Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Połączenia bezprzewodowe

Standard IEEE 802.11n uchwalony

Protokół bezprzewodowej komunikacji sieciowej 802.11n, który z powodzeniem jest już stosowany na rynku, nareszcie został ratyfikowane przez organizację IEEE. Poczuj wolność, jaką daje bezprzewodowe surfowanie w Internecie, korzystanie z jednego łącza w wielu komputerach i możliwość swobodnego przesyłania danych między komputerami i urządzeniami multimedialnymi w obrębie Twojej sieci.

Doczekaliśmy się. Organizacja IEEE od ponad 6 lat pracowała nad uchwaleniem nowego standardu łączności bezprzewodowej 802.11n. Poprzedni - 802.11g, ratyfikowany w 2003 roku, oferował przepustowość 54 Mbit/s. W ciągu lat jego obowiązywania gwałtownie zmienił się obraz rynku komputerowego. Zmienił się także radykalnie styl zachowań społecznych i sposób korzystania z Internetu. Dziś mało kto pamięta, że w 2003 roku w Polsce jedynie co trzeci Polak korzystał z Internetu raz w miesiącu(!), a raptem co siódmym sprzedawanym komputerem był notebook. Nie istniał YouTube, Facebook, Nasza-Klasa, o streamingu online raczej dopiero się mówiło. Dla dzisiejszych nastolatków tamten świat to już bardzo odległa historia.
 
Wireless N jak przyjęło się już nazywać standard 802.11n to ogromny przełom w dziedzinie komunikacji elektronicznej. Połączenia bezprzewodowe z prędkością 600 Mbit/s – sześciokrotnie szybsze niż w tradycyjnych sieciach kablowych (Fast Ethernet) – jeszcze niedawno traktowano w kategoriach naukowej fikcji. Dziś, gdy po wielu latach prac oficjalnie ogłoszono ratyfikację nowego standardu, cała branża IT wchodzi w nową erę. Wiele ograniczeń związanych z naturalną charakterystyką transmisji radiowej zostało zniwelowanych. IEEE 802.11n zapewni nam komfortową, bezpieczną pracę w sieci bezprzewodowej, w której transmisja materiałów audio-video stanowi integralną i niezwykle ważną część. Tym samym Wi-Fi stał się właśnie realną alternatywą dla sieci przewodowych.

Michał Derdzikowski / D-Link Polska