Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Internet w Rosji

Polityka dotycząca Internetu

„Rosja powinna wypracować wyważoną politykę dotyczącą Internetu” – powiedział prezydent Rosji Dymitr Miedwiediew, w wypowiedzi która może uspokajać obawy, jakoby planowane było ograniczenie wolności słowa w Internecie. Padają liczne zarzuty, że władze rosyjskie starają się zaostrzyć ograniczenia Internetu, który stanowi tętniące życiem forum do dyskusji w kraju, w którym media mainstreamu są życzliwe wobec Kremla. Uważa się, że Miedwiediew, jako protegowany byłego Prezydenta Władmira Putina, będzie kontynuował jego politykę. Oficjalnie Putinowi zależało jedynie na takiej kontroli, która „zlikwidowałaby z Internetu pornografię dziecięcą i przestępstwa finansowe.”,

niemniej wiadomo, że dążył do kontroli nad Internetem.

Forum - Internet

Analitycy twierdzą, że Miedwiediew może przyjąć bardziej liberalny styl od dnia 7 maja br., kiedy zostanie zaprzysiężony jako prezydent. Podczas forum poświęconego Internetowi Miedwiediew mówił o tym, co nazywał „delikatną kwestią zależności pomiędzy wolnością słowa a odpowiedzialnością w cyberprzestrzeni” Po czym dodał: „Odpowiedź  jest prosta: prawo musi być przestrzegane wszędzie..., a jednocześnie Państwo powinno zająć spokojne, wyważone stanowisko” względem użytkowników Internetu.

Jak dotąd rosyjscy prokuratorzy nie raz zamykali część stron Internetowych, które były krytyczne wobec władz, argumentując, że nie były poprawnie zarejestrowane w sieci. Jeden z pro kremlowskich prawników stworzył nawet szkic ustawy, która nakazywałaby wydawanie w formie papierowej stron, które mają ponad tysiąc odwiedzających dziennie. Oznaczałoby to, że np. popularne blogi obowiązywałyby te same przepisy, którymi objęta jest prasa.

Miedwiediew oświadczył, że jest częstym użytkownikiem stron informacyjnych, także tych sprzyjających opozycji. Jeszcze jako wicepremier nadzorował program, który miał zapewnić każdej szkole dostęp do Internetu. Zajmował się także promocją Internetu jako podstawy gospodarki opartej na wiedzy, aby w ten sposób ograniczyć zależność rosyjskiej gospodarki od eksportu ropy i gazu. Według Miedwiediewa samo forum „Rosja” ma 40 mln użytkowników, co stanowi blisko 30% populacji.

Przyszłość?

W styczniu br. na webhosting.pl ukazał się artykuł dotyczący sytuacji rosyjskiego Internetu. „Rosyjski rząd, poszukując większej kontroli nad zawartością rosyjskojęzycznej Sieci, zażądał od ICANN [Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów] przyznania Rosji nowej domeny narodowej. Obecnie używana domena .ru jest zapisywana cyrylicą za pomocą znaków „.py,” które w pisowni łacińskiej oznaczają domenę narodową Paragwaju. Nową domeną Rosji ma być .РФ.” Wspólna domena miała ułatwiać kontrolę treści internetowych przez Kreml. Taka domena już od dawna istnieje w Chinach.

W Rosji rządowa kontrola nad Internetem, który słynie z różnorodności jako jedyny pozostaje poza oficjalnym nadzorem, byłaby dla rosyjskiej inteligencji tragedią. „Rosja ma wspaniałą tradycję politechniczną, wychowującą wybitnych uczonych – informatyków, a zarazem dochód narodowy na osobę jest tam bardzo niski. To mieszanka wybuchowa – wszelkie próby zamknięcia rosyjskich hakerów wewnątrz kontrolowanej rosyjskiej cyberprzestrzeni muszą zawieść.”1 Jeśli tak, to walka o rosyjski Internet może trwać jeszcze bardzo długo i jej wynik nie jest wcale przesądzony.

---

Kinga Stańczuk

Źródła: Reuters. http://www.reuters.com, www.webhosting.pl, http://www.edri.org/edrigram.