Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

News Hardware w marcu

Nowinki na rynku sprzętu i gadżetów

MSI, firma znana głównie z produkcji płyt głównych opracowała nowatorski sposób chłodzenia procesora, pozwalający zaoszczędzić energię.  Zespół naukowców z irlandzkiego Tyndall National Institute opracował miniaturowe diody LED, które mogą pracować bez ładowania przez okres około 80 lat.  Fani płyt winylowych nie muszą już polegać wyłącznie na Ion, który do tej pory jako jeden z niewielu producentów, oferował gramofony USB. Sony zaprezentowało własne urządzenie tego typu – PS-LX300 USB. Intel zapowiedział, że komputery przenośne zbudowane w oparciu o platformę Centrino 2, będą mogły wyświetlać grafikę dwukrotnie szybciej, ...  

 

Cooler zasilany przez procesor

MSI, firma znana głównie z produkcji płyt głównych opracowała nowatorski sposób chłodzenia procesora, pozwalający zaoszczędzić energię. Pomysł polega na tym, aby cooler był zasilany poprzez procesor.

 

W rzeczywistości jest to wprowadzenie w życie pomysłu znanego nie od dzisiaj. Air Power Cooler używa energii obecnej w gorącym powietrzu, wydzielanym przez nagrzewający się procesor. Mechanizm nazywany silnikiem Stirlinga został opisany już w 1816 roku przez szkockiego inżyniera, Roberta Stirlinga.

Jak utrzymuje firma MSI, opracowany przez nią cooler może przerobić 70 % energii z gorącego powietrza na ruch wentylatora. Nie korzysta przy tym ani trochę z elektryczności. Prototyp urządzenia zostanie zademonstrowany w Hanowerze, na targach CeBIT, Nie wiadomo jeszcze, kiedy ten unikalny system chłodzenia trafi na rynek. 

Źródło: Reg Hardware

Dioda LED na całe życie

Zespół naukowców z irlandzkiego Tyndall National Institute opracował miniaturowe diody LED, które mogą pracować bez ładowania przez okres około 80 lat.

Mikrodiody LED o rozmiarach 15 mikronów są znacznie mniejsze od standardowych, obecnie używanych, które są wielkości 300 mikronów. Mikron to jedna milionowa część metra. Nowe diody do pracy wymagają energii rzędu kilku miliardowych ampera. Dzięki temu, mogą działać przez długi czas przy ograniczonym dostępie do źródeł energii. Wyliczenia wskazują, że okres ten może wynosić nawet 80 lat przy korzystaniu z energii zmagazynowanej w baterii wielkości monety.

Kluczowa w tym projekcie jest daleko posunięta miniaturyzacja. Jak powszechnie wiadomo, urządzenia o mniejszych rozmiarach pobierają mniej energii, niż duże. Są również bardziej wydajne. Niestety, mniejszy rozmiar w tym przypadku oznacza mniejszą ilość emitowanego światła. Jednak, technologia już istnieje, tak więc prawdopodobnie tylko kwestią czasu jest, aby powstały większe diody, którym łatwiej będzie można znaleźć praktyczne zastosowanie. Będą one działać krócej, niż prototyp – „tylko” 5 lat. Ale trudno to uznać za powód do narzekań. 

Źródło: Crave

  
 

Gramofon USB w ofercie Sony

Fani płyt winylowych nie muszą już polegać wyłącznie na Ion, który do tej pory jako jeden z niewielu producentów, oferował gramofony USB. Sony zaprezentowało własne urządzenie tego typu – PS-LX300 USB.

 

Gramofon umożliwia łatwe przeniesienie nagrań analogowych do formatu cyfrowego. Oprogramowanie Sound Forge Audio Studio, które Sony sprzedaje wraz ze swoim urządzeniem, pozwala bez trudu zmiksować utwory pochodzące z płyt winylowych na komputerze PC oraz wyeksportować je do odtwarzacza MP3.

