Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Konsumencki rynek telefonów

Nokia i inne - ranking Skąpiec.pl

Dla potencjalnych nabywców telefonów GSM liczy się przede wszystkim marka. Telefony komórkowe dawno już wyszły poza swoje pierwotne funkcje: dzwonienie i „esemesowanie”.  Kolorowe wyświetlacze, MMs-y czy sterowanie niektórymi opcjami za pomocą głosu również nie robią już wrażenia. Nawet moduł GPS przestał być czymś egzotycznym.

W tym zakresie batalię o serca i portfele polskich konsumentów wygrywa definitywnie Nokia. Idealna komórka to tzw. puderniczka, wyposażona w aparat cyfrowy, radio oraz MP3. To tylko niektóre wnioski płynące z raportu przygotowanego przez porównywarkę cen Skąpiec.pl.

Współczesne komórki przypominają wielofunkcyjne kombajny. Słuchamy za ich pomocą muzyki, oglądamy filmy, prowadzimy video-konferencje.

Wraz z dokładaniem kolejnych opcji, apetyty konsumentów rosną. Wygląda na to, że walka rozgrywa się już nie na płaszczyźnie dodawania nowych funkcji, a raczej ich ulepszania. Bo jeśli wbudowany aparat to czemu nie z automatycznym ustawianiem ostrości, systemem rozpoznawania twarzy i geoznakowaniem?

Dodajemy do tego możliwość personalizacji  np. wybór grafiki czy sposobu wyświetlania menu. Na koniec podkręcamy osiągi: większa ilość pamięci, mocniejszy procesor, baterie o dłuższej żywotności, szybszy Internet.

Producenci wdzięczą się do kupujących niczym panna na wydaniu, a ich wizje coraz częściej zdają się wyprzedzać nasze rzeczywiste potrzeby. Czyje starania zostały docenione w minionym roku?

Nokia liderem

Z raportu „Preferencje zakupowe użytkowników serwisu Skapiec.pl w okresie od stycznia 2008 do grudnia 2008 roku w kategorii Telefony GSM” wynika, że rozgrywkę o portfele nabywców „komórek” wygrała bezapelacyjnie Nokia. Uzyskała ona 45,40 proc. wskazań (w gronie 14 producentów).

Nokia wyprzedziła znacznie produkty z logo Sony Ericssona, które uzyskały 23,52 proc.  wyborów. Na trzeciej pozycji – z wyraźnie słabszym wynikiem - uplasował się Samsung (16,61 proc.). Tuż za podium pojawia się jeden z pionierów telefonii komórkowej, a zarazem wynalazca kultowego walkie-talkie. Mowa o Motoroli, która traci do poprzednika ok. 11 punktów procentowych.

Co warte podkreślenia, to właśnie marka w przypadku telefonów GSM ma największe znaczenie dla potencjalnych kupujących. Parametr Producent zdobył 45,12 proc. wszystkich wyborów. Dużo mniejszą uwagę zwracamy na rodzaj telefonu (wysuwany, z klapką etc.) oraz znajdujące się w telefonie funkcje (jak aparat czy odtwarzacz mp3). Co ciekawe, także cena jest dla konsumentów kilkakrotnie mniej istotna (uzyskała ok. 9 proc. wskazań).

Najtańszy proszę

Jeśli mowa o cenie, w okresie styczeń – grudzień 2008  osoby korzystające ze Skąpiec.pl najczęściej poszukiwały telefonów GSM z najtańszej półki cenowej czyli  do 300 zł (42,71 proc.).

Kolejnym pod względem popularności przedziałem cenowym okazał się przedział  od 300 do 500 zł  (28,86 proc. wszystkich wyborów). Z danych zebranych przez Skąpiec.pl wynika, że trzecim z najbardziej popularnych przedziałów cenowych jest przedział od 700 do 1000 zł (11,75 proc.).

Telefon – kombajn

Największą popularnością cieszyły się „puderniczki” czyli telefony z klapką (35,37 proc. wszystkich wyborów). Niewiele ustępują im telefony wysuwane (tzw. slidery) - 31 proc. wyborów. Trzecie miejsce zajęły zaś komórki tradycyjne (30,85 proc.).

Aparat w telefonie musi być – taki wniosek płynie z wyborów dokonywanych przez osoby korzystające ze Skąpca. Najlepiej taki, który zapewnia wysoką rozdzielczość zdjęć. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wbudowane aparaty, które gwarantują rozdzielczość rzędu 3,0-5,0 megapikseli.

Wyniki analiz pokazują dobitnie, że konsumenci skłaniają się ku zakupom telefonów wielofunkcyjnych, gwarantujących nie tylko robienie zdjęć, ale także odbiór muzyki w formacie CD czy słuchanie radia.  

Jak będzie wyglądała komórka za kilka lat? Może będzie cienka jak banknot, a może będziemy ją mogli złożyć w kostkę. Tak czy inaczej, coraz trudniej uwierzyć, że pierwszy telefon bezprzewodowy ważył 40 kg i gabarytowo przypominał walizkę.


Tagi

Bezpieczeństwo w Windows Vista Jak włączyć HSDPA? Legalizacja, Windows XP Professional, Vista Nowy wymiar Komunikacji,... Ochrona / Anty Spyware Ochrona / Firewall'e Programy Pocztowe Rynek telefoniczny - trendy... Skrypty PHP - CMS, Blog, Galerie Słowniki - Tłumaczenia - Translatory TOP LISTA - Free ANTYWIRUSÓW Wirusy Top Ranking - Zestawienie Wyniki wyszukiwania, onet, google, Wyszukiwarki, Wyszukiwarka, Statystyki, Frazy, Test, Ranking, e-mail