Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

Tajemnice Wyszukiwarki Google

 Pozycjonowanie w Google ciąg dalszy...

 

Na początku trochę historii, nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż wyszukiwarka Google ma 10 lat! Założyli ją w 1996 roku  Larry Page i Sergiey Brina. Poza okresem pionierskim, niemal od początku założono, że kolejność wyświetlających się witryn internetowych powinna być oparta na matematycznej analizie zależności pomiędzy nimi,

... bo taka zasada da zbliżoną do rzeczywistości "wartość" serwisu podnosząc jego wiarygodność, a jednocześnie zabezpieczyć przez nagminnymi wówczas oszukańczymi technikami pozycjonowania. Wielu "web masterów", próbuje stosować je do tej pory, np. powtarzając kluczowe słowa lub frazy wyszukiwania, upychając je gdzie tylko się da, w tym niewidoczne dla odwiedzających w kolorze tła witryny - co skazane jest na niepowodzenie, bywa że gorzej - kary i wykluczenia z indexowania.

Tak powstała technologia PageRank, opatentowana przez Google, a przeznaczona do segregowania, a w praktyce prezentowania stron WWW w wynikach wyszukiwania.

 

Jak może być liczony Page Rank i czym jest wskźnik PR?

Page Rank określa WARTOŚĆ strony WWW w Internecie, mierzony jest w skali od 1 do 10. To pewne, dalszy wywód jest jedynie "teoretycznym" założeniem. W praktyce do obliczania Page Rank (PR) brane są między innymi pod uwagę wszystkie "przychodzące" linki z innych witryn internetowych. Przedstawiono wzór pomagający wyliczyć wartość PR strony, z całą pewnością nie jest aktualny, pomoże jednak w zrozumieniu mechanizmu rządzącego wirtualnym światem.

Wartość strony A = (1-d) + d(Page Rank(WWW-1)/C(WWW-1) + ... + PR(WWW-n)/LINK(WWW-n), gdzie:

d - współczynnik "oddania", który mieści się w przedziale 0 - 1; średnio przyjmuje się 0,85.
WWW-1 - wartość PR strony WWW-1
C(WWW1) - jest liczbą linków wychodzących ze strony WWW-1

Strony WWW oddają poprzez publikowane linki głos przydzielając "punkty rankingowe", na strony B, C, D ... Wartość (liczba) PR jaką głosuje na te strony jest mniejsza - o współczynnik "oddania", czyli posiadany PR * 0,85. Wartość (liczba) jest równo podzielona pomiędzy wszystkie linki opublikowane - wychodzące.

Z tego możemy łatwo wysnuć wniosek, że jeśli strona A ma PR=4 i zawiera 5 wychodzących linków to linki ze strony A mają większe znaczenie niż linki ze strony, która ma PR=8 i zawiera 90 linków do innych stron. Zasadą jest więc: im więcej linków zawiera dana strona, tym mniejsza wartość głosu na Twoją stronę...

W praktyce, to że link do Twojej strony zamieszczony został w serwisie np. PR-7 nic nie znaczy, ważne jest by z tego serwisu nie wychodziło ich np. 100, bo więcej zyskasz umieszczając link na stronie o niższej "wadze rankingowej", która jest oszczędniejsza w rozdawaniu swoich wartości. Jednocześnie istotne jest, że publikacja linków na własnej stronie do jakiegokolwiek innego uczestnika sieci nie obniża wartość PR! Nie ma więc powodów do obaw - pomoc, poparcie, zamieszczanie linków do wartościowych waszym zdaniem stron w Internecie nie szkodzi! :)

Praktyka pokazuje też, że im dalej tym trudniej - oznacza to wzrost logarytmiczny trudności, postępujący wraz z cyferkami Page Rank. Dlatego przy odpowiednich nakładach sił można osiągnąć dla przykładu wartość 2 czy 3... Niestety każda kolejna cyfra to zdwojone wysiłki lub zatrudnienie / opłacenie specjalistów... A strony o zdawałoby się niewielkiej różnicy np. 4/5, 4/6, 5/6 - w "owym" googlowskim wyścigu, bywa, dalece różnią się od siebie.

Warto pamiętać by unikać miejsc popularnie nazywanymi "farmy linków", niewiele lub nic nie dają. Jednocześnie mając na uwadze, iż linki przychodzące są jednym z najważniejszych czynników zwiększających "wartość" strony. Dalej - inne strony nie mogą "popsuć" naszej wartości np. publikując nasz adres WWW z powodu "ich" niskiego parametru PR.
Najtrudniejszą rzeczą do zaakceptowania jest fakt, że PR nie jest wartością stałą. Poświęcając dużo pracy, osiągając pozytywny wynik, łatwo można go stracić jeżeli zastosujecie nieprzemyślaną, chaotyczną strategię.

Czy akceptujemy "świat" nie do końca jasnych zasad rządzących pozycją w zasobach Google, czy nie - jest to zjawisko całkowicie naturalne; WWW jest dynamicznym tworem... To w końcu ludzie rozwijają swoje serwisy, poświęcają dużo pracy by je wzbogacać - algorytm, choć modyfikowany, dla wszystkich jest stały; zmienne jest środowisko... Serwisy pojawiają się i znikają, jedne "żyją" kilka lat inne funkcjonują od początków Internetu. Jak jest naprawdę i od czego zależy PR wiedzą tylko programiści i zarządzający najbardziej zaawansowaną technologicznie wyszukiwarką Google.

Dodamy, że osławiona wartość PR, podlega ciągłym modyfikacjom i zmianom, liczy się m.in. "treść" strony... Oczywistym jest - ilość odwiedzin, co absolutnie, o dziwo, też nie przekłada się bezpośrednio na "cyferkę" Page Rank. Istotne są między innymi linki do ważnych pod stron waszego serwisu WWW, a nawet ułożenie i wygląd strony...

Może jednak w tym wyjątkowym przypadku niewiedza jest pozytywną wartością... Inaczej świat Word Wide Web mógłby stać się zbyt jednorodny, nudny...?

Na koniec warto chyba napisać:

- Nie w całym Internecie, jak się wydaje powszechnie, króluje Król. Zawsze jednak może pojawić się sprawniejszy i mądrzejszy algorytm wyszukiwania, wówczas sytuacja zmieni się nieoczekiwanie. Dlatego też "królewscy stratedzy" nie przestają udoskonalać swojego produktu. Udostępniając nowe, uniwersalne usługi. Przecież historia pełna jest okrzyków:

- Umarł Król... Wiwat! Niech żyje Król!

M.P. / cdn...

Warto Zajrzeć - Zapraszamy na inne nasze strony!

 MULTIWYSZUKIWARKI TYPU DESKTOP REKLAMA I POZYCJONOWANIE
 TAJEMNICE WYSZUKIWARKI GOOGLE CZ I ZAPRASZAMY DO DZIAŁU DOWNOLAD
 SKORZYSTAJ Z WYSZUKIWAREK NARZĘDZIA  METAWYSZUKUJĄCE
 CZYM WYSZUKAĆ NAJLEPSZĄ CENĘ? SŁOWNIKI - TRANSLATORY - TŁUMACZENIA
 REJESTR WINDOWS - TOOLS TOP LISTA PROGRAMÓW ANTYWIRUSOWYCH
 PROGRAMY I KLIENCI POCZTY E-MAIL ANTYSPYWARE - OCHRONA
 FIREWALL - ZAPORY OGNIOWE

 WEB MASTER - TOOLS