Ponadto, w gramofonie zastosowano specjalny system, który obniża hałas silnika urządzenia. Ta technologia także zwiększa stabilność płyt w trakcie odtwarzania.

Urządzenie pozwalające na powrót do czasów analogowych, kosztuje 150$. 

Źródło: Reg Hardware

 
 

FreeLoader 8.0 - przenośna ładowarka słoneczna

Amatorzy alternatywnych źródeł energii z pewnością zainteresują się urządzeniem FreeLoader 8.0. Korzystając z niego można za darmo naładować przenośne gadżety, z użyciem energii słonecznej.

Według zapewnień producenta, urządzenie firmy Solar Technology, FreeLoader 8.0 Portable Solar Charger, może naładować dowolny przenośny gadżet, nawet w niezbyt nasłonecznionych częściach świata. Urządzenie naładuje iPoda na 18 godzin funkcjonowania, telefon komórkowy otrzyma energii na 44 godziny, PSP na 2,5 godziny, zaś PDA na 22 godziny.

Aby zapewnić ciągłość przekazywania energii do gadżetu podłączonego do FreeLoadera, jednocześnie z napełnianiem baterii, ładowarka dostarcza energii także do własnej, wewnętrznej baterii. Zastosowany akumulator przechowuje swój ładunek przez okres 3 miesięcy. Ładowarka obsługuje 11 różnych złącz, w tym także gadżety, które pobierają prąd przez miniUSB lub USB.

FreeLoader 8.0 dostępny jest w kolorze różowym lub srebrnym, w cenie 29,99£. 

Źródło: Pocket-lint

 
 

Miniaturowy komputer built-in PC

NEC Display Solutions przedstawia nowe, profesjonalne rozwiązanie, przeznaczone dla wielkoformatowych monitorów LCD. Miniaturowy komputer built-in PC, zamontowany w specjalnie do tego przeznaczonej kieszeni monitora, pozwala uzyskać zintegrowane narzędzie sieciowe dedykowane sektorowi Digital Signage oraz wszystkim innym aplikacjom, gdzie najwyższa jakość prezentowanego obrazu, niezawodność sprzętu oraz możliwość przechowywania i aktualizacji wyświetlanej treści ma kluczowe znaczenie. Komputer dostępny jest w dwóch wersjach: standardowej oraz rozbudowanej. W obu przypadkach urządzenie posiada na twardym dysku fabrycznie preinstalowany system operacyjny Windows XPe.

 

Dzięki zintegrowaniu komputera built-in PC z wielkoformatowym monitorem LCD z serii NEC MultiSync® 20 lub z dysponującym rozdzielczością Full HD modelem NEC Multeos, uzyskujemy w pełni funkcjonalne sieciowe narzędzie do prezentowania danych, informacji, reklam lub obrazów. Wbudowana karta graficzna Intel®, współdzieląca do 224MB pamięci VRAM, umożliwia wyświetlanie filmów. Dodatkowo, mocniejszy model komputera built-in PC NEC, pozwala na odtwarzanie materiału o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Built-in PC NEC został wyposażony w trzy złącza USB 2.0, dzięki którym do komputera podłączyć możemy mysz, klawiaturę oraz dodatkowe urządzenia, jak pendrive, przenośny dysk twardy lub kamerę internetową. Zarówno standardowa jak i rozbudowana wersja komputera posiadają wbudowaną kartę sieciową, umożliwiającą łączenie się z Internetem. Dzięki temu można na bieżąco zmieniać treść cyfrowej reklamy czy innych aktualnie wyświetlanych prezentacji. Cyfrowe gniazdo wideo DVI-I pozwala łatwo podłączyć do wielkoformatowego modelu LCD NEC inny monitor.

Funkcjonalność komputerów built-in PC NEC może być jeszcze bardziej zwiększona, za sprawą złącza express card zgodnego ze standardami: 34mm oraz 54mm. Umożliwia ono podpięcie dodatkowych urządzeń, w tym m.in. kart UMTS, WiFi oraz odbiorników cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Przewagą standardu express card, w porównaniu do PCMCIA, jest szybszy transfer danych oraz mniejsze wymiary.

