Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

News Hardware za maj

Kolejna porcja nowinek

Firma Hitachi wprowadza na rynek dwa nowe, ultra ciche dyski twarde, zaprojektowane specjalnie do urzadzeń DVR, set-top box oraz komputerów media center. 2,5-calowy modele CinemaStar C5K320 oraz 3,5-calowy CinemaStar 5K500 zostały wyciszone tak, żeby nie zakłócać oglądanie filmów i słuchania muzyki. Są w stanie pracować w podwyższonej temperaturze, która powstaje z powodu niewielkich rozmiarów urządzeń do kina domowego. CinemaStar 5K500 oferuje 500GB przestrzeni i wykorzystuje technologię CoolSpin, która zapewnia wysoką wydajność przy niższym zuzyciu energii, w porównaniu do innych dysków o tym samym rozmiarze.  

CinemaStar C5K320 o pojemności od 120GB do 320GB dysponuje technologią SmoothStream, odpowiedzialną za ulepszenie możliwości odtwarzania wideo strumieniowego. Oba modele będą dostępne do czerwca.

Niebanalna drukarka Polaroid

Największym wyzwaniem dla takich firm jak Polaroid było odnalezienie się w erze cyfrowej fotografii, zachowując przy tym wizerunek firmy nietuzinkowej, oferującej unikalny produkt. Polaroid ma szansę to osiągnąć przy pomocy przenośnej drukarki PoGo Pocket Printer.

 

Ważące 226 g urządzenie umożliwia wydruk zdjęć-naklejek o rozmiarach 5x7,5 cm bezpośrednio z aparatu lub nawet telefonu komórkowego. Samo drukowanie trwa około minuty. Co najciekawsze, cały proces odbywa się bezprzewodowo i bez użycia atramentu. Do komunikacji z innymi urządzeniami PoGo używa modułu Bluetooth. Drukarka wykorzystuje specjalny papier Zink pokrytego milionami drobnych kryształków, które zabarwiają się pod wpływem wysokiej temperatury. Odbitki uzyskane dzięki tej technologii są wodoodporne i suche od natychmiast po wydrukowaniu.

 

Urzadzenie PoGo Pocket Printer będzie dostępne latem w cenie 150$.

 

Źródło: Coolest Gadgets

Najszybsza karta Memory Stick PRO-HG

Firma SanDisk wprowadza na rynek nowy model kart pamięci Memory Stick PRO-HG, które są w stanie osiągnąć prędkość transferu na poziomie 30MB/s. 

Produkt o nazwie Extreme III Memory Stick PRO-HG Duo jest przeznaczony głównie do aparatów cyfrowych firmy Sony, która współuczestniczyła przy jego tworzeniu. Jest także kompatybilny z mini-konsolą do gier Sony PSP. Karty będą sprzedawane wraz z oprogramowaniem SanDisk RescuePRO, które w razie potrzeby umożliwi odzyskanie usuniętych danych.

 

Karty będą dostępne w sprzedaży od czerwca w cenie 90$ (4GB) oraz 150$ (8GB).

 

Źródło: Electronista

Cyfrówka na dotyk

Firma BenQ wyprodukowała najcieńszy na świecie 8-megapikselowy aparat cyfrowy o grubości zaledwie 14,9 mm. T850 wyróżnia się intuicyjną obsługą i 3-calowym ekranem dotykowym.

 

Urządzenie z obiektywem Pentax dysponuje czułością 1600 ISO i 3-krotnym zoomem optycznym. Stalowa obudowa dostępna jest w kolorze czarnym lub czerwonym. BenQ T850 jest jedynym na rynku aparatem, który oferuje użytkownikowi unikalną możliwość powiększenia fragmentu zdjęcia poprzez zaznaczenie go palcem na ekranie.

 

Ponadto aparat dysponuje szeregiem różnych funkcji, m.in.: Smile Catch (wykrywanie uśmiechu), Auto Face Tracking (śledzenie twarzy) oraz Z Lightning (edycja jasności obiektów na zdjęciu).

 

Źródło: Fareastgizmos

Nagrywarka LaCie Blu-ray x4


Firma LaCie wprowadziła poprawioną wersję swojej zewnętrznej nagrywarki d2 Blu-ray, zwiększając dwukrotnie prędkość zapisu do x4. 

Archiwizowanie 50 GB danych na płycie wymaga dosyć dużo czasu, więc podwojenie prędkości nagrywania znacznie podnosi wydajność.

Urządzenie można podłączyć do komputera poprzez złącze USB 2.0 albo FireWire 400. Pozwala na nagrywanie płyt jedno- oraz dwuwarstwowych. Zapisanie 50 GB danych trwa około 45 minut. Oprócz tego nagrywarka pozwala na wypalanie płyt DVD z prędkością x16 oraz CD z szybkością x40. Produkt jest sprzedawany wraz z programem Easy Media Creator dla pecetów oraz Toast Titanium dla komputerów Mac.

 

d2 Blu-ray jest dostępna w sugerowanej cenie 650$.

