Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Nowości w wyszukiwarkach

Twoje Wyszukiwanie, czyli nowa usługa w:


"Nowość! Google może teraz spersonalizować wyniki wyszukiwania w oparciu o historię Twojego wyszukiwania. Dowiedz się więcej".

Takie hasło wita polskich zalogowanych użytkowników wyszukiwarki Google, zawarty w nim link prowadzi niestety do strony w wersji anglojęzycznej. Co na to msn?

Po kliknięciu zostajemy przeniesieni do nowej usługi Google - Personalized Search, która zbiera wpisywane w pole wyszukiwarki słowa i na ich podstawie dopasowuje wyniki wyszukiwania. Możemy także przeglądać historię swoich wyszukiwań, popularność poszczególnych zapytań, etc By usługa była skuteczna należy dać Google odpowiednio dużą liczbą danych czyli wpisanych fraz, zwyczajnie posiedzieć na koncie i szukać stron którymi się interesujemy. Używając Personalized Search zdajemy sobie sprawę jak wiele informacji o sobie zostawiamy w sieci - i to "tylko" wyszukując. Istnieje też, co prawda, możliwość wykasowania wszystkich zebranych przez Personalized Search danych, ale "zaszyte" w głębi informacje pozostają na długo... Co zawsze pozwala i stwarza niebezpieczeństwo inwigilacji.

W tym kontekście widać, jak twarda postawa Google w stosunku do rządu USA ważna jest dla prywatności internautów. Przypominamy, że niedawno zarząd odmówił udostępnienia administracji amerykańskiej logów ze swojej wyszukiwarki.

MSN Search - więcej gotowych odpowiedzi w:

 

Microsoft też nie zasypuje gruszek w popiele. Należąca do giganta wyszukiwarka MSN Search poszerzyła o około milion pozycji bazę gotowych odpowiedzi "Instant Answers".

 Wyniki Instant Answers wyświetlają się ponad tradycyjną listą odpowiedzi z wyszukiwania. Dane służące do ich tworzenia w dużej części mają swe źródła w encyklopedii Encarta. Na stronie bloga MSN Search opisano nowe funkcje Instant Answers. Niestety wyszukiwarka potrafi się też mylić, o czym napiszemy.

Nie mniej na pytanie Where is Gdansk? - wpisane bez polskich znaków!
Otrzymujemy odpowiedz:

Web Results - Page 1 of 760,397 results containing Where is Gdansk? (0.50 seconds)

Answer:
Gdańsk: Gdańsk (German Danzig), city in northern Poland, the administrative center of Pomorskie Province, a seaport on the Gulf of Gdańsk (formerly Danzig)... Poniżej znajdują się odnośniki rozszerzające informacje:
Learn more about Gdańsk / Map / RelatedMedia / RelatedArticles / Encarta /Answers I po kliknięciu np. w / Map /, możemy podziwiać piękną, plastyczną część Polski i rejonu Gdańska.

 

 


http://encarta.msn.com/map_701510710/Gda%c5%84sk.html

-----

WYSZUKIWARI - WYSZUKIWANIE

 OPROGRAMOWANIE SŁUŻĄCE BEZPIECZEŃSTWU