Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Vista Windows - otwarcie

Microsoft oficjalnie ogłasza edycje Windows Vista

Firma - Microsoft - w oficjalnym komunikacie prasowym ogłosiła szczegóły związane z systemem Windows Vista. Komunikat dotyczył wersji funkcjonalnych, potwierdziły się wcześniejsze doniesienia, że takich edycji systemu będzie sześć: dwie dla biznesu, trzy dla użytkowników domowych i jedna skierowana na rynki rozwijające się.

 

Vista Business i Enterprise - to nazwy wersji przeznaczone na rynek biznesowy.

Business będzie wyposażona w szereg dodatkowych funkcji pomocnych przedsiębiorstwom każdej wielkości - czyli unisex: przeszukiwanie i organizacja dokumentów, technologia Tablet PC, interfejs graficzny Aero,...

 

Enterprise - dostępna będzie jedynie dla klientów programu Software Assurance i Enterprise Agreement. Vista Enterprise będzie dodatkowo poszerzona o funkcje związane z bezpieczeństwem danych i kompatybilnością również - co jest ciekawostką, także z aplikacjami unixowymi. I tu ukłon dla twórców systemy, bo nie można powiedzieć, że nie starają się być "open".

Kolejne trzy wersje to popularne "Home".

- Home Basic, która zapewnia podstawową funkcjonalność dla użytkowników domowych o niewygórowanych wymaganiach. System taki zawiera nowości głównie w zakresie prezentacji i przeszukiwania danych, a także filtrów rodzinnych.
- Home Premium, rozbudowana wersja ma dawać użytkownikom interfejs Aero i multimedialne centrum rozrywki znane nam już: Media Center, możliwe będzie także podłączenie do komputera konsoli Xbox.
- Vista Ultimate - to "enterprise" dla domu, taki odpowiedni "professional" ma oferować całość funkcjonalności Windows Vista.

Wszystkie wersje Windows Vista będą dostępne w wersji 32 - i 64-bitowej. Windows Vista Home Basic, Home Premium, Ultimate oraz Business będą dostępne w sprzedaży detalicznej oraz na licencji OEM z nowym sprzętem komputerowym. Wersja Windows Vista Enterprise będzie oferowana jedynie klientom biznesowym, biorącym udział w programie Microsoft Software Assurance.

Można i należy przypuszczać, że odpowiednik 32-bitowy systemu, przystosowany został do pracy na sprzęcie starszego typu, czyli takim, którego używamy w chwili obecnej... Podobnie jak wersja dla rynków "wschodzących":) Umożliwi więc użytkownikom posiadającym słabszy sprzęt poznanie nowych technologii, w tym "new" Internetu pod "siódemką" oraz skorzystać z nowych możliwości programowych; można potraktować to z przymrużeniem oka, praktycznie - to jednak plus dla programistów z "załogi" Bill'a...

Na podstawie: Microsoft.pl