Dla pełnej integracji z wielkoformatowymi monitorami LCD NEC Display Solutions, komputer posiada złącze komunikacyjne RS-232. Użytkownicy mogą regulować takie parametry wyświetlania obrazu, jak jasność, kontrast czy temperatura kolorów. Natomiast darmowe oprogramowanie NEC NaviSet™Administrator pomaga diagnozować ewentualne błędy w działaniu rozwiązania.

We wszystkich komputerach NEC built-in PC preinstalowano system operacyjny Windows XPe. Zapewniona jest także pełna kompatybilność z systemem Linux.

  
 

Tuner telewizji cyfrowej DVB

WinFast DTV Dongle Gold to miniaturowy tuner naziemnej telewizji cyfrowej, nadawanej w standardzie DVB-T, czyli Digital Video Broadcasting – Terrestrial, podłączany do komputera przez USB 2.0.

W ten sposób bardzo łatwo uzyskamy dostęp do wysokiej jakości telewizji cyfrowej, np. na ekranie laptopa. Wraz z tunerem WinFast, nabywca otrzymuje przenośną antenę odbierającą sygnał telewizji DVB-T. Urządzenie pozwala zaprogramować automatyczne nagrywanie wybranych programów telewizyjnych. Sygnał wideo zapisywany jest w formacie wysokiej jakości – MPEG-2, co oznacza, że nagrane programy, będą miały jakość DVD. Funkcja TwinView umożliwia jednoczesne otworzenie dwóch okien wyświetlających wideo.

 

WinFast DTV Dongle Gold posiada wielojęzyczny interfejs oraz wbudowaną, globalną listę kanałów telewizyjnych. Oprogramowanie sprzedawane wraz z tunerem – WinFast Mobile Video Express, zawiera m. in. aplikację do tworzenia albumów 3D oraz konwerter, zamieniający pliki wideo na format obsługiwany przez iPody oraz PSP. 

Źródło: Fareastgizmos

2x szybsza grafika w Centrino 2

Intel zapowiedział, że komputery przenośne zbudowane w oparciu o platformę Centrino 2, będą mogły wyświetlać grafikę dwukrotnie szybciej, niż notebooki posiadające poprzednią wersję tego komponentu.

Procesor graficzny, który znajdzie się na platformie Centrino 2 – GMA X4500, według pierwszych testów jest dwukrotnie szybszy od popularnego obecnie X3100. Jeśli chodzi o taktowanie zegara – X4500 charakteryzuje się częstotliwością rzędu 640MHz (maksymalna prędkość poprzednika wynosi 500MHz).

Laptopy zbudowane z wykorzystaniem nowych rozwiązań Intela będą znacznie efektywniej obsługiwały DirectX 10 oraz OpenGL. Najdroższa wersja Centrino 2 będzie posiadała płytę główną GM47 Express, lecz w sprzedaży znajdzie się też wersja z GPU taktowanym zegarem 533MHz oraz płytą GM45 Express, dla nieco tańszych notebooków.

Trzecia z płyt głównych, zastosowanych w Centrino 2 – GS45 Express, będzie dysponowała GPU pracującym z prędkością 266MHz i znajdzie zastosowanie przede wszystkim w niewielkich urządzeniach przenośnych, np. UMPC.

Jak na razie Intel nie poinformował o dacie wprowadzenia na rynek platformy Centrino 2, lecz przewiduje się, że firma zaprezentuje najnowszy produkt w trakcie pokazów Computex, 3 czerwca na Tajwanie.

Kompaktowy komputer stacjonarny Asus

Nova P22, to komputer typu desktop marki Asus, o wyjątkowo niewielkich rozmiarach. Producent określa to urządzenie, jako „najmniejszy” na rynku komputer stacjonarny, wyposażony w procesor Core 2 Duo.

