Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Microsoft Windows 7 RC

Windows 7 a Vista

Windows 7 ma być znacznie szybszy od Visty. Tak zapewnia Microsoft. Są zwolennicy, są też sceptycy. Z testów przeprowadzonych przez amerykańskiego PCWorlda wynika, że przeciętny użytkownik nie zauważy powalającej różnicy między "siódemką" a Vistą. W tworzeniu nowego systemu operacyjnego Windows7, inżynierowie producenta z Redmond postanowili uwzględnić dotychczasowe uwagi użytkowników.

Windows 7, następca Visty z założenia ma być prostszy w obsłudze i działać szybciej od poprzednika. Programiści nie zamierzają jednak osiągnąć tego celu kosztem zwiększenia wymagań sprzętowych systemu.

Siódemka bez konieczności przebudowy sprzętu

To dobra wiadomość dla użytkowników, ponieważ oznacza, że zakup „siódemki” nie będzie wymagał gruntownej modernizacji domowego komputera. System ma też działać płynnie na prostych komputerach przenośnych - netbookach. Windows 7 ma także zmieniać się na życzenie użytkownika, który przykładowo będzie mógł samodzielnie „zarządzać” obszarem powiadomień, czyli decydować jakie informacje mają się na nim pojawiać.

Dodatkowo do aplikacji systemowych wprowadzono menu w formie wstążki (znanej z pakietu Office 2007), a ikony menu start poddano liftingowi. Aby ułatwić pracę na systemie Windows 7, Microsoft postanowił  wprowadzić tzw. bibliotekę w której znajdą się zdjęcia, pliki tekstowe oraz muzyka - dokumenty ze wszystkich aplikacji oraz urządzeń podłączonych w danej chwili do komputera. Nowy program będzie także przystosowany do pracy na sprzęcie z ekranem dotykowym, które obsługuje się palcami, a nie myszką. Bill Veghte z Microsoft poinformował, że najnowszy Windows trafi na półki sklepowe przed świętami Bożego Narodzenia. Zatem finalnej wersji Windows 7 możemy spodziewać się jeszcze przed końcem bieżącego, 2009 roku. Analitycy twierdzą, że premiera nowego produktu będzie dla Microsoft chwilą próby. - Prawdziwym wyzwaniem będzie pozostawienie za sobą reputacji Visty - zauważa Michael Silve z firmy Gartner Inc. Poczekamy, zobaczymy. Ale co wiadomo już dziś?

Prapremiera była średnia?

Przynajmniej tak wynika z raportu PCWorlda. Dziennikarze amerykańskiego wydania PCWorlda przygotowali trzy pecety testowe - wydajny desktop Maingear M4A79T Deluxe, całkiem przeciętnego HP Pavilliona a6710t desktop i notebooka Dell Studio XPS 16. Na każdym z nich zainstalowano najpierw Windows Vista (w wersji Ultimate 32-bit, z zainstalowanymi wszystkimi możliwymi poprawkami) i przeprowadzono kilka testów wydajności - wykorzystano benchamark WorldBench 6 (który sprawdza wydajność systemu w popularnych aplikacjach).

Później Vistę zamieniono na Windows 7 (32-bit, wersja RC Ultimate) i cały proces przeprowadzono ponownie. Na koniec wystarczyło porównać wyniki. Dobra wiadomość (dla osób niecierpliwie wyczekujących premiery Windows 7) jest taka, że w większości testów system wypadł lepiej niż Vista. Zła jest taka - że różnica w wydajności zwykle była minimalna i raczej wątpliwe, by zwykły użytkownik ją zauważył. Wyjątkiem były testy wydajności programu Nero - tu przewaga “Siódemki” sięgała nawet 25%.

Powyższa informacja pokrywa się z tym co napisał sam Microsoft: ”ostatecznie wymagania Windows 7 są wprawdzie niższe od  Visty, ale znacznej różnicy raczej nie należy się spodziewać”. Wygląda więc na to, że rewolucji nie będzie - użytkownicy spodziewający się, że Windows 7 będzie żwawa niczym XP (na porównywalnym sprzęcie) raczej się rozczarują. Autorzy testu zastrzegają jednak, że wszystkie pomiary dotyczyły wersji RC Windows 7 - czyli wydania testowego. Niewykluczone więc, że programiści Microsoftu zdołają do czasu udostępnienia gotowego systemu wprowadzić do niego jakieś zmiany zwiększające wydajność.

Wyższość nowego nad starym XP - siła sugestii

Serwis CNET News poinformował, że menedżerowie koncernu Microsoft wpadli na pomysł, który został wykorzystany w działaniach marketingowych związanych z Vistą. W ubiegłym roku przedstawiciele Microsoftu spotkali się  w San Francisco z użytkownikami Windows opowiadającymi się za wersją XP, a sceptycznymi wobec Visty. Tam pokazali "nowy", rzekomo przygotowywany dopiero system operacyjny, który - jak poinformowali - nosi nazwę kodową Mojave. Większość oglądających prezentację "nowości" była pod wrażeniem - pisze Ina Fried w artykule pt. „ Microsoft looks to „Mojave” to revive Vista's image”.

