Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Sieci 4G w Polsce

Ericsson gotowy do próbnych instalacji

Ericsson przeprowadzi w Polsce w 2009 roku próbne instalacje sieci 4G. Sieciami LTE (Long Term Evolution) zainteresowani są polscy operatorzy. Ericsson zademonstrował technologię LTE, która pozwala transmitować dane drogą bezprzewodową z szybkością 160 Mb/s, informując jednocześnie, że w 2013 gotowa będzie kolejna wersja rozwiązania, pozwalająca przesyłać dane z szybkością 1 Gb/s. Firma promuje technologię LTE (Long Term Evolution) jako rozwiązanie 4G będące następcą stosowanej obecnie przez firmy telekomunikacyjne technologii HSPA. - Operatorzy telekomunikacyjni w Polsce planują przeprowadzenie próbnych instalacji sieci Long Term Evolution (LTE). Ericsson jest gotowy do takich prób
- powiedział Lars E. Svensson, prezes firmy Ericsson w Polsce. - Nasze kompetencje w tym obszarze potwierdza fakt, że szwedzki operator TeliaSonera w styczniu 2009 wybrał naszą firmę do budowy komercyjnej sieci LTE w Sztokholmie. - dodaje.

LTE oznacza prawdziwą rewolucję

Wdrożenie rozwiązania LTE oznaczałoby prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o przepustowość sieci mobilnej, gdyż system ten umożliwia osiąganie prędkości rzędu 300 Mbps i więcej. Obecnie polscy operatorzy telekomunikacyjni rozbudowują sieć 3G opartą na rozwiązaniu HSPA/WCDMA umożlwiającą transmisję danych z szybkością 7,2 Mbps w kierunku do abonenta oraz do 1,9 Mbps w kierunku od abonenta do sieci.

W sierpniu 2008 wykorzystując rozwiązanie LTE Ericsson zademonstrował w Sydney przepływności rzędu 160 Mbps. Ericsson zbudował połączenie, przesyłające dane między stacją bazową i notebookiem. Podczas demonstracji plik o wielkości 300 MB został skopiowany ze stacji bazowej do notebooka w czasie 10 sekund. Firma zaznaczyła jednak, że było to dedykowane połączenie, obsługujące wyłącznie stację bazową i notebook. W warunkach rzeczywistych, gdzie połączenie może być współużytkowane przez większą liczbę użytkowników, szybkość transmitowania danych stacja bazowa-klient (download) może wynosić 160 Mb/s, a w odwrotnym kierunku (upload) 40 Mb/s. Technologia LTE, należąca do rozwiązań GSM, ma wiele zalet w porównaniu z technologią 3G - pracuje od niej o 10 do 20 razy szybciej oraz charakteryzuje się małymi opóźnieniami rzędu 15 ms (w przypadku technologii 2G GSM opóźnienia wynoszą od 70 do 200 ms).

W ostatnich latach głównymi źródłami przychodów dla mobilnych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce były usługi postpaid oraz prepaid. Ubiegły rok okazał się jednak przełomowy dla usług mobilnego Internetu i upłynął pod znakiem szybko rosnącego zainteresowania klientów tą usługą. Przekłada się to również na plany polskich operatorów związanych z rozwojem infrastruktury sieciowej. Dowodem tego jest zainteresowanie operatorów próbnymi instalacjami sieci LTE.

Sojusz na rzecz sieci 4G - LTE


W kwietniu ubiegłego roku - siedem firm z branży telekomunikacyjnej podpisało umowę związaną z rozwojem sieci czwartej generacji.

Alcatel-Lucent, Ericsson, NEC, NextWave Wireless, Nokia, Nokia Siemens Networks oraz Sony Ericsson
ogłosiły, że utworzą sojusz, którego celem ma być przyspieszenie i uporządkowanie prac nad siecią czwartej generacji. Chodzi głównie o sprawy patentowe związane z opracowywaniem nowych technologii.

Nowy standard - Long Term Evolution (LTE) - uważany jest za głównego konkurenta, promowanego przez Intela - WiMaxa. Uznawany jest także za następcę sieci 3G - ma być od niej szybszy i bardziej wydajny przez transmitowanie sygnału na większe odległości. Odpowiednia infrastruktura testowa powstaje już w Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. Firmy ustaliły, że wszelkie opłaty patentowe czy licencyjne będą utrzymywać na możliwie niskim poziomie tak, by nie hamować rozwoju nowych technologii. Liczą, że dzięki współpracy rozwiązanie to stanie się już niedługo powszechne stosowane w nowo produkowanym sprzęcie.


Tagi

Bezpieczeństwo w Windows Vista Jak włączyć HSDPA? Legalizacja, Windows XP Professional, Vista Nowy wymiar Komunikacji,... Ochrona / Anty Spyware Ochrona / Firewall'e Programy Pocztowe Rynek telefoniczny - trendy... Skrypty PHP - CMS, Blog, Galerie Słowniki - Tłumaczenia - Translatory TOP LISTA - Free ANTYWIRUSÓW Wirusy Top Ranking - Zestawienie Wyniki wyszukiwania, onet, google, Wyszukiwarki, Wyszukiwarka, Statystyki, Frazy, Test, Ranking, e-mail