Rdzenie procesora zainstalowanego w komputerze Nova P22, pracują z częstotliwością 1,8GHz, zaś szyna FSB zastosowana w CPU, posiada prędkość rzędu 1066MHz. Komputer dysponuje pamięcią operacyjną DDR2, o pojemności 1GB. Niestety jednak, w tym kompaktowym pececie jest tylko zintegrowana karta graficzna. W zamian nabywca otrzymuje system Windows Vista Premium oraz wysokiej jakości moduły łączności bezprzewodowej – Bluetooth 2.0 oraz Wi-Fi 802.11n.

Komputer posiada wbudowane głośniki, obsługę sygnału S/PDIF oraz wielokanałowego dźwięku 5.1 Dolby Digital. Jeśli chodzi o wyjścia sygnału wideo, możliwości są ograniczone, bowiem urządzenie posiada tylko złącza DVI oraz VGA. Monitor do zestawu należy zakupić osobno. Komputer Asusa będzie wkrótce dostępny, w cenach 856$ (czarny) oraz 939$ (biały).

Źródło: Electronista

 

Doskonały dźwięk również z peceta

Firma Logitech stara się udowodnić, że dźwięk pochodzący z komputera nie musi być niskiej jakości. W tym celu stworzyła głośniki Z Cinema Advanced Surround Sound System.

Ten zestaw głośników komputerowych prawdopodobnie przewyższa jakością większość domowych systemów audio. Składa się z 2 satelitów, o wysokości 30cm każda oraz sporej wielkości subwoofera, który najlepiej umieścić pod biurkiem. Ogólna moc zestawu wynosi 180 watów.

Subwoofer podłączamy do komputera za pomocą USB, dodatkowo aby móc korzystać z urządzenia, należy zainstalować sterowniki z dołączonej płyty. Nabywca wraz z Z Cinema Sound System otrzymuje pilot, za pomocą którego można kontrolować nie tylko głośność dźwięku oraz basy, lecz również programy multimedialne, działające pod systemami Windows Media Center lub Vista.

Ponadto, ciekawą opcją jest możliwość podłączenia jednej z satelitek do odtwarzacza MP3, ponieważ wyposażono ją w złącze typu jack. Do niej także można podłączyć słuchawki.

System głośników Logitecha kosztuje 299,99$. 

Źródło: Coolest Gadgets

Energooszczędne dyski twarde 2,5 cala

Wraz z rosnącą popularnością komputerów przenośnych, coraz bardziej powszechne stają się niewielkie nośniki danych. W związku z tą tendencją, Fujitsu zapowiedział wprowadzenie na rynek linii energooszczędnych dysków twardych 2,5 cala, o imponującej pojemności 500GB.

Wysokiej jakości pliki graficzne oraz wideo, wymagają coraz bardziej pojemnych nośników danych. Tym niemniej, wielu klientów bierze pod uwagę także ekologiczne aspekty nabywanych urządzeń, między innymi niski pobór mocy. Przede wszystkim do nich, Fujitsu kieruje swój nowy produkt.

Nowe urządzenia w ofercie Fujitsu potrzebują zaledwie 1,8 wata mocy, aby przeprowadzać operacje zapisu i odczytu. Jest to elementem długofalowej strategii firmy (Fujitsu Green Policy Innovation Program), polegającej na produkcji urządzeń energooszczędnych.

Nowa linia HDD Fujitsu obsługuje gniazdo Serial ATA 3.0 Gb/s. Dyski twarde znajdą się w sprzedaży w maju 2008 roku.

   
 

Gryzoń odkurzacz

Japońska firma Thanko wyprodukowała myszkę, która ma wbudowany miniaturowy odkurzacz. Wiele śmieci zapewne nie zdoła usunąć, ale może uda jej się zebrać chociaż okruszki z klawiatury?