- Ponad 90% uczestników pokazu przedłożyła Mojave nad Vistę - a wówczas pracownicy Microsoftu poinformowali zebranych, że oglądali najzwyklejszą w świecie Vistę. Reakcje użytkowników zostały nagrane w postaci materiałów wideo. Projekt Mojave okazał się być kolejną próbą naprawienia nie najlepszego wizerunku systemu operacyjnego Vista - nie wiadomo jednak jeszcze czy relacje ze spotkania w San Francisco zostaną włączone do oficjalnej strategii marketingowej Microsoftu.

Nowe funkcje Windows 7 dla informatyków

Direct Access: ta funkcja oferuje niezawodny i bezpieczny dostęp do zasobów sieci korporacyjnej użytkownikom mobilnym, którzy dysponują połączeniem internetowym, bez potrzeby inicjowania połączenia VPN. Umożliwia też serwisowanie i aktualizowanie zdalnych komputerów, nawet jeśli użytkownik jest w podróży. Gwarantuje to, że wszystkie komputery mobilne będą zawsze aktualne, a dzięki powłoce Powershell specjaliści IT mogą automatyzować wiele standardowych zadań, aby ograniczyć koszty pomocy technicznej, zminimalizować zakłócenia w pracy użytkowników oraz uprościć zarządzanie komputerem. Funkcja Direct Access jest oferowana przez Windows 7 w połączeniu z Windows Server 2008R2.

BranchCache: funkcja dostarczana wspólnie przez Windows 7 oraz Windows Server 2008R2, funkcja pozwala specjalistom IT skrócić czas oczekiwania przez pracowników oddziałów firmy na pobranie plików ze zdalnych serwerów. Polega to na lokalnym buforowaniu zdalnej treści w sieci oddziału.

Szyfrowanie dysków BitLocker™ i Bitlocker To Go: ta funkcja gwarantuje ochronę poufnych danych zarówno w komputerach, jak i w wymiennych urządzeniach pamięciowych.

Windows 7 RC opiera się na wersji beta i skupia na upraszczaniu codziennych zadań.

Działa tak jak życzą sobie klienci i oferuje wiele nowych możliwości. Najnowszą wersję Windows opracowano z myślą o zagwarantowaniu jak najlepszej zgodności z oprogramowaniem i urządzeniami, które działały w systemie Windows Vista. Nowością w wersji RC są takie funkcje jak zdalny streaming mediów, tryb Windows XP (beta) i Windows Virtual PC:

Zdalny streaming mediów: zapewnia bezpieczny, zdalny dostęp przez Internet do domowych bibliotek multimedialnych z poziomu innego komputera z systemem Windows 7.

Tryb Windows XP: wykorzystuje Windows Virtual PC i pozwala użytkownikom z małych i średnich firm uruchamiać bezpośrednio z pulpitu Windows 7 wiele aplikacji biurowych napisanych dla Windows XP. Tryb Windows XP będzie dostępny w wersjach Windows 7 Professional i Windows 7 Ultimate jako oprogramowanie przeznaczone do pobrania albo wstępnie instalowane w nowych komputerach. Wraz z udostępnioną dziś wersją RC Windows 7 Microsoft wydaje wersje beta trybu Windows XP Mode oraz Windows Virtual PC. W przypadku większych firm, w których funkcje administracyjne mają duży wpływ na łączny koszt użytkowania systemu, oprogramowanie Microsoft Enterprise Desktop Virtualization (MED-V), dołączone do Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP), zawiera funkcje zarządzania wirtualnymi komputerami Windows, w tym scentralizowane zasady bezpieczeństwa oraz uproszczone mechanizmy administracyjne i wdrożeniowe.

Ponadto niektóre innowacyjne funkcje Windows 7 zostały ulepszone w wersji RC na podstawie opinii zebranych podczas testów beta:

Ulepszona nawigacja: kilka drobnych usprawnień paska zadań Windows, menu Jump List oraz wyszukiwania bardzo ułatwia nawigowanie oraz znajdowanie dokładnie tego, czego użytkownik potrzebuje.

Użytkownicy, którzy chcą ocenić Windows 7 i na własną rękę zapoznać się z jego nowymi funkcjami, powinni odwiedzić stronę Microsoft Download Center (http://microsoft.com/downloads). Użytkownicy, którzy chcą wykorzystać tryb Windows XP i Windows Virtual PC, również mogą pobrać odpowiednie pliki z tej samej witryny.