rapid Recovery, odtworzenie kopii bezpieczeństwa ma sprowadzać się do uruchomienia tylko jednej funkcji.

Warto też wspomnieć o kilku przydatnych funkcjach w technologii Intel Pro (modele dla zastosowań biznesowych). Mają one za zadanie chronić dane przed nieautoryzowanym dostępem. Jeśli komputer będzie wyposażony w funkcje zdalnego zarządzania jego zasobami, to w przypadku kradzieży lub zgubienia notebooka dane chronione są sprzętowym kluczem szyfrującym. Zablokowanie dostępu do danych może nastąpić, gdy tylko zaginiony laptop zostanie podłączony do sieci.

Arkadiusz Dębowski z Henwar.pl podsumowuje: „Co prawda, Intel Centrino 2 jest sporym krokiem naprzód w produkcji laptopów - coraz bardziej wydajnych, cienkich i lekkich, ale jest to raczej ewolucja niż rewolucja. Debiut ten, to po prostu marketingowa odpowiedź na platformę AMD Puma. Który z rywali zwycięży? Czas i rynek pokaże…”
---
W ofercie internetowego sklepu komputerowego modele z Centrino 2 można kupić już za ok. 2100 zł netto.