Ten “gryzoń” posiada w podstawie niewielki otwór, przez który wsysane są okruchy oraz kurz. Myszka jest średniej wielkości, jej wymiary to 62 x 115 x 40mm. Daleko jej do wielkości normalnego odkurzacza, więc zapewne jej główną funkcją pozostanie obsługa komputera. Niemniej jednak, gadżet pomoże urozmaicić pracę biurową.

Działanie odkurzacza umożliwia niewielki filtr powietrza, umieszczony w tylniej części myszki. Z boku znajduje się mały przycisk, którym tę niezwykłą funkcję można uruchomić. Energia potrzebna do działania urządzenia pobierana jest w pełni z USB. Myszkę wyposażono w 2 standardowe klawisze oraz kółko przewijania. Czułość wynosi 800dpi.

Pedanci biurowi mogą nabyć myszkę Thanko w cenie 30$. 

Źródło: Reg Hardware

     

Camileo - niewielka kamera HD Toshiby

Toshiba zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowej, niewielkiej kamery nagrywającej wideo w wysokiej rozdzielczości. Camileo Pro HD obsługuje karty pamięci SDHC do 32GB.

Niewielkie urządzenie Toshiby posiada matrycę o rozdzielczości 5 Mpix, która pozwala na rejestrowanie materiału wideo w rozdzielczości 1280 x 720, kodowanego w formacie H.264/MPEG4. Ze względu na to, że wewnętrznej pamięci jest zaledwie 128 MB, niezbędne będzie wykorzystanie dodatkowej karty, np. SDHC 32GB, która umożliwi nagranie 16 godzin materiału wideo.

Kamera może oczywiście także służyć, jako aparat cyfrowy – zastosowana matryca pozwala dzięki interpolacji na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości odpowiadającej 11Mpix. Urządzenie posiada 3-krotny zoom optyczny oraz 4-krotny zoom cyfrowy. Zapisane obrazy można przeglądać na wygodnym, obracanym wyświetlaczu LCD 2,5’’.

Camileo Pro HD posiada wyjście HDMI. Odtwarza pliki MP3, więc może po prostu służyć jako przenośny odtwarzacz multimedialny. Ta niewielka kamera Toshiby będzie dostępna w kwietniu 2008 roku, w cenie 149£. 

Źródło: Pocket-lint

Nowe Walkmany Sony

Firma Sony przedstawiła nową linię przenośnych odtwarzaczy z charakterystycznym logo Walkman. Najważniejszą z innowacji jest zapewne obsługa słuchawek Bluetooth, dzięki czemu pozbędziemy się niewygodnych przewodów.

Odtwarzacze o nazwach NWZ-A828 oraz NWZ-A826 posiadają odpowiednio 8GB i 4GB pamięci. Amatorzy tradycyjnych słuchawek będą mogli z nich także korzystać, bowiem znajdują się w zestawie. Jeden przycisk na obudowie odtwarzacza wystarczy, aby połączyć słuchawki Bluetooth z innym urządzeniem wykorzystującym ten moduł łączności.

 

Odtwarzacze posiadają wyświetlacz 2,4’’, o rozdzielczości 240x320 i obsługują formaty plików wideo H.264 oraz MPEG 4. Na ekranie można także przeglądać zdjęcia JPEG. Sony w nowym urządzeniu zastosowało podobne rozwiązanie, jak Apple w iPod Touch oraz iPhone – otóż jeśli ustawić odtwarzacz poziomo, obraz automatycznie zmieni orientację, dzięki wbudowanemu czujnikowi. Pliki muzyczne, które będzie można odtworzyć w urządzeniu, to AAC, MP3, WMA oraz WMA DRM.

Jeśli korzystać ze standardowych słuchawek, działa przez 36 godzin odtwarzając muzykę, zaś słuchawki bezprzewodowe skrócą ten czas do 15 godzin. Pliki wideo można oglądać przez 10 godzin. Oba nowe PMP Sony będą dostępne w Europie w kwietniu. Ich ceny jak na razie nie zostały podane. 

Źródło: Reg Hardware