 

Źródło: Digital Trends

Multimedialna stacja dokująca do notebooków


Firma Asus oficjalnie przedstawiła ROG XG Station, multimedialną stację dokującą do notebooków. W rzeczywistości urządzenie jest zewnętrzną kartą graficzną, która ma zapewnić komputerom przenośnym moc wystarczająca do płynnego wyświetlania trójwymiarowej grafiki.

 

W obudowie znajduje sie karta graficzna 8600GT z 256 MB pamięci GDDR32. GPU pracuje z częstotliwością 540MHz, a pamięć z prędkością 1,4GHz. Parametry mogą być łatwo zmieniane za pomocą pokrętła. Obsługę urządzenia ułatwia duży wyświetlacz LED, pokazujący takie dane jak: prędkość zegara GPU, temperaturę układu graficznego, prędkość z jaką pracują wentylatory oraz aktualną liczbę wyświetlanych klatek na sekundę.

ROG XG Station podłącza się do komputera poprzez interfejs Express Card. Oprócz dużych możliwości graficznych, urządzenie zapewnia przestrzenny dźwięk 5.1. Sprzęt posiada dodatkowe złącze PCI Express, w którym można zamontować silniejszą kartę grafiki. Informacji o cenie nie podano.

 

Źródło: CdrInfo 

Komórka za 10 dolarów


Producenci telefonów komórkowych prześcigają się ze sobą, oferując coraz wszechstronniejsze (i droższe) urządzenia. Firma Hop-On poszła w przeciwnym kierunku - ograniczyła do niezbędnego minimum funkcje telefonu i oferuje go za jedyne 10$.

 

Hop1800 nie pozwoli użytkownikowi na korzystanie z internetu, budzika, cyfrowego aparatu ani na pisanie wiadomości tekstowych. Co więcej, urządzenie nie posiada żadnego ekranu. Zostało zaprojektowane tylko w jednym celu: do prowadzenia rozmów. Telefon posiada baterię umożliwiającą korzystanie z niego przez 4 godziny. Czas pracy w trybie czuwania to 150 godzin.

 

Źródło: Digital Trends

Szybki dysk SSD o pojemności 256 GB


Firma Samsung poinformowała o wyprodukowaniu swojego pierwszego dysku SSD o pojemności 256 GB. Produkt jest przeznaczony głównie do wydajnych notebooków, stacji roboczych oraz serwerów typu blade. 

Dysk w formacie 2,5" dysponuje prędkością odczytu na poziomie 200 MB/s i zapisem z szybkością 160MB/s. Urządzenie będzie dostępne prawdopodobnie we wrześniu. Cena jest nieznana, ale na pewno nie można liczyć na to, że będzie niska. W ostatnim kwartale tego roku pojawi się także wersja w formacie 1,8".

 

Źródło: Fudzilla

Kamera dla amatorów YouTube


Firma JVC wprowadza na rynek kamerę Everio GZ-MS100, która umożliwia przesłanie nagranych filmów bezpośrednio do serwisu YouTube za pomocą jednego przycisku. Pozwala także na automatyczne ograniczenie długości materiału do 10 minut, czyli limitu obowiązującego na YouTube.

 

Równie proste jest przenoszenie wideo na dysk twardy komputera, poprzez złącze USB lub czytnik kart SD. Everio GZ-MS100 używa kart pamięci SD HC. Przy maksymalnej jakości nagrywania można zarejestrować ponad 3,5 godziny materiału, a przy podstawowych ustawieniach czas ten wydłuża się aż do 19 godzin. Bateria wystarcza na dwie godziny pracy.

 

Kamera o wadze 272 g, dysponuje 35-krotnym zoomem optycznym i 2,7-calowym ekranem LCD. Urządzenie ma pojawić się w sprzedaży w czerwcu w cenie 350$.

 

Źródło: Electronista 

Psystar nie boi się Apple'a


Firma Apple już 10 lat temu zrezygnowała z udzielania licencji na swój system operacyjny, ale ostatnio firma Psystar ogłosiła, że będzie sprzedawać klony Mac-ów z systemem OS X bez zgody Apple'a. 

Zdaniem guru od komputerów Apple, Jasona D. O'Grady'ego komputery Psystar kosztujące 399$ (550$ z preinstalowanym systemem Leopard) wydajnością przewyższają budżetową propozycję Apple'a, Maca mini, za którego trzeba zapłacić 599$.

Warunki korzystania z systemu operacyjnego Leopard wymagają, że musi on być zainstalowany na komputerach Macintosh. Należy więc spodziewać się w najbliższym czasie skierowania przez Apple sprawy do sądu. Psystar broni, wyjaśniając, że postępowanie Apple'a jest niezgodne z prawem antymonopolowym.

 

Źródło: DVICE

Najszybszy (podobno) dysk SSD


Firma Greenhouse utrzymuje, że jej nowy dysk SSD z linii DH-SSDGS to najszybszy tego typu produkt na rynku. 

Urządzenie dysponuje prędkością odczytu do 130MB/s oraz zapisu 67MB/s. Dostępne jest w pojemnościach do 16GB do 128GB. Dysk w formacie 2,5" posiada interfejs SATA. Firma Greenhouse oferuje dwie wersje: z chipem MLC lub SLC. 

Produkt znajdzie się w sprzedaży pod koniec maja. Cena urządzenia jest nieznana.

 

Źródło: Engadget

----