Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Windows 7 cd

System o architekturze 64 bitowej

Microsoft stwierdził - podstawową edycją systemu Windows powinna być wersja 64-bitowa. Ponad 25 proc. komputerów wykorzystujących Vistę na terenie Stanów Zjednoczonych korzystało pod koniec 2008 r. z edycji 64-bitowej. W związku z przesiadką na 64-bitowy system wiązało się kilka argumentów. Najczęstszym były relatywnie tanie pamięci DDR2 - użytkownicy kupowali 4 GB lub więcej RAM-u i wówczas, by móc wykorzystać taką ilość, wybierali system 64-bitowy. Jon DeVaan z Microsoftu potwierdza taką opinię: "Jeśli chodzi o nasz punkt widzenia, wierzymy że przełamaliśmy już tę barierę i 64-bitowe systemy zagościły w naszych komputerach na dobre."

Zysk z 64-bitów - ilość pamięci

Jaki jest zysk z 64-bitowego procesora, poza lepszym samopoczuciem wynikającym ze znacznej różnicy pomiędzy liczbami 64 i 32?

Pierwszą i zasadniczą różnicą jest ilość pamięci, którą może wykorzystać procesor. W przypadku 32 bitów ograniczona jest ona do 4 gigabajtów (2 do potęgi 32), podczas gdy teoretyczny limit technologii 64-bitowej jest znacznie, znacznie wyższy. Przy 64-bitowym adresowaniu jest to 2 do potęgi 64, jednak należy tu zaznaczyć, że współczesne procesory nie wykorzystują pełnych 64-bitów do adresowania, gdyż jeszcze tego nie potrafią.

Zamiast zakupu 32-bitowej wersji, wielu klientów woli już wybierać edycję 64-bitową, wiedząc że zainstaluje w komputerze przynajmniej 4 GB pamięci. Również sporo nowych gier wymaga takiej ilości pamięci, zwłaszcza jeśli decydujemy się na Vistę, która oferuje biblioteki DirectX 10.

Niektórzy producenci oferują przy zakupie komputera system 64-bitowy albo pozwalają - za relatywnie małą opłatą lub za darmo - wymienić 32-bitową edycję. Z kolei Windows Vista Ultimate sprzedawany jest od razu z dwoma edycjami.

Jak dotąd Windows 7 miał występować w domyślnej wersji 32-bitowej. Niemniej jednak Microsoft doszedł do wniosku, że nominalną wersją systemu będzie edycja 64-bit. Jak podaje zagraniczne źródło, system będzie kompatybilny z 32-bitowymi aplikacjami. Natomiast Windows Server 2008 R2, serwerowa wersja Windows 7, jest już wyłącznie w wersji 64-bit.

Windows 7 - czy warto czekać?

Dla sklepów i firm OEM byłoby łatwiej oferować wyłącznie 64-bitową wersję systemu Windows 7. Zmniejszyłoby to liczbę SKU (produkty przechowywane w magazynie) mniej więcej o połowę. Niestety nie wiadomo jeszcze, jakie wersje systemu wprowadzi Microsoft. Wspomina się o 3-4 edycjach i tajemnicą jest także to, jakie z nich będą dostępne dodatkowo w wersji 32-bit.