Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Ceny Windows 7

Wejście i promocja nowego systemu

Podobnie jak jego poprzedniczka Vista, Windows 7 będzie sprzedawany nie tylko w różnych wersjach (Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise, Ultimate) i w dwóch wariantach bitowych (32- i 64-bitowej), ale też z różnymi modelami licencjonowania: dla przykładu Starter będzie przeznaczony wyłącznie dla producentów komputerów stosujących licencje OEM, którzy będą mogli preinstalować system na nowych komputerach.

Wersję Enterprise (pod względem możliwości identyczna z Ultimate) będzie można nabyć jedynie przy zakupie licencji masowych. Do handlu detalicznego zaś trafią jedynie wersje Home Premium, Professional i Ultimate (Home Basic nie będzie dostępny w Europie) w postaci pełnych wersji, wersji do upgrade'u (wymagane jest przy nich posiadanie XP lub Visty) oraz jako licencje System Builder.

Te ostatnie są w gruncie rzeczy przewidziane do instalacji na komputerach mniejszych producentów, którzy w odróżnieniu od producentów OEM nie mają podpisanych specjalnych umów z Microsoftem. Inaczej niż OEM-owe wersje Windows, które są często dopasowywane przez producentów do własnych potrzeb, licencje System Builder są pod względem możliwości identyczne w porównaniu z pełną wersją, tyle że brakuje im kolorowego opakowania. W środku znajduje się DVD z 32- lub 64-bitową wersją; w wersji pełnej znajdują się obie płyty (ale mimo to licencja obejmuje tylko jedną instalację systemu). Poza tym w przypadku Visty nabywca tego rodzaju licencji nie będzie mógł liczyć na dwa bezpłatne zapytania do pomocy technicznej. Na razie nieznane są innego ograniczenia w tej wersji.

Licencje System Builder OEM w Polsce mogą być sprzedawane także pojedynczo. Ich wielka zaleta dla klientów: kosztują znacznie mniej niż licencje pełne albo licencje na upgrade. Oficjalnych informacji w sprawie ich cen ze strony Microsoftu nie ma (i najprawdopodobniej nie będzie, czego każe nam spodziewać się doświadczenie), ale mimo tego różne sklepy internetowe, które już teraz przyjmują zamówienia, podają konkretne liczby. W połączeniu z innymi uzyskanymi dotąd informacjami naszym oczom ukazuje się taki oto obraz cen europejskich:

Wersja pełna        Upgrade  System Builder
Home Premium     200 €     120 €     90 €
Professional          310 €     285 €     120 €
Professional          320 €     300 €     160 €

Family Pack ograniczony

Jedyną ofertą, która przebija cenowo wersje System Builder, może być jedynie Family Pack: Microsoft ma zamiar oferować pakiet trzech licencji Upgrade dla Windows 7 Home Premium w cenie ponad 400 złotych. Ta oferta jest jednak ograniczona, możliwe więc, że jest to jedynie marketingowa zagrywka, na której skorzystają nieliczni zainteresowani. Nie byłby to pierwszy taki przypadek: wersja Home Premium Box za 499 złotych (dla porównania: np. w Niemczech – 50 euro) przed kilkoma tygodniami została tak szybko wyprzedana, że wielu zainteresowanych reagowało na ten fakt ze złością.

Oficjalne rozpoczęcie sprzedaży Windows 7 jest zaplanowane na 22 października, licencje System Builder Microsoft wprowadzi do dystrybucji już 10 dni wcześniej. Można się więc spodziewać, że pierwsze kopie trafią do klientów już około 15 października.

Promocja Windows 7

Microsoft rozpoczął kampanię marketingową, której celem jest popularyzacja Windows 7. Akcja zatytułowana "Windows 7 Launch Party" zaplanowana jest na dziesięć dni, począwszy od 22 października bieżącego roku i polegać ma na organizowaniu imprez towarzyskich połączonych z instalacją nowego systemu operacyjnego koncernu z Redmond. W przedsięwzięciu pomaga firma House Party, która jest jednym z największych organizatorów domowych przyjęć na świecie.

Każdy kto zorganizuje u siebie przyjęcie otrzyma wydanie Signature Edition systemu Windows 7 Ultimate, a także specjalny pakiet oprogramowania, którym można podzielić się ze znajomymi. Dla uczestników zabawy przewidziane są też dodatkowe gadżety, takie jak baloniki, serwetki, puzzle, plakaty i inne atrakcje przyozdobione logo Microsoftu. Warunkiem koniecznym zorganizowania windowsowej prywatki i otrzymania wspomnianych gratisów jest zaproszenie na nią przynajmniej dziesięciu osób. W zaaranżowaniu wydarzenia pomóc ma specjalny serwis WWW, z którego można, a nawet trzeba skorzystać. Pozwala on między innymi na zarządzanie zaproszeniami, dodawanie zdjęć i publikowanie wpisów w imprezowym blogu.

Jednak windowsowe prywatki nie są dla wszystkich. Producent oprogramowania jest w tym względzie wybredny i zorganizowanie Launch Party wiąże się ze spełnieniem odpowiednich warunków podanych na stronie http://houseparty.com/windows7. Polscy użytkownicy będą rozczarowani, ponieważ imprezowy program działa wyłącznie na terenie 12 państw, wśród których nie ma Polski.