Home  |  Aktualności  |  e-Komunikacja  |  WWW  |  Bezpieczeństwo  |  Linux  |  Programy  |  GSM/UMTS  |  Rozrywka

www.live.com Microsoft

Live - wyszukuje...!

Microsoft walczy o swoją pozycję na rynku wyszukiwania – w ostatnim liczącym się sektorze rynku IT gdzie pozostaje nadal daleko za konkurencją. Po planach przejęcia Yahoo! pojawiła się nowa strategia: eksperymentowania z tym, co teraz aktualnie uznaje się za standard wyszukiwania, a co być może odejdzie wkrótce w przeszłość. Szef Windows Live search obiecał, że firma podejmie wszelkie technologiczne wysiłki, żeby pobić Google. Po latach obserwacji tego, jak wygląda wyszukiwanie w Google, firma będzie musiała bardziej się starać, żeby mieć szansę zagrozić potężnemu liderowi rynku wyszukiwania, jakim jest Google.  

www.live.com

Pobijemy Google za wszelką cenę – mówi Microsoft.

“Ponieważ jesteśmy podrzędni wobec konkurencji, możemy bardziej ryzykować i będziemy musieli podejmować bardziej radykalne przedsięwzięcia związane z obsługą użytkownika” – powiedział Goldberg.

“Przez ostatnie cztery lata celem było osiągnięcie pewnego poziomu jakości wyszukiwania. Dla mnie ważne jest to, co z tym teraz zrobimy” – dodał, twierdząc, że zmiana będzie podobna do przejścia z DOSa na Windows.

Godberg nie chciał – lub nie był w stanie – powiedzieć więcej o tych radykalnych zamiarach Microsoftu, ale zapowiedział, że firm zwiększy zasięg wyszukiwarek. „Ludzie używają wyszukiwania jako narzędzia nawigacji.” – powiedział. „Ludzie kierują się na  konkretną stronę, (ekscytujące wyszukiwanie!) po czym przeszukują ją pod kątem danych informacji. Wyszukiwanie mogłoby być o wiele lepsze niż obecnie”

W międzyczasie Microsoft zaproponował lawinową ilość ulepszeń już istniejącej technologii wyszukiwania.
Być może do najbardziej imponujących należy nowe wyszukiwanie Video, które oferuje ruchomy pasek zajawek klipów, kiedy kliknie się na miniaturę filmu. Nie jest to kilka pierwszych sekund filmu, lecz, jak twierdzi Goldberg, nowy software Microsoftu automatycznie wybiera najlepsze fragmenty, np. głośne wybuchy czy sceny akcji.

Firma twierdzi także, że powiększyła indeks grafiki, co oznacza, że wyniki pojawiają się szybciej i nie trzeba klikać na następną stronę, żeby dostać więcej wyników, wystarczy rozwinąć listę.

xRank i Live Search Books

Inną nowością jest – na razie dostępny tylko w Anglii – xRank, interaktywny ranking gwiazd oparty na ich obecnej popularności w Sieci – nieco zbliżony do Google's Trends. xRank pojawia się powyżej listy wyników wyszukiwania jeśli szuka się gwiazdy i wyświetla związane z nią linki, zdjęcia i klipy video.

Jest i coś dla ducha: pojawiają się pierwsze owoce współpracy Microsoft z British Library, w postaci XIXwiecznych pozycji dostępnych teraz w Live Search Books. Książki były z ogromną ostrożnością przeniesione na format cyfrowy przez specjalny zespół w londyńskiej British Library . W ramach wspólnego projektu 25 milionów stron zostało udostępnionych internautom. 
 
Takie działania Microsoftu pokazują, jak potrzebna jest konkurencja na rynku: dopóki rynek nie jest zmonopolizowany przez jeden system, dopóty istnieje motywacja dla szukania innowacyjnych rozwiązań.
---
Kinga Stańczuk, Źródło: http://www.pcpro.co.uk/